ПереможціРезультати

На березі річки Ікви

Замок князів Острозьких-Любомирських. Вигляд з боку Ікви (Дубно)
Автор фото — Юрій Петруняк. Ліцензія CC-BY-SA-4.0, з Wikimedia Commons

У номінації «Найкраще фото Рівненської області» перемогла фотографія Дубенського замку. Автор фото — користувач Юрій Петруняк.

Цей автор теж не активував адресу електронної пошти. Якщо Вам відомий автор, то, будь ласка, передайте йому, щоб вийшов на зв’язок із нами.

Дубенський замок — фортеця в місті Дубно Рівненської області, один із найстаріших замків України. Офіційним роком спорудження вважається 1492 рік. Як родовий маєток князів Острозьких, він переходив через шлюби від однієї князівської династії до іншої, а загалом він був приватною власністю князів Острозьких, Заславських, Сангушків, Любомирських. І лише наприкінці XIX ст. замок був проданий військовому відомству.

На території замку розташовані два палаци: з південного боку — палац князів Острозьких (ім’я архітектора невідоме), а навпроти нього, з північного боку — палац князів Любомирських. У палаці свого часу зберігалися цінні архіви князів Острозьких, Заславських, Любомирських, Сангушків й навіть Конєцпольських. Деякий період тодішні володарі замку зберігали тут золото, діаманти, зброю, харчі, посуд, обладунки.

Протягом свого існування замок неодноразово перебудовувався й укріплювався. На початку XVII ст. каштелян краківський князь Януш Острозький реставрував замок у стилі пізнього ренесансу. Тоді ж було добудовано два бастіони зі сторожовими вежами. Між старим городищем і новим замком пролягав глибокий рів, який при потребі легко заповнювався водами Ікви. Другий, ширший і важливіший для оборони, рів був виритий з протилежного боку замку. Його східний схил утворювався фасадами бастіонів і куртиною, яка їх з’єднувала, а висока прямовисна стіна з боку міста була складена з «дикого» каміння. Цей рів також наповнювався водою. У бастіонах містились каземати, з’єднані з околицями. Вони були такими просторими, що туди можна було заїхати каретою і розвернутися.

Під замком були прокладені широкі кам’яні підземні ходи-тайники, куди під час ворожих нападів ховалися місцеві жителі зі своїм майном. Тут зберігалися запаси води і провізії для оборонців під час облоги. Вірогідно, що на території замку була своя замкова церква.

Дубенський замок був серед номінантів на загальнонаціональній акції «7 чудес України», і ввійшов до топ-21 «7 чудес України: замки, фортеці, палаци».

Використано матеріали зі статті «Дубенський замок» у Вікіпедії.

5 коментарів до “На березі річки Ікви

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *