ОбласніПереможціРезультати

Найкращі фото Одеської, Полтавської та Рівненської областей 2024 року

Продовжуємо публікацію фото, які стали переможцями у номінації «Найкраще фото регіонів України» в українській частині міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» за 2024 рік. Представляємо призерів із Одеської, Полтавської та Рівненської областей.

Одеська область

Найкращою світлиною Одеської області 2024 року стало фото наріжного еркера палацу Абази в Одесі. Автор — Павло Шубарт. Світлина зроблена 9 січня 2024 року.

Палац Абази — пам’ятка архітектури Одеси. У ньому в різні роки жили живописці, художники та мистецтвознавці —Петро Мітковіцер, Теофіл Фраєрман; Осип Зейлігер — мистецтвознавець, професор. Пам’ятка архітектури національного значення, охоронний номер 551.

«Чудове рішення, чорно-біле виконання ідеально підходить для передачі всієї розкоші та складності архітектурного декору палацу Абази, гарно працює на передачу текстур та об’єму», — поділився своїми враженнями Сергій Криниця, член журі конкурсу 

Автор фото, Павло Шубарт, описав свою мотивацію як «розуміння важливості фотофіксації пам’яток для історії та ознайомлення ними іноземців та наступних поколінь, а також цікавість до того, наскільки моя фототворчість зачепить професіоналів своєї справи, чи оцінять вони її та як».

Палац вперше представляє Одеську область у конкурсі. У попередні роки серед пам’яток регіону, фото яких відзначило журі, перемогли: Одеський театр опери та балету, церква Іллінського чоловічого монастиря, Генуезький замок (цитадель) Аккерманської фортеці у Білгород-Дністровському, пам’ятник князю Воронцову, костел Пресвятої Діви Марії у Лиманському, Воронцовський маяк та церква Усікновення голови Іоанна Предтечі у селі Іванове.  

У конкурсних списках пам’яток області є 3048 об’єктів культурної спадщини, 2111 (69%) з них проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2024 року 28 учасників та учасниць завантажили 776 світлин 198 об’єктів (фото 11 з них завантажено вперше). За весь час проведення конкурсу світлини пам’яток Одещини завантажило 400 учасників та учасниць.

Полтавська область

Світлиною-переможцем Полтавської області стало фото Покровської церкви у селі Плішивець. Автор — Андрій Мозговий. Фото зроблено 28 липня 2022 року.

Свято-Покровська церква — церква в селі Плішивець Гадяцького району Полтавської області. Єдиний в Україні мурований дев’ятибанний храм, що зберігся до нашого часу. Споруджувалася церква у 1902—1906 роках. За задумом храм мав бути мурованим і схожим на відомий дерев’яний Троїцький собор у місті Самар (колишній Новомосковськ). Пам’ятка архітектури національного значення, охоронний номер 160063.

Наталія Шестакова, членкиня журі конкурсу, описала фото як «найкраще з наземних зображень цієї пам’ятки з наявних у Вікісховищі. Мальовнича та виразна презентація пам’ятки у середовищі, із вдалим ракурсом та освітленням».

Сам автор світлини розповів: «Я цікавлюсь історією рідного краю, фотографую багато пам’яток та історичних об’єктів. Вважаю, що потрібно зберігати та популяризувати нашу історію. Важливо фотографувати пам’ятки під час війни, коли багато пам’яток руйнуються через бойові дії»

Покровська церква вже представляла Полтавську область у перший рік конкурсу — 2012. Серед інших пам’яток у попередні роки перемагали: будинок Дворянського і Селянського банку, Сампсоніївська церква, будинок Полтавського губернського земства, пам’ятник полеглим шведським воїнам від росіян на полі Полтавської битви, будинок Полтавських губернських державних установ, Воздвиженський собор Хрестовоздвиженського жіночого монастиря у Полтаві, колишнє жіноче єпархіальне училище, Більське городище, Спасо-Преображенський Мгарський монастир, та обласний музично-драматичний театр ім. М. В. Гоголя.        

У списку пам’яток Полтавської області 4053 об’єктів культурної спадщини, 1911 (47%) — проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2024 року 21 учасник та учасниця завантажили 1110 фото 455 пам’яток з області (фото 49 пам’яток завантажено вперше). За увесь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подало 290 осіб.

Рівненська область

Найкращим фото Рівненської області 2024 року стала світлина з видом на замок князів Острозьких-Любомирських у Дубно. Автор — Роман Бречко. Знімок зроблений 13 серпня 2021 року.

Замок князів Острозьких-Любомирських (Дубенський замок) — фортеця в місті Дубно. Пам’ятка архітектури національного значення, охоронний номер 609.. 

Замок виник як фортеця волинян у Х столітті. Приблизно в кінці XIV — початку XV століття князь Федір Острозький спорудив дерев’яно-земляне укріплення, яке було оточене земляними валами, огороджене дерев’яним частоколом по периметру і тісно забудоване всередині житловими та господарськими приміщеннями. Проте обмежена площа замку, недостатня міцність дерев’яних стін і укріплень, часті пожежі, і нижче розташування стосовно прилеглої ділянки міста, змусило князя Костянтина Острозького почати будову нової, рельєфно вищої, кам’яної фортеці.

Замок, як родовий маєток князів Острозьких, переходив через шлюби від однієї князівської династії до іншої, а загалом він був приватною власністю князів Острозьких, Заславських, Сангушків, Любомирських.

Сергій Криниця, член журі конкурсу, відмітив, що на фото «гарно передано саму пам’ятку, яку так комплексно з землі не роздивитися. Великий передній план гарно передає розташування пам’ятки в навколишньому середовищі».

Замок князів Острозьких-Любомирських у Дубно вже не вперше стає переможцем у області — раніше фото пам’ятки перемагали у 2013, 2014 та 2022 роках. У попередні роки Рівненщину також представляли: Тараканівський форт, руїни Губківського замку, руїни замку у селі Новомалин, інтер’єр Троїцького собору, Троїцький монастир-фортеця, церква святого Георгія та дерев’яна церква святого Михаїла у селі Пляшева.     

У списку пам’яток Рівненської області 2187 об’єктів культурної спадщини, 850 (38%) — проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2024 року 18 учасників та учасницьзавантажили 500 фото 143 пам’яток з області (фото 18 об’єктів завантажено вперше). За весь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подали 259 осіб.

Для підготовки публікації використано матеріали за статей Вікіпедії «Свято-Покровська церква (Плішивець)», «Дубенський замок»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *