Завершився міжнародний конкурс
Сьогодні вночі закінчився конкурс в Македонії та Росії — двох останніх країнах, які брали участь у цьогорічному конкурсі. Тож можна підбити деякі підсумки. Загалом в 41 країні було завантажено майже 323 тисячі фотографій. Це число менше минулорічного, проте цього року в конкурсі брали участь менше країн.
Станом на 3:00 1 листопада п’ятірка найкращих країн має такий вигляд:
- Україна — 46846
- Польща — 45445
- Німеччина — 35637
- Росія — 24032
- Іспанія — 23611
З цих країн в Україні та Росії конкурс тривав 31 день, в інших країнах — 30 днів.
Напевно ви помітили, що два тижні тому ці цифри були трохи іншими (принаймні для України і Польщі вони були більшими). Це пов’язано з тим, що деякі конкурсні файли могли бути вилучені. У зв’язку з численними питаннями з цього приводу, розповімо детальніше про причини вилучення файлів.
Отже, Вікісховище (Wikimedia Commons) — це сховище вільних файлів, які можуть бути використані для ілюстрації статей вікіпроектів. Сервери Вікісховища розташовані у штаті Флорида (США), тому вважається, що файли, розміщені на Вікісховищі, мають бути вільними відповідно до законодавства штату Флорида і країни походження. У зв’язку з цим можна виділити три основі причини, з яких вилучаються конкурсні файли з Вікісховища:
- порушення авторських прав (copyright violation);
- файл не вписується в рамки проекту (out of project scope);
- відсутність «свободи панорами» в Україні (no FoP in Ukraine).
Опишемо ці причини детальніше.
Як зазначено вище, Вікісховище містить лише вільні файли, отже на їх розміщення потрібен дозвіл автора (якщо автор сам завантажує, то вважається, що він дав дозвіл на їх використання). Отже, якщо хтось завантажує чужі файли без дозволу автора, то ці файли будуть вилучені з Вікісховища. Це і є порушення авторських прав. Саме тому за умовами конкурсу дозволяється завантажувати лише власні фото.
Вікісховище є сховищем файлів, які можна використати з освітньою метою, зокрема проілюструвати статті вікіпроектів. Проте цього року на конкурс було завантажено кількасот фотографій, на яких зображені люди на фоні різних фортець, палаців, пам’ятників. Так, пам’ятки в кадр потрапили, проте основним об’єктом фото є невідома широкому загалу людина, тому такою світлиною не можна проілюструвати статтю у вікіпроекті. Тож це фото не вписується в рамки проекту, тому може бути вилучене.
Як зазначено вище, файли у Вікісховищі мають бути вільними відповідно до законодавства країни походження і штату Флорида. Проте в законодавстві багатьох країн, у т.ч. і України, є норма, що при фотографуванні творів архітектури та мистецтва потрібен також дозвіл автора твору. При цьому в Україні твір переходить у суспільне надбання через 70 років після смерті автора (до 2001 року цей термін складав 50 років, тому всі твори, автори яких померли до 1 січня 1951 року, є вільними). Тому багато пам’ятників і будівель є невільними, тому їх фотографії також є невільними. Такі об’єкти користувачі Вікісховища називають «нофопом» (від англ. no FOP — no Freedom of Panorama). Деякі учасники конкурсу зверталися до нас із питаннями: «нащо ж ви ці пам’ятки додаєте до списків, якщо їх все одно вилучають? Може краще вилучити зі списків?». Виходів із цієї ситуації є три, проте всі вони є непростими.
По-перше, вилучити зі списків пам’ятки, які є невільними, ми не можемо, оскільки однією з цілей конкурсу є зібрати повний список об’єктів культурної спадщини (а якщо вилучити деякі об’єкти, то він повним не буде). Деякі учасники пропонують розділити списки на «вільні» та «невільні» пам’ятки, і фото невільних вантажити до Вікіпедії (де правила менш строгі). Проте тут знову постає проблема відсутності в Україні якісного реєстру пам’яток, адже щодо багатьох пам’яток відразу невідомо, є вони вільними чи ні: невідомі їхні автори, а якщо й відомі, то невідомі їхні роки смерті. Наприклад, про залізничний вокзал у Вінниці відомо, що він збудований у 1950 році архітектором В.Сідамонідзе. Проте, коли помер цей Сідамонідзе, нам знайти не вдалося, тож наразі невідомо, чи є ця пам’ятка вільною. Крім того, тільки побачивши деякі пам’ятки, можна сказати, чи вони вільні. Наприклад, якщо пам’ятник загиблим воїнам-односельцям створений після 1951 року, він не обов’язково буде невільним, оскільки це може бути простий хрест або пам’ятник-танк, які не є творами мистецтва. Тож визначити, чи є вільною пам’ятка, не так і просто.
