ОбласніПереможці

Найкращі фото Севастополя, Сумської та Тернопільської областей 2024 року

Продовжуємо публікацію фото, які стали переможцями у номінації «Найкраще фото регіонів України» в українській частині міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» за 2024 рік. Представляємо призерів із Севастополя, Сумської та Тернопільської областей.

Севастополь

Найкращою світлиною Севастополя 2024 року стало фото комплексу некрополя Херсонесу Таврійського. Автор — Анатолій Джигир. Світлина зроблена 9 вересня 2011 року. Це комплекс пам’яток археології національного значення, охоронний номер 270020-Н.

Херсонес Таврійський — античне і візантійське місто-держава в південно-західній частині Криму. Херсонес Таврійський є одним із найяскравіших прикладів планування міста античного архітектора Гіпподама, в основу якого покладена система поздовжніх і поперечних вулиць, які перетинаються під прямим кутом, утворюючи квартали. 1892 року на місці городища відкритий Національний заповідник «Херсонес Таврійський»

Херсонес Таврійський і його хора включили до світової спадщини ЮНЕСКО 23 червня 2013 на 37-й сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у Камбоджі одностайним рішенням. 

«Севастополь є тимчасово окупованим Росією із 2014 року, але наші учасники продовжують шукати і знаходити у своїх фотоархівах світлини, щоб подати їх на конкурс. І ми дуже вдячні, що конкурсанти докладають зусиль, щоби щороку пам’ятки представляли усі 27 регіонів України», — прокоментувала Ольга Мілянович, прессекретарка ГО «Вікімедіа Україна», членкиня організаційного комітету «Вікі любить пам’ятки».

Автор світлини Анатолій зазначив, що його мотивація фотографувати — це «збереження, популяризація нашої історії та любов до неї, а також виховання патріотизму»

Некрополь вже не вперше представляє Севастополь — журі відзначали фото пам’ятки у 2015, 2021 та 2022 роках. Також у попередні роки перемагали світлини із зображенням таких об’єктів міста: пам’ятник затопленим кораблям, «Башта Зенона», Володимирський собор, візантійський баптистерій, Генуезька башта № 9 та Георгіївський монастир.

У конкурсних списках пам’яток Севастополя є 674 об’єкти культурної спадщини, 432 (64%) з них проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2024 року 6 учасників та учасниць завантажили 165 світлин 29 об’єктів (фото однієї з них завантажено вперше). За весь час проведення конкурсу світлини пам’яток Севастополя завантажили 134 учасники та учасниці.

Сумська область

Найкращою світлиною Сумської області стало фото інтер’єру обласної філармонії (колишня будівля Дворянського зібрання). Автор — Андрій Мозговий. Світлина зроблена 27 вересня 2024 року.

Історія пам’ятки розпочалася у 1890-х роках, коли звели будівлю для Дворянського зібрання на земельній ділянці, яку подарував місту поміщик та меценат Герасим Кондратьєв. На першому поверсі розташовувалися музичний салон, театральний зал, ресторан. На другому — кімнати для куріння та зали для гри в азартні ігри. Також біля будівлі був великий парк, де любили прогулюватися люди «з вищого світу». Пізніше тут розмістилася філармонія. Зараз це пам’ятка архітектури місцевого значення, охоронний номер 2790-См.

«Сумщина щодня перебуває під ворожими обстрілами, через які страждають і люди, і неймовірно колоритна архітектурна спадщина регіону. Найкращим фото області є світлина інтерʼєру Сумської обласної філармонії. Фото цієї памʼятки уперше перемогло в номінації. Ми дуже вдячні кожному та кожній, хто фотографує, документує та показує красу регіону, який дуже потерпає від російської агресії», — зауважила Ольга Мілянович, прессекретарка ГО «Вікімедіа Україна», членкиня організаційного комітету «Вікі любить пам’ятки».

Серед інших пам’яток у попередні роки перемагали: Іллінська церква у Сумах, пам’ятник на могилі дочки П.І. Харитоненка – Зінаїди, Мовчанський монастир у Путивлі, садиба Кеніга, ансамбль Покровської церкви у селі Вирівка, Свято-Преображенська церква у селі Ворожба, Свято-Миколаївська церква у селі Пустовійтівка, Золоті ворота Миклашевських у селі Волокитине, Троїцький собор, Воскресенський собор та Спасо-Преображенська церква у Сумах.      

У списку пам’яток Сумської області 2961 об’єкт культурної спадщини, з них 1296 (43%) — проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2024 року 21 учасник та учасниця завантажили 422 фото 123 пам’яток з області (фото 14 пам’яток завантажено вперше). За увесь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подало 259 осіб.

Тернопільська область

Найкращим фото Тернопільської області 2024 стала світлина з видом на Василіянський монастир у Бучачі. Автор — Роман Бречко. Світлина зроблена 11 травня 2019 року.

Світлина також отримала статуси «Якісне зображення» (Quality image), «Значуще зображення» (Valued image) та «Вибране зображення» (Featured Picture) у Вікісховищі, сестринському проєкті Вікіпедії. Станом на зараз тільки 10 зображень із української частини конкурсу 2024 року отримали статус вибраних зображень.

Бучацький монастир отців Василіян Воздвиження Чесного Хреста Господнього — монастир отців Василіян на горі Федір у Бучачі. Заснований 7 грудня 1712 року на підставі фундаційної грамоти магната Стефана Александера Потоцького, виданої в Любліні. Фундатором фактичного будівництва монастиря був власник міста, син фундаторів Микола Василь Потоцький. 12 травня 1751 року урочисто заклали наріжний камінь. Пам’ятка є яскравим представником віленського бароко. Приміщення монастиря стало центром освітньої діяльності у Бучачі: тут діяла школа-інтернат (конвікт) для дітей з бідних родин, проводились теологічні курси для діючих священиків.

У приміщенні гімназії-місійного інституту після повернення радянської влади діяла Бучацька середня школа до моменту відновлення будівлі державної гімназії. Саме приміщення монастиря віддали під гуртожиток. Аж у березні 1991 року монастир відновив свою діяльність, а для відновлення пам’ятки в Канаді створили Фонд допомоги Бучацькому монастирю. Василіянський монастир — це комплекс пам’яток, охоронний номер 652. 

«Гарний момент для зйомки — перед грозою, коли драматичні темні хмари контрастують із теплим вечірнім освітленням, що освітлює монастирський комплекс. Композиційно теж вдало — монастир розташований по діагоналі кадру, що створює відчуття глибини та масштабу», — прокоментував фото Сергій Криниця, член журі конкурсу.

Інший член журі, Ігор Єрмолаєв, зазначив, що це одне з найвдаліших фото монастиря у його практиці.

Василіянський монастир вперше представляє Тернопільську область. У попередні роки серед пам’яток Тернопільщини перемагали: дзвіниця Свято-Успенської Почаївської Лаври, Здвиженська церква на Тернопільським ставом, руїни Червоногородського замку поблизу села Нирків, Підгорянський монастир, руїни замку у селі Кудринці, ансамбль Кременецького колегіуму єзуїтів, церква святого Івана Богослова у селі Жуків та Скала-Подільський замок.

У списку пам’яток Тернопільської області є 4816 об’єктів культурної спадщини, 2140 (44%) — проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2024 року 26 учасників та учасниць завантажили 1231 фото 486 пам’яток регіону (фото 99 об’єктів завантажено вперше). За весь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подали 445 осіб.

Для підготовки публікації використано матеріали за статей Вікіпедії «Херсонес Таврійський»,«Сумська обласна філармонія», «Бучацький монастир отців Василіян Воздвиження Чесного Хреста Господнього»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *