Пам’ятки потрібно не лише фотографувати, але й охороняти
Вікімедіа Україна проводить різні заходи, які передбачають фотографування пам’яток культури та об’єктів природно-заповідного фонду. Зокрема, це Вікі любить пам’ятки, Вікі любить Землю, Вікіекспедиції тощо. На жаль, сьогодні в Україні захист таких об’єктів є далеко не пріоритетним. Проте обов’язки щодо їх належного захисту ніхто не відміняв.
У червні цього року відбулася Вікіекспедиція до Могилів-Подільського району, що на півдні Вінниччини. Наша команда вікіпедистів та краєзнавців завітала до мальовничого подільського села Озаринці, що розташоване на берегах річки Немія. У селі є старий млин, старий міст, цікаві церкви, але найважливішою пам’яткою є Озаринецький замок – пам’ятка архітектури національного значення XVII ст.
Під час огляду та фотозйомок залишків замку ми натрапили на велике сміттєзвалище у підвальних приміщеннях. Учасники експедиції одноголосно вирішили вжити заходів для недопущення подальшого псування пам’ятки, що має великий туристичний потенціал. Спочатку направляли листи до Озаринецької сільської ради та Могилів-Подільської РДА, проте відповіді так і не отримали. Пізніше зателефонували на Урядову гарячу лінію і ось нарешті отримано відповідь.
Хочеться окремо відзначити працівників Управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації, які проявили небайдужість до ситуації та провели відповідну інспекцію об’єкту. Хоч важко перевірити стан справ, знаходячись в інших місцях, все ж сподіваємось, що проблему буде вирішено найближчим часом.
Це лише один із прикладів, але в нашій країні, на жаль, таких випадків неналежної охорони багато. Для прикладу, чи на всіх об’єктах природно-заповідного фонду помічали охоронні таблиці чи інформаційні вказівники? Чи всі пам’ятки охороняються належним чином? Це далеко не так.
Тому не будьте байдужими. Якщо побачите випадки неналежної охорони пам’яток чи об’єктів природно-заповідного фонду, інформуйте відповідні органи. Якщо не знаєте, до кого звертатися чи як скласти листа, звертайтеся до більш досвідчених колег, які допоможуть у цьому. А для тих, хто з якихось причин не може написати та направити листи, телефонуйте на Урядову гарячу лінію за номером 0-800-507-309 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів) та залишайте інформацію. Це займе приблизно 2-3 хвилини часу, але знайте, що Ви зробили корисну річ!