По-друге, можна внести зміни до законодавства України. Для цього потрібно, щоб Верховна Рада ухвалила відповідні зміни до закону «Про авторське право і суміжні права» закон. ГО «Вікімедіа Україна» вже підготувала текст законопроекту, проте до Верховної Ради він ще не внесений. Тож, якщо нас читають депутати, або якщо ви маєте знайомих депутатів, які допомогли б ухвалити цей дуже потрібний нам закон, ми будемо дуже вдячні за таку допомогу. Прикметно, що сама будівля Верховної Ради України також є невільною, оскільки архітектор Володимир Заболотний помер в 1962 році.
По-третє, можна отримати дозвіл в архітекторів, скульпторів або їх спадкоємців на використання зображень пам’яток. Наприклад, учора один з користувачів отримав дозвіл від спадкоємців архітектора Ігоря Леонідовича Масленкова на використання зображень кількох пам’яток (зокрема, пам’ятники Василю Боженку та футболістам київського «Динамо» — учасникам «матчу смерті» у Києві), а також низки станцій метро та будівель, пов’язаних з метрополітеном.
Усі три наведені варіанти непрості в реалізації. Тому наразі ми не забороняємо завантаження фотографій невільних пам’яток в рамках конкурсу, більше того, враховуємо їх у кількісних номінаціях. Так, переможець по Житомирщині сфотографував 129 пам’яток, з них три пам’ятки архітектури, а решта — пам’ятники і братські могили, більшість із яких є невільними. Частина зображень буде перенесена до Вікіпедії для ілюстрування статей (в основному по одному файлу на пам’ятку). Решта ж файлів, які вилучені, будуть чекати, поки настане одна з трьох подій: мине 70 років після смерті автора, буде отримано дозвіл від автора або буде прийнято зміни до закону про авторське право. Тоді відповідні файли можна буде відновити.
Проблема, звичайно, системна і тут вже треба визначатись – або «доїхати», або «шашечки». Якщо ми радіємо, що завантажили більше за всіх фотографій і що конкурс попав у книгу рекордів Гіннеса, то треба розуміти, що це завдяки тим 30 тисячам світлин, які відсіяли. Та й сама Вікіпедія в першу чергу це джерело інформації, тому хоч і бажано, щоб фотографія була високого художнього рівня, але іноді не така вже й високохудожня фотографія може бути одним з небагатьох джерел інформації про об’єкт. Фотографії меморіальних дошок або охоронних табличок не мають ніякого шансу на перемогу, але це не означає, що їх не потрібно фотографувати, а щоб мати повнішу інформацію про пам’ятку, то бажано мати не тільки її цілісне зображення, але й фрагменти. Щодо ліцензій, то політика Вікіпедії якраз направлена у бік вільного використання зображень. З художніми критеріями теж не так просто. Спроба зробити якесь керівництво хороша, але там багато треба продумати, бо прості рекомендації дехто може сприйняти занадто буквально. Наприклад, про згадані тут присутність людей у кадрі і затемнений знімок. Це не завжди погано. Часто присутність людини оживляє знімок, робить його більш виразним. І затемнений кадр іноді виграє у того, де ідеально вирахувані градаційні криві.
Тому в нас і є номінації і за кількість, і за якість. Якщо фотографія і не потрапила до журі, то це не означає, шо нею не можна проілюструвати статтю Вікіпедії. Особливо, якщо це єдине зображення пам’ятки. Хтось бере призи в кількості, а хтось в якості. При цьому в «кількісників» фото не завжди доброї якості. Он минулого року лише один користувач потрапив до топ-10 і за кількістю, і за якістю.
А щодо людей в кадрі: не всіх людей відкидаємо. Люди могли в кадр потрапити випадково (як тут: http://goo.gl/1501RV ), а могли позувати на камеру на фоні пам’ятки (http://goo.gl/lUbUKT ) або взагалі за відсутності пам’ятки (http://goo.gl/ulVAGu ). Два останніх фото і журі соромно показувати, і статті ними важко проілюструвати.
За тиждень до кінця WLM в Росії, орги нарахували “Пока, если я не ошибаюсь, по России есть всего 6 Качественных фотографий ” 🙂
Так шо це системна проблема, і погоджуюсь із “Думкою фахівця” у фіналі WLE-14 -треба якось спонукати до завантаження не тільки кількості , а й “якості”. І не призами, дипломами -а ..кх….ліцензіями для унеможливлення комерц. використання їх. Як приклад.
А можна питання трохи не по темі?
За якими критеріями здійснювався розподіл фотографій між нульовим та першим раундами (Round Zero та Round One)?
Особливо цікавить принцип відбору в категорії №9 (файли на літери Г, Д, Е).
За якими чинниками до першого раунду пройшли такі фотографії:
– https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%94%D0%BE%D0%BC%D1%96%D0%BD%D1%96%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_04.JPG
– https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%93%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B3%D1%96%D1%97%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0_%D1%86%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0_%D1%82%D0%B0_%D0%B4%D0%B7%D0%B2%D1%96%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%8F!.JPG
– https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%94%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%BD%D0%B8_%D0%B2_%D0%91%D0%B0%D1%88%D1%82%D1%96-%D0%B4%D0%B7%D0%B2%D1%96%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%96_%D0%BA%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%83.jpg
– https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%94%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87_%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE.jpg
– https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%94%D1%80%D1%83%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%BD%D1%8F_%284%29.JPG
– https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%93%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D1%8F%D0%BD%D0%B8._%D0%91%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0_%D0%BC%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D0%BB%D0%B0_%D1%80%D0%B0%D0%B4%D1%8F%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D1%85_%D0%B2%D0%BE%D1%97%D0%BD%D1%96%D0%B2_%D0%BD%D0%B0_%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%89%D1%96_5.jpg
– https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%93%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8C_%2810%29.JPG
– https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B0,_14.jpg
– https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%93%D0%BE%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%8C%D0%BA%D1%96_%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%83%D0%B4%D0%B8_%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B1%D0%BD%D1%8F%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D1%96%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B0_%D0%A7%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0DSCF1795.JPG
А натомість в нульовому раунді залишились такі знімки:
– https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%93%D1%83%D0%B1%D0%BA%D1%96%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%B7%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%BA._%D1%80%D1%83%D1%97%D0%BD%D0%B8.JPG
– https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%93%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%8F_%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D1%96%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0_%D1%86%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0.jpg
– https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%93%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%8F_%D0%A1%D0%B2%D1%8F%D1%82%D0%BE-%D0%A2%D1%80%D0%BE%D1%97%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D1%81%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%80.jpg
– https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%93%D0%BE%D1%80%D1%8F%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0_%D1%86%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0_%D0%A1%D0%B2.%D0%9C%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8_140503_2333.jpg
– https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%94%D0%B0%D1%85_%D0%B7%D0%B0%D0%BC%D0%BA%D1%83.jpg
– https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%93%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%81%D1%96%D1%97%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0_%D0%A1%D0%B2%D1%8F%D1%82%D0%BE-%D0%9F%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%BE%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0_%D0%BF%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%8C.jpg
– https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BA_-_%D0%9C%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%97%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0_%D1%86%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0_DSCF1109.JPG
Це питання дуже по темі.
Щодо не відкинутих фото на які навіть дивитися немає сенсу. Є низка членів оргкому, які вважають, що члени оргкому можуть відкидати лише за повністю формальними критеріями (охоронна табличка, нофоп, не пам’ятка, роздільна здатність у мегапікселях). Все інше вони не відкидають. Також не всі хто взялися відкидати фото, це зробили. Тому іншим доводилося переглядати фото замість них і всі фото переглянути не встигли. Але значний прогрес є в порівнянні з попередніми роками.
Наведені відкинуті фото відкинув один член оргкому, і це є його особистою думкою. Це звичайно є іншою крайністю. Я пропоную учасникам, журі, оргкому разом написати якісне керівництво, яке би допомогло учасникам уникати помилок при фотографуванні, а оргкому результативно відкидати неякісні фото. Я почав збирати матеріал для такого керівництва https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Ilya/sample
У листі-інструкції для журі ми дали їм категорію із відсіяними фотографіями, тож вони можуть їх передивитися, якщо у них буде час (але це малоймовірно чисто фізично, адже там майже 30 тисяч фото). Більш ймовірним виглядає позиція, що якщо учасники вважають, що якісь фото були відсіяні дарма і заслуговують на другий шанс (помилка при відсіюванні теж можлива, ми ж усі люди) і вони відповідають формальним критеріям (тобто це не охоронна табличка, не нофоп, пам’ятка, прийнятна роздільність тощо), їх можна додатково дати журі. На наступний конкурс можливо ділити між членами журі будемо як раунд 1 так і раунд 0 (який буде для перегляду за бажанням). Також спробуємо відкидати не після завершення конкурсу, а під час, щоби могло переглянути декілька членів оргкомітету.
Дякую за змістовну відповідь.
Переглядати відсіяні фото навряд чи потрібно – все ж таки із 30 тисяч забракованих знімків абсолютна більшість цілком заслужено залишилась за бортом конкурсу .
Наразі більш актуальним є подальший відповідальний відбір фотографій, аби відверто неякісні кадри не потрапили до категорії переможців.
Відповідальний відбір тепер за журі 😉
Оргкомітет тільки у питанні дискваліфікації з формальних причин може втрутитися (якщо виявиться, що якийсь об’єкт таки не пам’ятка, наприклад. Чи порушення авторських прав, чи занадто низька роздільність переможців)
Для початку, чому ми робимо “раунд зеро”. Враховуючи, що у нас було 40 тисяч фото, а журі не може переглянути більше за 23 тисячі за нашими підрахунками, перед нами стояла задача відкинути фотографії неякісні, такі що не відповідають вимогам, і такі, що просто не мають шансів на перемогу. До “таких, що не мають шансів на перемогу” відноситься оце: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%93%D1%83%D0%B1%D0%BA%D1%96%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%B7%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%BA._%D1%80%D1%83%D1%97%D0%BD%D0%B8.JPG
– пам’ятку погано видно, натомість видно переважно зелений пагорб, фото не художнє (щоб це можна було списати на перевагу яку можете оцінити чи не оцінити журі).
Оце фото найімовіршіне було відкинуте помилково:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%93%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%8F_%D0%A1%D0%B2%D1%8F%D1%82%D0%BE-%D0%A2%D1%80%D0%BE%D1%97%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D1%81%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%80.jpg
(і його можна повернути)
Оце фото затемнене, за такі члени журі, як правило, сваряться:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BA_-_%D0%9C%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%97%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0_%D1%86%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0_DSCF1109.JPG
На двох іще є люди-“туристи”.
Будь-яке фото може бути передане до раунду 1, якщо хтось буде цього вимагати, але раунд 1 не значить ніякої переваги перед раундом “0” – це тільки технічний момент для зручності журі.
Звідси витікає пояснення щодо невідсіяних неякісних фото. У таких фото, звісно, не з’являється більше шансів на перемогу. Їх в раунді 1 відкидають вже члени журі, але вони створюють додаткове навантаження на журі, і в цьому наше недопрацювання, і таке буває кожного року на кожному нашому конкурсі. Ми працюємо суто силами волонтерів, яким треба було передивитися 40 тис. фото, деякі повторно через певні спірні питання, і скоротити цю кількість менш ніж до 23 тисяч – бо більше, за нашими підрахунками, журі просто не зможе передивитися. Звідси є певні недовідсіяні фото, відсіювання яких ляже на членів журі. Враховуючи, що в нас відбирається найкраща десятка (з 40 тис.) і найкраще фото по кожній області, можете оцінити шанси кожної фотографії (між іншим кажучи, області, в яких менше взагалі і менше якісних фото, наприклад, Луганська, через це мають не таку жорстку конкуренцію).
Шановна пані Олено. Перепрошую, але ви дали відповідь не на те питання, яке я задавав.
Мене не цікавило “чому до першого раунду на потрапило те чи інше фото”. – Я запитував: чому в нульовому раунді залишились доволі якісні фото, В ТОЙ ЧАС як до першого раунду потрапили набагато гірші за якістю знімки?
При чому питання щодо нерівнозначного відбору стосується лише частини фото, що початково потрапили до категорії №9.
В решті п’ятнадцяти категоріях (а це понад 43 тисячі фотографій) відбір проведено якісно.
Дуже гарний конкурс, я із задоволенням приймаю у ньому участь. Підкажіть, де можна ознайомитися з інформацією про те, які фотографії перемогли?
Дякуємо! У номінації «За найкраще фото» роботи оцінює журі, ці результати будуть опубліковані після 15 листопада. У номінації «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток» частково почали публікацію переможців за областями. Категорії http://bit.ly/1zo1De5 та http://bit.ly/1tLyzJX
Ви можете підписатися на блог і отримувати публікації на електронну скриньку.
краще було, щоб частина цього листа прийшла під час проведення конкурсу. А саме та частина про те що деякі файли могли бути вилучені.
У регламенті конкурсу (http://bit.ly/1wRwUmj) написано:
(…)
Правила проекту
— сукупність правил, зокрема в галузі захисту прав інтелектуальної
власності, які встановлені Фондом Вікімедіа.
(…)
5.3. Фотографії повинні відповідати Правилам проекту.
(…)
5.8. Організаційний комітет не несе відповідальності за дії адміністраторів Вікісховища в
разі, якщо фотографії Конкурсантів будуть визнані ними такими, що не відповідають
вимогам п. 5.3.
—————————————–
Ми хотіли пояснити про вилучення і підтвердити, що вилучені пам’ятки враховуються у кількісній номінації.
Також уже є розроблений проект змін до Закону. І саме на ньому (й можливості лобіювати зміни) у пості наголошується.