Перші підсумки «Вікі любить пам’ятки» 2020
Цього карантинного року наш конкурс не лише відбувся, а й має низку здобутків, детальніше про які розповідаємо в цьому дописі.
До української частини конкурсу цьогоріч долучилися майже 550 учасників і учасниць, з яких понад 300 брали участь вперше. Усього конкурсанти завантажили 47616 світлин та відеозаписів пам’яток. Для України це рекордна кількість за дев’ять років проведення фотозмагання. Це також поки найбільший показник серед 28 країн, які провели конкурс. Але через пандемію COVID-19 у деяких країнах конкурс триває у жовтні або листопаді, тож на остаточний рейтинг країн з кількості поданих світлин маємо почекати. Серед країн, де прийом робіт завершено, другою після України є Німеччина (17 342 фото) та Італія (15 076).
На початку вересня 2020 року конкурсні списки офіційних пам’яток нараховували понад 89 тисяч об’єктів. Організаційний комітет продовжував доповнювати та уточнювати списки і під час змагання, зважаючи на коментарі учасників, уточнені відповіді на запити про публічну інформацію, тож на цей момент списки налічують уже понад 92 тисячі позицій. Таке доповнення є дуже цінним, адже списки проєкту «Вікі любить пам’ятки» у Вікіпедії залишаються найбільшою відкритою базою об’єктів нерухомої спадщини України, що перебувають під охороною держави. Цією базою опікуються волонтери: опрацьовують, не без викликів, інформацію з офіційних відкритих джерел, регулярно надсилають запити в державні структури. Важливим для достовірності списків також є те, що самі учасники повідомляють про неточності й раніше не додані пам’ятки. Дякуємо вам за небайдужість та пильність!
Цього року учасники сфотографували понад 12600 об’єктів. З них понад 3060 — у рамках конкурсу завантажено вперше. Серед регіонів лідерами за кількістю світлин є Київ (4782 знімки 1127 об’єктів), Хмельницька (3644 фото 501 об’єкта), Чернігівська (3543 фото 768 пам’яток), Харківська (3479 світлин 734 об’єктів) і Дніпропетровська (2626 фото 507 пам’яток) області. Найменше знімків у Луганської області (149 фото 96 пам’яток), Севастополя (177 знімків 66 об’єктів) і Херсонської області (305 фото, що зображають 123 об’єкти).
Найбільше нових об’єктів було сфотографовано у Черкаській області — 579, яка тепер має світлини 1902 пам’яток із загалом 2971. Другий показник у Київської і Чернігівської областей — 272 новоосвітлинені об’єкти. Перша тепер має фото 1416 пам’яток із загалом 2233 у списках. У другої об’єктів, які ще не сфотографували в межах конкурсу, залишається суттєво більше (6960 пам’яток, із яких лише 1310, або 18% мають світлини). Схожа ситуація в Дніпропетровській області, яка третя за кількістю нових сфотографованих об’єктів — 225, а за всі роки конкурсу їх є 1415, однак це лише 20% від загалом 6821 пам’ятки, внесеної до конкурсних списків. 206 нових об’єктів конкурсантам вдалося сфотографувати у Харківській області (загалом світлини уже є 1818 об’єктів із 4821) і 180 у Вінницькій (1694 пам’яток зі світлинам, усього пам’яток — 4088).
Щодо спецномінацій, то їх цього року було чотири. До списків пам’яток спеціальних номінацій входять також об’єкти без офіційного охоронного статусу. Фото таких пам’яток будуть відзначені лише в межах відповідної спецномінації. Учасники спецномінації «Єврейська спадщина» завантажили 1779 світлин, що зображають 293 пам’яток нерухомої культурної спадщини єврейського народу з території України. З них 105 сфотографовані вперше, усього в переліку спецномінації 813 об’єктів. На спецномінацію «Млини» було подано 1157 знімків 237 об’єктів. Кількість вперше сфотографованих пам’яток склала 82, увесь список спецномінації, присвяченої українським млинам різних типів та різного ступеня збереженості, нараховує 715 об’єктів.
Via Regia Ukraine — спеціальна номінація, яку в межах фотоконкурсу проводили вперше, щоб відзначити світлини пам’яток із одинадцяти міст п’яти регіонів України, через які власне й пролягає символічний Via Regia — «Королівський шлях» — в Україні. Участь у спецномінації автоматично взяли всі світлини, завантажені за списками відповідних міст. Учасники подали 6584 фото, на яких зображено 1582 об’єктів. Усього у списках цих міст є 6955 пам’яток.
Відеороботи також брали участь у конкурсі в межах відповідної спецномінації. Про неї ми незабаром розповімо окремо.
Дякуємо конкурсантам, волонтерам і партнерам за підготовку та активний і плідний вересень. Наступним етапом є робота журі з відсіювання й оцінювання робіт. Учасників, які чекатимуть на результати, і всіх охочих ласкаво просимо на Вікісховище, щоб ретельніше вивчити завантажені світлини. Про виявлені неточності в описах фото просимо повідомляти оргкомітет на пошту wlm@wikimedia org.ua. Також запрошуємо ілюструвати вашими фото статті у Вікіпедії. Відеоінструкцію з додавання зображень до статей можна переглянути тут, а за цим посиланням — ознайомитися із нашою брошурою «Ілюструємо Вікіпедію», де зібрано значно більше інформацїі на тему ілюстрування вікіпроєктів.
Парковий пішохідний міст, Київ, Набережна Дніпра, Труханів острів. Перше фото «Вікі любить пам ятки» 2015. Автор фото — Posterrr, ліцензія CC-BY-SA-4.0 Усі фотографії з цього допису і загалом з конкурсу «Вікі любить пам ятки» можна вільно використовувати, не забувши вказати автора й ліцензію. Вйо до вільних знань!
Виставка найкращих робіт фотоконкурсів «Вікі любить пам’ятки» та «Вікі любить Землю», що була представлена на церемонії нагородження (34 фотокартини 21 автора) також виставлялась протягом 2017 року у Хмельницькому