Дебютанти «Вікі любить пам’ятки» 2021 року
Традиційним для нашого конкурсу стало відзначення переможців у номінації «За найбільшу кількість пам’яток, сфотографованих новими учасниками». Уже вчетверте ми організовуємо цю спецномінацію для дебютантів — тих, хто вперше бере участь у конкурсі «Вікі любить пам’ятки»
Цього разу 220 учасників вперше подали роботи на фотоконкурс «Вікі любить пам’ятки», тобто 69%. Серед них 156 користувачів та користувачок зареєструвалися у вікіпроєктах уже після старту змагання — що становить майже половину учасників (47%) [1]. Загалом у світі цей показник в середньому становив 65%, тож все ще зберігається тренд із залучення нових людей до проєкту. Звісно, мова йде саме про облікові записи, відповідно, якась частина конкурсантів уже брала участь раніше, просто забули пароль чи навіть назву свого облікового запису.
Зауважимо, що у цій номінації можуть бути нагороджені і досвідчені користувачі, якщо вони вперше вирішили завантажить світлини саме на конкурс «Вікі любить пам’ятки», а й навіть переможці сестринських фотоконкурсів, таких як «Вікі любить Землю» чи «Конкурс наукових зображень; або й ті, хто зареєструвалися за 5 хвилин до кінця змагання, і встигли завантажити достатньо світлин.
Отже, цьогорічний список відзначених новачків [3]:
- Костіна Ольга Павлівна — рейтинг: 776 (1045 фото 286 пам’яток);
- Золотавін Тарас Сергійович [4] — рейтинг: 754 (161 фото 104 пам’яток);
- Варламова Ірина Сергіївна [4] — рейтинг: 439 (137 фото 81 пам’ятка);
- Михлик Максим Миколайович — рейтинг: 280 (271 фото 138 пам’яток);
- Користувач(ка) Ірина Жижка* — рейтинг: 273 (14 фото 13 пам’яток);
- Домальчук Юрій Васильович — рейтинг: 267 (24 фото 24 пам’ятки)
- Користувач(ка) Шапарна Вероніка* — рейтинг: 247 (81 фото 61 пам’ятка);
- Просянюк Артем Олександрович — рейтинг: 236 (109 фото 12 пам’яток);
- Кобець Олександр — рейтинг: 160 (138 фото 35 пам’яток);
- Користувач(ка) M0AXIM* — рейтинг: 157 (25 фото 8 пам’яток);
- Пасічняк Олександр Миколайович — рейтинг: 157 (33 фото 9 пам’яток).
* Користувачі Ірина Жижка, Шапарна Вероніка та M0AXIM ще не вийшли на зв’язок. Просимо заповнити форму, яку надіслали на ваші електронні адреси!
А ще ми розпитали наших переможців, що стало мотивацією для них взяти участь у конкурсі.
Ольга Костіна, яка зареєструвалася вже під час конкурсу, розказала, що вона любить «подорожувати, помічати та фіксувати. За роки накопичилося чимало і навіть у розрізі власного досвіду було помітно як змінюються пам`ятки, а при публікації на загальновживаному ресурсі, разом з іншими світлинами це може повідати ще більшу історію. Самій не раз ставали у пригоді чиїсь фото у вільному доступі».
Тарас Золотавін сказав, що він любить «відкривати для себе нові куточки і локації, а ще це [була] гарна можливість продемонструвати людям красу нашої країни». Так, учасник вперше завантажив світлини будинку садиби Росцишевських у селі Рівне Вінницької області, пам’ятки архітектури місцевого значення середини XIX ст. Про саму пам’ятку окремої статті ще нема, але фото ілюструють статтю про село.
Ірина Варламова поділилася, що вона «відчула, що саме цього року (2021) можу зробити внесок своїми фото. [Адже] фотохобі має приносити і суспільну користь». До прикладу, вона завантажила світлини Свято-Димитріївської церкви села Бишкінь, Сумської області. Про цю пам’ятку архітектури 1888 року ще нема окремої статті у Вікіпедії, тож ці світлини ілюструють статтю про саме село. Тим часом учасники з року в рік документують руйнацію церкви…
Максим Михлик, який зареєструвався за кілька днів до завершення фотоконкурсу, зауважив, що «влітку 2021 багато подорожував Україною. Багато фотографував різних унікальних місць. захотілось, щоб ці фото не пропали, а збереглись та заохотили інших до подорожей Україною. Вікі робить корисну справу, акумулюючи та зберігаючи фотоісторії. А також залучаючи до цього людей».
