Новини / NewsОбласніПереможціРезультати

Найкращі фото Криму та Севастополя

Завершилося оцінювання робіт учасників за найкраще фото в регіонах. Тож пропонуємо вашій увазі переглянути  світлини пам’яток, які перемогли у Криму та Севастополі.

АР Крим

Найкращою світлиною Криму за оцінками журі визнано церкву святого Іллі у селі Багатому. Автор фото — Роман Зиновець.

Зображення отримало схвальні відгуки журі. «Гарне освітлення та зрозуміла композиція добре передають красу церкви, хоча, можливо, інший ракурс краще б передав унікальність її форми. Простір та дерево додають цікавий контекст», — сказала членкиня журі, редакторка Вікіпедії Анна Хроболова.

Церква святого Іллі у селі Багатому — пам’ятка архітектури національного значення, розташована у Білогірському районі АР Крим. Збудована у X–XIV століть. 

Церква не має аналогів у Криму. Будівля прямокутної форми, з типовим християнським орієнтуванням із заходу на схід. Поштукатурені стіни складені з бутового каменя, а склепіння, покрівля і портали — з обробленого. Будівля має три входи, кожен із них обрамлений різьбленими лиштвами. Двері виділялися нішовими порталами, у них відчувається вплив традицій мусульманської архітектури.

Дах двосхилий і покритий плитами. У північному приміщенні є сходи, які ведуть на дах, а південні східці ведуть у залишки крипти. Інтер’єри церкви були вкриті різноманітними різьбленнями.

Ця пам’ятка вперше перемагає у конкурсі. З 2012 року у АР Крим перемагали світлини  фортеці Єні-Кале, мечеті Джума-Джамі у Євпаторії, Ханського палацу та Успенського монастиря  у  Бахчисараї, а ще  Башти Консульського замку і Генуезької фортеці у Судаку. До речі, фотографії Генуезької фортеці із 2017 року перемагали у конкурсі три роки поспіль,а Ханського палацу у Бахчисараї двічі у 2014 та 2020 роках.

Загалом у списку пам’яток АР Криму є 4176 об’єктів культурної спадщини, з них лише 22% (941 пам’ятка) представлені у Вікісховищі за час проведення конкурсу. У 2021 році було подано 104 фото 33 об’єктів (з них 4 — завантажені вперше). Цього року за перемогу у номінації змагались 9 авторів, з 2012 року — 308.

Севастополь

Перше місце журі присудило світлині пам’ятки «Базиліка 1935 року», яку сфотографувала Вікторія Роговенко.

Історикиня Яна Тимошенко оцінила світлину так: «Вдало використана м’яке денне освітлення, відсутність перепадів світлотіней, світлина легка і ніжна. Хороша глибина різкості. Не зважаючи на стан пам’ятки її вигідно передано на фото». Світлані Кравчук, фотографині, членкині журі, сподобалася кольорова гама зображення:«Добре виконана фотографія по композиції та кольорам, особливо красивий пастельний колір». «Космічна легкість важких каменів. Гарна ілюстрація», — прокоментувала роботу членкиня журі Анна Хроболова. Окремі зауваження стосувались лише обробки країв капітелей колон.

Базиліка 1935 року  умовна назва найвідомішої базиліки, розкопаної в давньогрецькому місті Херсонес Таврійський у 1935 році. Ймовірно  її збудували  в VI столітті на місці більш раннього храму. Ця Базиліка є своєрідним символом Херсонесу, її зображення використали на купюрі однієї гривні.

На місці спорудження Базиліки знаходився невеликий храм. Юдейські імена, що збереглися на штукатурці та вапнякова плита з вирізаним на ній семісвічником-менорою, на думку науковців, свідчать про те, що спочатку це була синагога.

Синагогу перебудували у християнський храм після указу імператора Феодосія Великого за яким християнство визнавалося єдиною істинною вірою. Невдовзі споруда зруйнувалась, історики припускають, що це могло трапитися внаслідок землетрусу 480 року.

Старий храм відбудували як християнську церкву. А приблизно наприкінці VI — на початку VII століття на цьому місці спорудили новий храм у вигляді базиліки, що була знайдена археологами в 1935 році. У Х столітті Базиліку знову зруйнували, а на її місці спорудили невелику каплицю.

Знайдені під час розкопок мармурові плити виявилися уламками саркофагів римського часу з рельєфними зображеннями язичницьких богів і героїв, сцен заупокійної трапези тощо. Можливо, саркофаги були встановлені в мавзолеї, де ховали представників знатних родин Херсонеса. 

Серед переможців міста у попередні роки були світлини Пам’ятника затопленим кораблям, Вежі Зенона і Володимирського собору у Херсонесі та самі руїни Херсонесу Таврійського, а ще Візантійського баптистерію та вежі  Генуезької фортеці (Чембало). Фотографії Володимирського собору перемагали у конкурсі тричі — 2014, 2017, 2019 роках, а  Пам’ятника затопленим кораблям двічі — у 2012 та 2018 роках.

Список пам’яток Севастополя налічує 672 об’єкти, з них 438 пам’яток вже представлені світлинами у Вікісховищі. Цього року на конкурс завантажили 37 фото 18 пам’яток міста (з них 4 — завантажені вперше). Цього року за перемогу у номінації змагались 8 авторів, з 2012 року — 128.

Для підготовки статті використана інформація з Вікіпедії: «Іллінська церква (Багате)», «Базиліка 1935 року».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *