Списки пам’яток

Нижче надано посилання на списки пам’яток по областях України. Оберіть область, яка Вас цікавить, — після натискання по посиланню, ви перейдете на сторінку у Вікіпедії — далі оберіть район або місто. Перед Вами відкриється список пам’яток цієї місцевості. Кожна пам’ятка має свій ідентифікатор («ID»), який необхідно вводити при завантажені фотографій, а також адресу, географічні координати і стовпчик, в якому Ви можете перевірити, чи є фотографії цієї пам’ятки у Вікісховищі.

Списки можуть бути неповними. Якщо Ви хочете додати фотографії пам’яток, яких немає в представлених списках, але Ви знаєте, що об’єкт є пам’яткою офіційно (і можете послатися на конкретне рішення відповідних органів влади), просимо звертатися на сторінку обговорення чи електронною поштою wlm@wikimedia.org.ua. Організатори конкурсу додадуть такі пам’ятки до конкурсних списків.

Списки пам’яток
Київ
Севастополь
КримСімферополь
Вінницька областьВінниця
Волинська областьЛуцьк
Дніпропетровська областьДніпро
Донецька областьДонецьк
Житомирська областьЖитомир
Закарпатська областьУжгород
Запорізька областьЗапоріжжя
Івано-Франківська областьІвано-Франківськ
Кіровоградська областьКропивницький
Київська область
Луганська областьЛуганськ
Львівська областьЛьвів
Миколаївська областьМиколаїв
Одеська областьОдеса
Полтавська областьПолтава
Рівненська областьРівне
Сумська областьСуми
Тернопільська областьТернопіль
Харківська областьХарків
Херсонська областьХерсон
Хмельницька областьХмельницький
Черкаська областьЧеркаси
Чернівецька областьЧернівці
Чернігівська областьЧернігів

Для спеціальних номінацій укладено вибіркові списки.

Спеціальні номінації 2024 року — у процесі розробки.

Спеціальні номінації 2023 року:

Спеціальні номінації 2022 року:

Спеціальні номінації 2021 року:

Спеціальні номінації 2020 року:

Спеціальні номінації 2019 року:

Спеціальні номінації 2018 року:

Спеціальні номінації 2017 року:

Спеціальні номінації 2016 року:

Спеціальні номінації 2014 року:

Спеціальні номінації 2013 року:

Колекція автентичних списків (файли отримані нами від обласних держадміністрацій у 2012-2013 роках)

175 коментарів до “Списки пам’яток

  • а чому немає в переліку хутрової фабрики м.Тисмениця. Взагалі є багато фотографій старих по Тисмениці. Я так розумію, що їх розміщувати не можна, тільки ті, які зроблені самостійно.

    Відповісти
    • Чи впевнені ви, що ця фабрика має статус пам’ятки (на ній є табличка, вона має охоронний номер, вам відоме рішення про її включення до реєстру)? Можливо, на думку укладачів реєстру, вона просто не має необхідної архітектурної цінності.
      Щодо старих фото, то вони не братимуть участь у конкурсі (беруть участь лише зроблені самостійно), однак ми будемо раді, якщо ви їх завантажите і поза конкурсом та зробите ці старі фото доступнішими людству 🙂

      Відповісти
  • І ще. Чи мають бути включені до списку об’єкти культурної спадщини національного значення, які занесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України?

    Відповісти
    • Так само, ми наразі додаємо їх до списків. Якщо ви маєте час та бажання допомогти, будемо раді, якщо ви додасте до списків пам’ятки, яких досі бракує!

      Відповісти
        • Якщо ви хочете додати кілька конкретних об’єктів, вам потрібно:
          * зареєструватися у Вікіпедії (це не обов’язково, але так буде простіше вам написати та допомогти),
          * перейти на сторінку потрібного району з https://uk.wikipedia.org/wiki/Вікіпедія:Вікі_любить_пам'ятки/Списки_пам'яток
          * натиснути на “Редагувати”
          * далі ви додаєте рядок пам’ятки (ВЛП-рядок, можете взяти за зразок існуючі) та заповнюєте його для тих пам’яток, які, на вашу думку, пропущені. Достатньо зазначити назву, населений пункт / адресу, статус (наприклад “А-місц” – архітектури місцевого значення тощо) і охоронний номер, решту (ID, фото тощо) вже додамо ми.
          Не переймайтесь, якщо ви щось зробите не так – у Вікіпедії завжди все можна виправити 🙂 Якщо щось не вийшло – напишіть на сторінці обговорення (вкладка “Обговорення”) відповідного списку, ми обов’язково виправимо.
          Нам також потрібна допомога з вичиткою списків від людей, які добре знають міста/райони, детальніше про це тут: https://uk.wikipedia.org/wiki/Вікіпедія:Вікі_любить_пам'ятки/Обробка_списків
          Якщо у вас виникнуть проблеми, напишіть ваш нік у Вікіпедії, і ми спробуємо вам допомогти.

          Відповісти
  • А хто надавав списки по Житомирській області ? Вибачте, але ті люди неповносправні, інакше не скажеш. У м. Житомирі біля 20 пам”яток державного значення, а у списку – лише 2. Проте всюди братські могили. Що, окрім, братських могил, інших пам”яток не має. Складається враження, що в облдержадміністрації слово ПАМ”ЯТКА не спроможні відрізнити від слова ПАМ”ЯТНИК ( хоча це не дивно ). У багатьох селах ті братські могили перебувають у жахливому стані, а окремі пам”ятники Леніну вже років 10-12, як знесені. От будуть викладати фотографії, спеціально викладу декілька таких. І прошу їх опуцблікувати ! А потім направте їх до облдержадміністрації її голові ( Рижуку), хай побачить, які у нього освідчені та грамотні чиновники. Бажано це зробити через депутатський запит. В державі повний безлад з пам”ятками і з цим потрібно боротись, в т.ч. і при при проведенні таких заходів, як щорічний конкурс ” Вікі любить пам”ятки “.

    Відповісти
    • У Житомирській області ми вже додали до Вікіпедії всі пам’ятки, які були в списках ( https://uk.wikipedia.org/wiki/Вікіпедія:Вікі_любить_пам'ятки/Житомирська_область/Житомир ). За даними, які ми отримали, пам’яток національного значення у Житомирі 12 (10 архітектури, 1 історії та 1 монументального мистецтва).
      Щодо братських могил – з одного боку, більшість списків складалися ще в радянський час, з іншого, в більшості сіл жодних інших цінних історичних об’єктів і немає.
      Стосовно зруйнованих, перенесених пам’яток тощо – так, це загальна вада всіх списків. Якщо ви впевнені, що пам’ятка зруйнована, будь ласка, відредагуйте список пам’яток, додавши до назви примітку на кшталт “Пам’ятник Леніну (зруйнований)”, і додайте власне фото в графу “фото” (якщо у вас є фото вже зруйнованої пам’ятки, це буде взагалі дуже цінним, минулого року нам такі вже надсилали). Це одна з цілей конкурсу – отримати фото пам’яток з усіх куточків України, навіть якщо влада нічого не знає про їх стан.

      Відповісти
  • Ми включаємо до списків лише пам’ятки національного місцевого значення або щойно виявлені, які офіційно визнані такими. Як виняток також можуть прийматися пам’ятки, яких нема у списках ОДА чи РДА, але на них є відповідна табличка про те, що об’єкт є пам’яткою.

    Відповісти
  • Є об’єкти, що були вилучені з переліку пам’яток , наприклад, заради майбутньої забудови ділянки.
    Є прості цікаві історичні і архитектурні об’єкти, які офіційно досі не визнані за пам’ятки.
    Ви приймаєте такі об’єкти i пам’ятки?