Користувач(ка) Ірина Жижка вперше завантажила світлину пам’ятки науки і техніки — трактор «Універсал». Пам’ятку встановлено у смт Срібне Чернігівської області. Статті про окрему пам’ятку у Вікіпедії нема, але світлина ілюструє відповідний розділ статті про смт.
Юрій Домальчук зізнався, що йому захотілося «наповнити українську вікіпедію». Серед його світлин — робота із зображенням внутрішнього простору костелу Петра і Павла у селі Сокіл Волинської області. Статті про цю пам’ятку архітектури місцевого значення (охоронний номер 237-м) ще нема у Вікіпедії, хоча кілька її світлин уже вантажили учасники раніше.
Олександр Кобець захотів «зберегти пам’ять про історичні пам’ятки рідної [Херсонської] області». Так, учасник завантажив роботу із зображенням пам’ятного знаку на честь Скадовської авіагрупи, відкритий 1978 року.
А Олександра Пасічняка мотивувала «відсутність світлин пам’яток по регіону». Він, наприклад, вперше завантажив світлину Свято-Покровської церкви у селі Чечеліївка Кіровоградської області. Це пам’ятка архітектури місцевого значення 1901 року. Оскільки окремої статті про неї у Вікіпедії ще нема, фото ілюструє статтю про село.
Користувач(ка) Шапарна Вероніка завантажила світлину будинку в якому народився український композитор і педагог Л.М.Ревуцький у селі Іржавець Чернігівської області. Це перша світлина цієї пам’ятки, завантажена на конкурс, і вона ілюструє статтю про Іржавецький музей-садиба Л. М. Ревуцького. Це пам’ятка історії місцевого значення другої половини XIX ст., охоронний номер 3205.
Артем Просянюк розповів, що для нього конкурс — це «один з інструментів промоції рідного краю через світлини, як серед місцевих людей, так і у рамках України чи цілого світу». Він також зауважив, що «до вересня 2020 року список пам’яток Роздільнянського району (Одеська область) складався з 4-х об’єктів. У вересні 2020 року одним з користувачів Вікіпедії цей список був розширений. Додано пам’ятники пов’язані із Другою світовою війною в селах району. Оскільки понад 10 років я займаюсь краєзнавством, зокрема, роблю для себе та друзів локальні подорожі (велосипедом, маршрутним таксі) територією Роздільнянщини, виявилось, що в мене вже є світлини частини доданих об’єктів списку пам’яток мого району. Залишилось зробити фото пам’ятників в тих селах, де ще я не був. Вирішив робити знімки влітку. І так сталось, що влітку влаштувався працювати у місцевий Роздільнянський народний історико-краєзнавчий музей, що також додало мотивації розширити знання про рідний край. Кожна поїздка в то чи інше село, щоб зробити світлини пам’яток, а також інших об’єктів для ілюстрації вікі-статтей, надихала на наступну подорож. У багатьох селах зустрічав людей, які залюбки допомагали у пошуку пам’ятників, зокрема, на кладовищах. Наприклад, в с. Балкове зустрів ветерана АТО, який слідкує за братським похованням воїнів, які загинули під час вигнання німецько-румунських окупантів з населеного пункту. Чоловік розповів про нагальну потребу приварити на місце зірку над однією з могил поховання. В процесі спілкування ти розумієш, як для місцевих також важливо, що хтось цікавиться їхньою локальною пам’яткою».
Вибір світлин для ілюстрації — суб’єктивне бачення авторів допису.
Перелік усіх учасників та учасниць цьогорічного конкурсу та їхній внесок можна переглянути тут.
[1] Міжнародна статистика за країнами: https://wikiloves.toolforge.org/monuments/2021
[2] Міжнародна підсумкова статистика: https://wikiloves.toolforge.org/monuments
[3] Рейтинг нових користувачів формувався як і у загальній кількісній номінації, з урахуванням того, скільки фотографій пам’яток було завантажено до початку цьогорічного конкурсу. Детальніше можна дізнатися у регламенті конкурсу, п. 7.3. Оскільки двоє користувачів мають однакову кількість балів, то вони ділять 10-е місце, отже нагороджено 11 дебютантів.
[4] Тарас Золотавін та Ірина Варламова раніше брали участь у конкурсі «Вікі любить Землю».