Найкращі фото сходу України
За оцінками журі найкращою світлиною пам’ятки у Донецькій області є панорама всередині контори акціонерного товариства «Дзевульский і Ланге» («Дзевульский і Лянге»[1]) по вул. Вокзальна (Свердлова), 2 у Слов’янську. Датується початком 20 століття. Пам’ятка архітектури місцевого значення з 1999 року. Невелику фабрику з виробництва плитки та цегли було відкрито у Слов’янську 1895 року, а офіційне відкриття заводу вібулося 1901 року[1]. Вона працювала до 1919 року, а тоді її було націоналізовано. Відновилася робота в 1925 році[3] і продовжилася до 1990-х років. 2016 року споруду передали на баланс відділу культури міста[1][2]. Для нашого конкурсу це доволі нетипова фотографія: інтер’єри не так часто набирають найбільше балів загалом, а зокрема — інтер’єри пам’яток у такому стані…
Серед світлин Донецької області журі також відзначило світлину Сергія Орліка всередині підземної церкви преподобних Антонія і Феодосія. Церква датується XVII ст. і є щойновиявленою пам’яткою архітектури.
У Луганській області найкращою світлиною стала робота Олександра Павленка із зображенням церкви Іоана Предтечі у селі Мілуватка Сватівського району. Церква датується 1909—1914 роками і є пам’яткою містобудування та архітектури місцевого значення. Це перша світлина цієї пам’ятки, завантажена у рамках конкурсу.
Трохи поступилася цій світлині робота користувача Dumitru Zhytomyr із зображенням особняка кін. XIX ст. — поч. XX ст. по вулиці Шевченка у Біловодську. Це теж пам’ятка містобудування та архітектури місцевого значення, і це перше фото будівлі у вікіпроектах.
У Харківській області перемогла робота Андрія Мозоля із зображенням Спаської церкви у селищі Володимирівка Краснокутського району. Це діюча церква, розташована на території Наталіївського парку. Церква побудована за проектом Олексія Щусєва. Храм був закладений у 1911 році, а в 1913 його вже завершили і освятили. Зовнішні стіни церкви прикрашені шістнадцятьма рельєфними розетами з зображенням святих та декоративним орнаментом за ескізами видатного скульптора О. Т. Матвєєва. Також у кладку стін були вмонтовані середньовічні рельєфи, привезені з Європи. Церква є частиною комплексу пам’яток архітектури національного значення — заміської садиби «Наталіївка».
Іншою світлиною Харківської області, що заслужила уваги журі, стала робота Дмитра Ровчака із зображенням Свято-Вознесенського кафедрального собору в місті Ізюм. Храм був побудований і освячений в 1826 році, у 1902—1903 роках було здійснено розширення храму, створено нову, більшу за попередню, дзвіницю. Робота пана Дмитра датується жовтнем 2014 року. Наталія Шестакова, членкиня журі, прокоментувала це фото так:
Гарне композиційно та за кольорами фото, прибавливо та інформативно презентує пам’ятку, яка не перенасичена фото- та туристичною увагою. Найприємніше фото з Харківщини цього року
Для підготовки публікації було використано матеріали з Вікіпедії «Наталіївський парк».