    Відповісти
  • Пропоную додати в м. Дубно Рівненської обл.:
    -костел Яна Непомуки (маю фото де, правда здалеку, можна розібрати, що на табличці пише “пам’ятник архітектури”)
    -Свято-Іллінська церква
    Про них є у Вікіпедії http://uk.wikipedia.org/wiki/Державний_історико-культурний_заповідник_міста_Дубно

    Відповісти
  • Пропоную додати пам’ятки м. Ровеньки Луганської області такі як:
    – пам’ятник молодогвардійцям
    – пам’ятник загиблим ЧАЕС
    – Чорний тюльпан – в пам’ять загиблих у Афганістані
    – пам’ятник шахтарю
    – пам’ятник Жовтневої революції

    Відповісти
  • Пропоную додати до переліку памяток у Дніпрпетровську Мерефо-Херсонський міст, побудований на початку ХХ ст., єдиний в Європі залізничний міст, що має криволінійну траєкторію. До речі, про нього є стаття у Вікіпедії. http://ru.wikipedia.org/wiki/Мерефо-Херсонский_железнодорожный_мост

    Відповісти
  • Пропоную до Деснянського р-ну Киэва додати ще:
    Пам’ятки археології: Давньоруське городище «Літописний городець» XI—XII століття (с. Троєщина, вул. Карла Маркса); острів Муромець, давньоруське поселення XII століття.
    Пам’ятка архітектури: Московський міст.
    Пам’ятники та обеліски: Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», в якому стоїть пам’ятник жертвам сталінських репресій (с. Биківня); Обеліск Пам’яті та Алея Пам’яті на честь 60-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941—1945 років; Пам’ятник «Сини Вигурівщини та Троєщини, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни 1941—1945 років» (с. Троєщина, кладовище); Пам’ятник «Вічна пам’ять воїнам-троєщанам, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни 1941—1945 років» (с. Троєщина, кладовище); два меморіальні знаки воїнам, загиблим в роки Великої Вітчизняної війни 1941—1945 років (територія військової частини АО231); Пам’ятник Олександру Марзеєву (вул. Попудренка, 50); Обеліск на пам’ять заводчан, які загинули на фронтах під час Другої світової війни 1941—1945 (вул. Магнітогорська, ВАТ «Київхімволокно»);
    Пам’ятні знаки: на честь поріднення з містом Кіото (парк «Кіото», вул. Кіото, 19); на честь міста-побратима Братислави (вул. Братиславська, 44/2), на честь міста-побратима Анкара (просп. Маяковського і вул. Сабурова); льотчикам винищувального Гвардійського авіаційного полку, що загинули в боях Великої Вітчизняної війни біля селища Троєщина (кладовище с. Троєщина); борцям за свободу та незалежність України (вул. Бальзака).
    Анотаційні та меморіальні дошки: Георгію Жукову (вул. Жукова, 15 і 51); Шолом-Алейхему (вул. Шолом-Алейхема, 15); Миколі Лаврухіну (вул. Лаврухіна, 7); Миколі Матеюку (вул. Матеюка, 2); Борису Кудрявцеву (кладовище с. Троєщина); Сергію Лифарю (вул. Данькевича, 4а), Феліксу Соболєву (вул. Кіото, 27), Миколі Попудренку (вул. Попудренка, 26/9), Андрію Кіпріанову (вул. Мурманська, 5).

    Відповісти
    • Московський міст у нас є! По інших пам’ятках хотів би уточнити, чи є рішення місцевих органів влади про їх включення до реєстру, або можливо який-небудь офіційний список, де ці об’єкти фігурують?

      Відповісти
  • По Деснянському району м. Києва маленький вибір пам’яток, пропоную додати:
    В районі є 10 пам’яток історії, 1 пам’ятка архітектури, 2 пам’ятки археології та 13 пам’ятних знаків, дощок, обелісків.

    Пам’ятки археології: Давньоруське городище «Літописний городець» XI—XII століття (с. Троєщина, вул. Карла Маркса); острів Муромець, давньоруське поселення XII століття.
    Пам’ятка архітектури: Московський міст.
    Пам’ятники та обеліски: Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», в якому стоїть пам’ятник жертвам сталінських репресій (с. Биківня); Обеліск Пам’яті та Алея Пам’яті на честь 60-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941—1945 років; Пам’ятник «Сини Вигурівщини та Троєщини, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни 1941—1945 років» (с. Троєщина, кладовище); Пам’ятник «Вічна пам’ять воїнам-троєщанам, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни 1941—1945 років» (с. Троєщина, кладовище); два меморіальні знаки воїнам, загиблим в роки Великої Вітчизняної війни 1941—1945 років (територія військової частини АО231); Пам’ятник Олександру Марзеєву (вул. Попудренка, 50); Обеліск на пам’ять заводчан, які загинули на фронтах під час Другої світової війни 1941—1945 (вул. Магнітогорська, ВАТ «Київхімволокно»);
    Пам’ятні знаки: на честь поріднення з містом Кіото (парк «Кіото», вул. Кіото, 19); на честь міста-побратима Братислави (вул. Братиславська, 44/2), на честь міста-побратима Анкара (просп. Маяковського і вул. Сабурова); льотчикам винищувального Гвардійського авіаційного полку, що загинули в боях Великої Вітчизняної війни біля селища Троєщина (кладовище с. Троєщина); борцям за свободу та незалежність України (вул. Бальзака).
    Анотаційні та меморіальні дошки: Георгію Жукову (вул. Жукова, 15 і 51); Шолом-Алейхему (вул. Шолом-Алейхема, 15); Миколі Лаврухіну (вул. Лаврухіна, 7); Миколі Матеюку (вул. Матеюка, 2); Борису Кудрявцеву (кладовище с. Троєщина); Сергію Лифарю (вул. Данькевича, 4а), Феліксу Соболєву (вул. Кіото, 27), Миколі Попудренку (вул. Попудренка, 26/9), Андрію Кіпріанову (вул. Мурманська, 5).

    Парки

    На території району розташовані: парк «Дружби народів», парк «Кіото», паркова зона між проспектом Генерала Ватутіна і вулицею Миколи Закревського, парк біля ВАТ «Київхімволокно», парк вздовж вулиці Попудренка, парк «Деснянський» (паркова зона між 3 і 4 мікрорайонами), паркова зона по вулиці Сабурова, паркова зона по проспекту Володимира Маяковського, парк «Молодіжний» (12 мікрорайон), Всеукраїнський парк пам’яті борцям за свободу і незалежність України, парк пам’яті жертвам Чорнобильської катастрофи (біля кінотеатру «Флоренція»).

    Відповісти
  • Пропоную додати кілька ппамяток по Березівському району:
    – пам’ятний знак на місці розстрілу у 1944 році 43 підпільників (Березівка)
    – монумент на місці поховання 43 підпільників (Березівка)
    – монумент на місці поховання бійців, що померли у госпіталі (Березівка)
    – братська могила бійців-червоноарміців, що загинули при визволенні Березівки у роки Громадянської війни
    – монумент пам’яті березівчан, загиблих у роки війни 1941-1945 рр (Березівка)
    – монумент – трактор “Універсал”, встановлений на честь заснування училища (Березівка)
    – пам’ятник С. Кірову (Заводівка)
    – пам’ятник М. Калініну (Гуляївка)
    – пам’ятник бійцям, загиблим при визволенні с. Вікторівка
    – пам’ятні знаки розтріляним євреям (Березівка, Балайчук, дорога Березівка-Виноградне)
    – руїни церкви Петра та Павла та склепу Отто Рауха (с. Заводівка)

    Відповісти
  • Сповіщення: Вікі любить пам’ятки – 500 фотографій! « Вікімедіа Україна

  • Сповіщення: Вікімедіа Україна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *