АнонсиНовини / News

«Вікіджерела люблять пам’ятки»: кампанія оцифрування документів почнеться 1 грудня

Уже вдруге, з 1 грудня 2024 до 31 січня 2025 року, відбудеться конкурс «Вікіджерела люблять пам’ятки», метою якого є оцифрувати документи, що стосуються нерухомої культурної спадщини України та розмістити розпізнані тексти в українському розділі Вікіджерел. Запрошуємо до участі всіх охочих.

«Станом на зараз у Вікіпедії опубліковані найповніші публічні списки об’єктів культурної спадщини, які вже містять майже 103 тисячі пам’яток, і ця перша єдина відкрита база пам’яток усіх рівнів дає можливість проводити українську частину міжнародного фотоконкурсу “Вікі любить пам’ятки” (Wiki Loves Monuments). Але для підтримки та наповнення цих списків волонтерам потрібно отримувати й обробляти різні розпорядження, постанови та накази, які часто надаються відповідними органами влади як скани, а отже потребують розпізнавання та вичитки, щоб можна було зручно обробляти інформацію, шукати, перевіряти дані» — прокоментував Анатолій Гончаров, співзасновник ГО «Вікімедіа Україна», член організаційних комітетів «Вікіджерела люблять пам’ятки» та «Вікі любить пам’ятки».

Взяти участь у конкурсі можуть усі охочі. Для цього з 1 грудня до кінця січня потрібно обрати й вичитати тексти тематичних документів. Основна вимога до вичитки — звірити, щоб відсканований текст відповідав оригіналу.

«Серед документів для вичитки є і чинні, а отже вони дуже важливі для кращої підготовки до наступних конкурсів «Вікі любить пам’ятки», адже їхня вичитка дасть можливість поліпшити та розширити списки об’єктів; але також є й історичні вже документи, які не будуть прямо впливати на конкурсні списки, але створять можливість прослідкувати як саме змінювався статус того чи іншого об’єкта, що і як ставили на облік у 60-х роках XX століття, а що — позбавляли статусу у XXI столітті. Наприклад, серед найстаріших документів зі сканами у нас є Постанова Ради Міністрів УРСР від 24 серпня 1963 року №970 «Про впорядкування справи обліку та охорони пам’ятників архітектури на території Української РСР» і вона навіть досі чинна. Оцифрування цих документів має бути корисним і для збереження інформації, і для того, щоб дослідники могли зручно шукати інформацію в Інтернеті» — додав Анатолій Гончаров.

Серед найбільш потрібних поточних документів для оцифрування є накази з пам’ятками Дніпропетровської — наказ Міністерства культури та інформаційної політики (МКІП) від 12 березня 2024 року №189, наказ Міністерства культури та стратегічних комунікацій (МКСК) від 6 листопада 2024 року №786; Івано-Франківської — наказ МКІП від 30 січня 2024 року №53; Хмельницької — наказ МКІП від 19 квітня 2024 року №294; Черкаської областей — наказ МКІП від 07.05.2024 року № 330 та інші.

Усього у списку для оцифровування на конкурс є 100 документів, з них 25 вичитаних, але неперевірених, та 75 — на вичитку, з них — одна постанова РМУ, 37 наказів Мінкульту і 37 документів місцевих рад та адміністрацій.

Як взяти участь

  1. Підпишіться у розділі «Учасники» на сторінці конкурсу.
  2. Виберіть документ для вичитки.
  3. Зазначте, який саме документ (чи документи) ви плануєте вичитувати, додавши посилання у колонку «Назва роботи у Вікіджерелах».
  4. Розпізнайте і власне вичитайте документ(и).
  5. Повторюйте кроки 1—4 стільки разів, скільки встигнете під час конкурсу, для різних документів.

Також, можна звіряти вичитані документи іншими учасниками.

Переможці будуть визначатися у загальному заліку (за балами), а також окремо нагороджуватися «за вичитку» та «за перевірку».

Усі активні учасники й учасниці конкурсу, які дотримаються правил конкурсу та Вікіджерел, отримають сертифікати онлайн-магазинів і пам’ятні сувеніри; розмір призів залежить від обсягу внеску та якості вичитки.

Конкурс організовує команда волонтерів за підтримки ГО «Вікімедіа Україна». Для зв’язку із організаційною командою можна використовувати wikisource@wikimedia.org.ua та соціальні мережі «Вікі любить пам’ятки» (Фейсбук; Інстаграм).

Вікіджерела — сестринський проєкт Вікіпедії. Це вільна бібліотека, де розміщуються тексти різноманітних джерел, які мають обов’язково відповідати двом умовам: не порушувати авторських прав і не змінювати змісту першоджерела. Українськомовний розділ Вікіджерел існує з 2006 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *