Обласні

Одеська та Київська області

Найкращою світлиною Київської області стала робота Романа Наумова із зображенням костьолу[1] святого Івана Хрестителя у Білій Церкві. Це — колишня культова католицька будівля, яка розташована на історичному ядрі Білої Церкви — Замковій горі. Закладений 1812 року, будівництво закінчене 1816 року. Є поки що непідтверджена версія, що автором цієї пам’ятки класицизму був італійський архітектор Доменіко Ботані, який певний час перебував як архітектор при Браницьких. З 1990 року використовується як органний зал. Костьол проглядається з багатьох місць, навіть доволі віддалених від об’єкту.

Світлина зроблена у серпні 2018 року. Членкиня журі Наталія Шестакова зауважила про фото так:

Забагато зайвих об’єктів по контуру. А так — якісне зображення, цікавий об’єкт та час зйомки.

Зал органної музики (колишній костел Іоана Предтечі). Біла Церква, Київська область © Роман Наумов
Світлина пам’ятки у Київській області, що отримала найвищі оцінки журі і отримала відзнаку «Найкраще фото Київської області» 2018 року
Вільна ліцензія CC-BY-SA-4.0, з Wikimedia Commons

Ще дві світлини пам’яток із Київської області зацікавили журі, але трохи поступилися балами роботі-переможцю. На першій зображено парафіяльний костел у місті Фастові на Київщині — оригінальна неоготична пам’ятка, одна з небагатьох історичних, зокрема культових, споруд міста. Будівля має істотну особливість — західний фасад є асиметричним. Асиметрія проявляється в усьому: в елементах декору, формах вікон, окремих деталях тощо. Дві його башти, що є однакововими в плані, зовні абсолютно різні. Південна — майже вдвічі вище за північну, чотирикутна по всій висоті, з наскрізними спареними арками у верхній частині. Фотографія датована груднем 2017 року. Ліхтарики додають святковості, але й забирають увагу від пам’ятки.

Костьол Воздвиження Святого Хреста. Фастів, Київська область © Роман Наумов
Вільна ліцензія CC-BY-SA-4.0, з Wikimedia Commons

На другій світлині — храм святої Марії Магдалини, зведений 1843 року, коштами Олександри Браницької. Імена архітекторів і художників, які виконали розпис церкви, історії залишились невідомими. З 1934 до 1942 року був закритий, а з 1942 року вже діяв і не закривався. 1988 року була проведена реставрація. Фотографія зроблена у квітні 2014 року.

Церква святої Марії Магдалини. Біла Церква, Київська область © Ростислав Маленков
Вільна ліцензія CC-BY-SA-4.0, з Wikimedia Commons

В Одеській області теж перемогла робота із зображенням костьолу. Це собор Успіння Пресвятої Богородиці — зруйнований собор колишнього німецького поселення Зельц, тепер селище Лиманське, Роздільнянський район Одеської область. На початку 20-го століття — найбільший римо-католицький костел півдня України. Собор був зведений у стилі неоренесанс, мав три нефи, дві башти. Прототипом для собору слугував собор Зальцбурзі, Австрія. На відміну від більшості церков Одеського регіону, які будувалися виключно вапняк, Успенський собор у Зельці був збудований цілком з цегли. Загальні витрати на розбудову костьолу склали на той час 110000 рублів. 1919 року собор було закрито, а башти зруйновано. У будівлі за радянських часів діяв клуб.

Наталія Шестакова прокоментувала фото так:

Гарне, якісне фото не дуже розтиражованої пам’ятки. Якісне зображення, приємне вечірнє освітлення.

Костьол Успіння Пресвятої Діви Марії. Лиманське, Одеська область © Сергій Курля
Світлина пам’ятки в Одеській області, що отримала найвищі оцінки журі і отримала відзнаку «Найкраще фото Одеської області» 2018 року
Вільна ліцензія CC-BY-SA-4.0, з Wikimedia Commons

З інших цікавих робіт Одеської області є роботи Сергія Зиська («незвичний ракурс презентації саме цієї пам’ятки, гарне поєднання живого та рукотворного») та Євгена Самученка («гарна ідея презентації пам’ятки, гарно передано атмосферу»).

Аккерманська фортеця. Білгород-Дністровський, Одеська область © Сергій Зисько
Вільна ліцензія CC-BY-SA-4.0, з Wikimedia Commons

Палац-Садиба Дубецьких. Василівка Біляївського району, Одеська область © Євген Самученко
Вільна ліцензія CC-BY-SA-4.0, з Wikimedia Commons

[1] Так, костьол не є помилкою: КОСТЬО́Л, КОСТЕ́Л / Онлайн-версіЯ «Словника української мови» в 11 томах

Для підготовки публікації було використано матеріали з Вікіпедії «Костел святого Івана Хрестителя (Біла Церква)», «Костел Воздвиження Святого Хреста (Фастів)», «Церква святої Марії Магдалини (Біла Церква)», «Собор Успіння Пресвятої Богородиці (Лиманське)».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *