Новини / NewsСпецномінації

Спеціальна номінація «Квіти України»

Цього року  особливо багато новин було про руйнацію чи позбавлення охоронного статусу об’єктів нерухомої культурної спадщини. Про руйнування чи знищення будівель, які мають історичну, архітектурну та культурну цінність, але цього статусу чомусь не отримали, і від знесення чи тотальної «реставрації» їх ніщо не захищало…

Саме тому ми оголошуємо нову спеціальну номінацію у межах української частини міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки». «Квіти України» — це не тільки модерністична будівля у Києві, що ледь не була скандально «реконструйована»; не тільки будівля, яка нещодавно отримала статус пам’ятки; це, насамперед,символ необхідності боротися за образ міст, у яких ми живемо, працюємо, навчаємось. Тому назву цього символу ми вирішили використати для спеціальної номінації. Давайте документувати й захищати інші пам’ятки, такі ж як «Квіти України», адже в кожному куточку України їх багато.   Лише в Києві список втрачених пам’яток архітектури вражає… І, на жаль, має вагомі перспективи до розширення.

Номінацію створено у партнерстві з ініціативною групою «Зберегти Квіти України» та громадською організацією «Мапа Реновації» — організацією, що вивчає, картографує закинуті будівлі, досліджує їх історію та проблематику й розповідає про це широкому загалу.

Метою спецномінації є привернення уваги до стану об’єктів нерухомої культурної спадщини України, що перебувають на межі руйнації. Можна також подавати світлини будівель, які ще не захищаються державою, але мають історичну чи архітектурну цінність. Будуть прийматися також фото знесених об’єктів, адже документування таких пам’яток — важлива частина роботи і для нашого проєкту, і для ГО «Мапа Реновації». У фокусі будуть  архітектурні об’єкти у населених пунктах, а не руїни замків чи фортець, якщо тільки вони не перебувають у межах населених пунктів і є потенційно цікаві забудовникам.

Cписок запропонованих для участі у спецномінації пам’яток можна переглянути за посиланням: kvity.wlm.photo.

«Документування та поширення даних про будівлі — важливі інструменти захисту цінної забудови. Якщо про будинок, який опинився під загрозою демонтажу, ніхто нічого не знає — то шанси на його порятунок мізерні. Обізнаність та зацікавленість жителів також формує попит на збереження архітектури. Це мотивує представників влади оперативніше реагувати на проблеми, а власників будівель розуміти свою відповідальність» — зауважила Дар’я Корба, архітекторка ГО «Мапа Реновації».

Для того, щоб узяти участь у спецномінації, потрібно:

  1. Перейти на сторінку спецномінації у Вікіпедії.
  2. Створити або увійти у свій акаунт у Вікіпедії (при реєстрації треба вказати дійсний e-mail).
  3. Знайти пам’ятку у списках пам’яток спецномінації. У кожної пам’ятки є власний ідентифікатор (ID).
  4. Завантажити фото пам’ятки прямо з переліку: знайдіть у списках рядок із потрібним об’єктом, і в останній колонці натисніть на посилання «[Завантажити фото]» або «Завантажити ще фото».

Нагадаємо, що у межах спецномінації будуть враховуватися і ті об’єкти, які мають охоронний статус, і ті, які на нього могли б претендувати. Списки не є повними, і пропозиції із їх доповнення можна залишати у коментарях до цього допису, надсилати на пошту організаційного комітету wlm @ wikimedia.org.ua або писати на сторінці обговорення списку пам’яток у Вікіпедії. Обов’язково вкажіть назву населеного пункту (район, область), де розміщений об’єкт. Також вкажіть, якщо є якась додаткова інформація про нього — координати, публікації у ЗМІ тощо.

Переможцями стануть автори найкращих фото за оцінками спеціального журі, до якого ввійдуть експерти та волонтери від «Мапа Реновації». 

Читайте регламент конкурсу та відповіді на часті питання. Покрокову інструкцію участі можна переглянути тут.

Читайте новини та історії про конкурс у нашому блозі. Якщо виникнуть питання, звертайтеся за контактами, вказаними на сайті.

Щоб оперативно стежити за новинами, підписуйтеся на нас у соцмережах:

Для довідки: Громадська організація «Мапа Реновації» об’єднує містян задля порятунку архітектурної спадщини. Їхній основний фокус зараз — закинуті будівлі міста Києва. Вони також займаються створенням облікової документації для присвоєння охоронного статусу пам’ятки архітектури чи історії цінним закинутим будівлям; моніторять стан будівель та події навколо них; поширюють інформацію, організовують освітні заходи, інтервенції, акції. Також проєкт має базу даних закинутих будівель Шевченківського району міста Києва: https://renovationmap.org/map/ Найактуальніші новини можна прочитати на їхній ФБ сторінці або в інстаграмі.

2 коментарі до “Спеціальна номінація «Квіти України»

  • Добрий день!
    Ваші списки по Києву взагалі ні про що. Візьміть у КМДА той список, що вони подавали на затвердження в міністерство культури, там, як вони казали, більше 1100 об’єктів і можемо його ще доповнити.
    А по області куди Вам писати, бо також дуже багато є об’єктів, що не внесені ні в які списки. По області, наскільки мені відомо, цим питанням займався Іван Биков, архітектор.

    Відповісти
  • Добрий день! Скажіть, будь ласка, чи можна подавати фотографії споруд, яких немає у цих списках? Наприклад, у місті Олександрія Кропивницької області на вхідній групі одного з будинків у центрі (просп. Соборний, 66) був дуже гарний вітраж 1970-х років з кобзарем. У ході реконструкції 2020-го року його замінили на метало-пластикові вікна. Як на мене, подібні вітражі є доволі рідкісними, і кожен з них унікальний.

    Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *