ПереможціРезультати

Найкраще фото Львівської області

Башта костелу бернардинів (Львів, Соборна пл. 3а)
Автор фото — Максим Присяжнюк. Ліцензія CC-BY-SA-4.0, з Wikimedia Commons

Переможцем у номінації «Найкраще фото Львівської області» став Максим Присяжнюк із фотографією монастиря бернардинців у Львові.

На світлині зображено фрагмент монастиря, збудованого в першій третині XVII ст. Монастир є пам’яткою національного значення (охоронний номер 341). Домінантою фото є одна з двох дзвіниць у вечірньому світлі.

Вежа була споруджена у 1620-х роках будівничим Андреасом Бемером. Авторство встановлено на основі порівнянь із вежею старої ратуші, збудованої Бемером 1619 року (зруйнована у 1826-му, відома лише з малюнків). Незважаючи на часи пізнього Ренесансу, Бемер належав до тих будівничих «середньої руки», які, прибувши до Львова, підпали під вплив архаїчної «готизуючої» місцевої будівельної традиції. Його вежа увійшла в певний стилістичний конфлікт з уже збудованим раніше чисто ренесансним костелом проекту Павла Римлянина. Восьмигранний план вежі став своєрідним «регресом» — ремінесценцією давно відмерлої готики.

Подібний регрес детально розглянув і критично оцінив мистецтвознавець Володимир Овсійчук. Він відзначив, що львівським замовникам зрілий Ренесанс видавався надто простим. Через це будівничі часто декорували будівлі в дусі модного, але доволі ремісницького львівського маньєризму, парадоксальним чином поєднуючи його з готичними конструктивними елементами. Львівська готика пережила ренесанс і проявилась навіть у ранніх барокових спорудах, як наприклад львівському костелі єзуїтів. Саме такі строкаті форми вже не одну сотню років творять класичний львівський краєвид. Він відображений у численних творах мистецтва, на сувенірах, логотипах, візитівках. Стилістична мозаїка Львова стала однією з причин внесення його пам’яток до списку ЮНЕСКО.

Історія годинників бернардинської вежі налічує понад два століття. Перший було встановлено у 1753 році. Він працював до 1785 року, коли монастир було скасовано австрійською владою. 1817 року ченцям дозволили повернутись і тоді ж годинник було відреставровано. Повторну реставрацію проведено 1842 року аж у Празі — за ремонт старого механізму не брався жоден із львівських майстрів. Цікавим є факт, що після сумнозвісного падіння ратуші 1826 року, єдиним вежовим годинником у Львові залишився бернардинський. Через це магістрат був змушений покривати ченцям витрати на «зигармайстра» (людина, яка обслуговувала механізм). На жаль, у радянський час годинник не діяв і не реставрувався. 1982 року на заводі «Кінескоп» коштом Львівського державного історико-архітектурного заповідника було виготовлено новий механізм, який працює досі.

Сьогодні у приміщеннях монастиря розміщено історичний архів та реставраційну установу. Колишній костел від 1991 року належить Українській греко-католицькій церкві. 2008 року змонтовано кольорову нічну підсвітку всього комплексу.

15 коментарів до “Найкраще фото Львівської області

  • Мої вітання переможцю!

    Справді, фото із самого Львова вперше перемогло в обласній номінації. До речі, зважаючи на кількість пам’яток в місті Лева, було б непогано зробити для нього спеціальну номінацію окремо від номінації по області (в якій також є сила-силенна цікавих пам’яток). Також непогано було б так само виокремити Одесу і, можливо, Харків.
    Все ж таки наш конкурс має в першу чергу зважати на кількість пам’яток, а не адміністративний поділ країни, як у випадку із Севастополем.

    Відповісти
    • Чому саме Харків і Одесу? Мої любімі міста – Львів, Севастополь і Вінниця…ну..ще Миколаїв тож 😉 Відокремлення в номінацію -це окреме голосування, окреме журі (мабуть), і окремі призи (фінанси). А призовий фонд – незмінний 😉

      Відповісти
      • Ну тоді виключити Севастополь із окремої кількісної та якісної номінацій, щоб інші міста не ображати. Нехай пам’ятки Севастополя на загальних засадах конкурують із іншими кримськими пам’ятками 🙂

        Стосовно Вінниці – то в неї немає такої кількості пам’яток, аби виокремити її від обласних номінацій. Якщо не помиляюсь, то загалом по Вінницькій області значиться близько 4000 пам’яток, із яких у Вінниці розташовано лише близько 250.

        Відповісти
  • Я не можу відповісти за всіх львівських фотографів. Але можу розповісти про свої причини:
    1) Більшість фотографій рідного міста я зробив ще задовго до WLM, відповідно дуже рідко була необхідність зосереджуватись на конкретних об’єктах. Тому більшість фотографій більше нагадує панорами міста, де все на купу і важко виділити, що саме фотографувалось.
    2) Техніка і технічність тоді були значно слабшими. І зараз більшість фотографій хочеться переробити. Але звісно ж хочеться не пройтись тільки по самих визначних місця, а обробити весь список пам’яток, що для Львова є трохи складна задача. Був план зробити хоча б 30% списку цієї зими. Через відомі причини, було не до фотографування.
    3) Принайми мені, легше робити фотографії в подорожах. Там є розуміння, що наступних відвідин ього місця може й не бути, тому знімки робляться попри все. В рідному місті ж завжди все можна відкласти до кращої погоди, до кращого настрою, до меншого натовпу, банально до завтра, і ще сто причин.
    Ми не жадні 🙂 Просто, ще руки не дійшли 🙂

    Відповісти
  • Вітаю! Дуже оригінальне фото! Колористика,скупчення дахів, та сюжетний центр -годинник! Від неї віє таким собі- безжалісним Юніверсумом о_О

    Відповісти
          • на третій рік конкурсу в номінації перемогло нарешті фото зі Львова, а не області 🙂
            До речі, не пригадую, щоби львівські (міста) фото входили у 10ку кращих. Що також дивно

          • Гайдамаче, мене це теж подивувало! Адже у Львові стільки пам’яток та й фотографів не менше ) Наскільки пригадую, в цьогорічну “десятку” увійшло аж три світлини Святогірської лаври з Донеччини. А це справді дивно…

          • А звідки у вас така інформація? Цьогорічна «десятка» ще не публікувалася.

          • Чайка, мабуть львівські (і не тільки) фотографи були трішки жадібні до завантаження у Вікі гарних львівських фото 🙂 Яких загалом в мережі чимало.
            На рахунок фото зі Святогір’я, наче тільки 2 нарахував у 100ці, чи може недодивився?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *