АнонсиСпецномінації

«Польська спадщина» — нова спеціальна номінація конкурсу «Вікі любить пам’ятки» 2024

Уперше цього року в межах української частини міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» з 1 по 31 жовтня також пройде спеціальна номінація, присвячена польській культурній спадщині. За її результатами автор(к)и найкращих світлин пам’яток та відео отримають цінні призи та брендовані сувеніри. Партнером спецномінації виступила ГО «Вікімедіа Польща».

Багато об’єктів польської культурної спадщини є на теренах України, але далеко не всі вони перебувають на обліку й охороняються, а тим більше належно доглядаються. Основною метою цієї спеціальної номінації є привернення уваги до пам’яток та їхнього стану. За роки проведення української частини конкурсу ми вже проводили спеціальні номінації, присвячені пам’яткам грецької, вірменської, німецької та єврейської культурної спадщини. Прохання про організацію окремої номінації для польських об’єктів неодноразово висловлювали самі учасники, адже багато таких об’єктів зараз просто руйнуються. Це стосується і польських кладовищ, як-от історичне замковище Любомирських чи «польське» кладовище у Смілі Черкаської області, чи костьолів, наприклад, костьол Матері Божої Неустанної Помочі у Сороцькому Тернопільської області.

Організаційна зустріч щодо спецномінації на Вікіманії 2024. Фото: Martin Urbanec, CC0

«Для нас велика честь, що представники “Вікімедіа Україна” звернулися до нас із пропозицією про партнерство в спеціальній категорії “Польська спадщина в Україні”. Це важливо, тому що нас об’єднує набагато більше, ніж географічна близькість. Спільне минуле України та Польщі є важливою частиною нашої історії, а представлення польської спадщини в Україні, яка часто не внесена до офіційних реєстрів, дозволяє нам оригінально вшанувати та задокументувати сліди цього минулого. З нетерпінням очікуватимемо результатів конкурсу, і якщо виявиться, що зацікавилася, ми будемо раді розглянути провести подібну ініціативу в Польщі або продовжити це партнерство в інший спосіб» — прокоментувала Кася Маковська (Kasia Makowska), менеджерка «Вікімедіа Польща» із відкритої науки та координаторка польського конкурсу «Вікі любить пам’ятки» (Wiki Lubi Zabytki).

File:Wikimania Katowice 2024 2024-08-09 JD IMG 3179.jpg

Представники «Вікімедіа Польща» на Вікіманії 2024
Фото: © Jacek Durski, CC BY-SA 4.0

«Це не перша наша співпраця з “Вікімедіа Україна” ми намагаємося працювати разом, коли випадає можливість. Особисто я дуже ціную це партнерство, “Вікімедіа Україна” це професійна організація, з якою можна ефективно та креативно реалізовувати найцінніші ініціативи! Наша синергія дає багато для [Руху] Вікімедіа» — зауважила Наталія Чвік (Natalia Ćwik), генеральна директорка «Вікімедіа Польща».

Конкурсний список пам’яток нерухомої польської культурної спадщини також включатиме й об’єкти, що не перебувають на обліку. Цей список можна переглянути за посиланням: pl.wlm.photo.

«Список цієї спецномінації ще дуже далекий від завершення, але до конкурсу ще трохи більше місяця, тож ми будемо поступово доповнювати його. І також розраховуємо на допомогу наших постійних та нових учасників, які можуть надсилати інформацію про пам’ятки, особливо ті, які без офіційного статусу і не захищаються державою»  — прокоментувала Дарина, менеджерка української частини «Вікі любить пам’ятки».

Конкурсні списки спеціальної номінації будуть доповнюватися також і протягом конкурсу. Якщо маєте фото чи відомості про об’єкти нерухомої польської культурної спадщини, яких немає у списках — надсилайте інформацію на електронну адресу організаційного комітету wlm@wikimedia.org.ua.

Зауважте, що світлини об’єктів, які мають офіційний охоронний статус, також візьмуть участь в основних номінаціях конкурсу. Об’єкти без офіційного охоронного статусу можуть бути відзначені лише в межах цієї спецномінації.

Як взяти участь:

  1. Перейти на сторінку спецномінації у Вікіпедії.
  2. Створити або увійти у свій акаунт у Вікіпедії (при реєстрації треба вказати дійсний e-mail).
  3. Знайти пам’ятку у конкурсних списках потрібної області. У кожної пам’ятки є власний ідентифікатор (ID).
  4. Якщо у Вас є інформація про об’єкт, відсутній у списках, надішліть інформацію на wlm@wikimedia.org.ua, вказавши назву населеного пункта, де розміщений об’єкт, інші дані (координати, посилання на публікації тощо).
  5. З 1 по 31 жовтня завантажити фото пам’ятки прямо з переліку: знайдіть у списках рядок із потрібним об’єктом, і в останній колонці натисніть на посилання «[Завантажити фото]» або «Завантажити ще фото».

Усі фото, які зображують об’єкти із конкурсних списків спецномінації, автоматично братимуть участь у ній, відповідно немає потреби це додатково позначати при поданні світлини на конкурс.

Скриншот конкурсних списків, звідки можна вантажити світлини на спецномінацію

За результатами спецномінації експертне журі визначить та нагородить:

  • авторів трьох найкращих фото об’єктів нерухомої польської культурної спадщини України; 
  • автор(ку) найкращого відео із зображенням польської культурної спадщини.

Найактивніші учасники отримають брендовані сувеніри.

Зверніть увагу: у звʼязку з воєнним станом в Україні, участь у конкурсі можуть брати лише фотографії, що були зняті до 30 червня 2024 року (включно). Єдиним винятком є інтер’єри пам’яток — їх можна подавати, навіть якщо вони зроблені і під час конкурсу у жовтні.

Для довідки:

ГО «Вікімедіа Польща» (Stowarzyszenie Wikimedia Polska) — польська незалежна громадська організація глобального Руху Вікімедіа, утворена 2005 року. «Вікімедіа Польща» тісно співпрацює з місцевими волонтерами, установами культури та освітніми організаціями, щоб сприяти використанню та покращенню платформ Вікімедіа у Польщі. Організація відома своєю активною спільнотою волонтерів, які беруть участь у численних заходах, включаючи організацію заходів, семінарів, зустрічей і конференцій. «Вікімедіа Польща» є рекордсменом Гіннеса за тривалістю редагування (редагування Вікіпедії), а також бере участь у важливих регіональних ініціативах, таких як конкурс «Європейська весна (CEE Spring)», сприяючи обміну знаннями про країни Центральної та Східної Європи. Через такі ініціативи, як «(Не)відомі жінки Вікіпедії» (“(Nie)znane Kobiety Wikipedii”), «Вікімедіа Польща» прагне збільшити видимість жінок та інших недостатньо представлених груп у Вікіпедії. Нещодавно Wikimedia Polska розширила свою діяльність, включивши нову сферу: «Відкрита наука» (Otwarta Nauka). Ця ініціатива включає партнерство з університетами та академічними установами для сприяння відкритому доступу до наукових та освітніх ресурсів.

Для контексту:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *