Свободу панорами у Євросоюзі врятовано. Чи запровадить її Україна?
9 липня Європейський Парламент відхилив пропозицію Єврокомісії, яка мала обмежити так звану «свободу панорами» — принцип, що дозволяє вільно фотографувати споруди, розташовані у громадських місцях.
На основі принципу «свободи панорами» функціонує низка фотобанків і найбільша онлайн-енциклопедія Вікіпедія.
Пропозиція дозволити комерційне використання фотографій і відео таких споруд лише з дозволу їх авторів викликала велике занепокоєння у спільноті Вікіпедії. У разі її прийняття, з енциклопедії, яка відповідально ставиться до дотримання авторського права, довелось би вилучити значну кількість фотографій — наприклад, колеса огляду «Лондонське око» чи королівського замку у Варшаві (авторські права на реставрацію останнього закінчуються у 2053 році). Читачі, що відкривали Вікіпедію на території ЄС, впродовж двох тижнів могли бачити банер, який закликав «зберегти свободу панорами».
Натомість в Україні цієї законодавчої норми, яка дозволяє туристам законно фотографувати пам’ятки, ще навіть не запроваджено.
29 грудня 2014 року у Верховній раді зареєстровано законопроект №1677, що передбачає зняття обмежень на використання зображень споруд та пам’ятників. Українські вікіпедисти провадять кампанію за його ухвалення.
За чинним законодавством будь-яке фото сучасної будівлі чи пам’ятника може вважатися порушенням авторських прав, якщо ви не маєте дозволу від їх авторів.
Так мали б виглядати фото, зроблені без отримання дозволу в авторів будівель.
Лондонське Око (автор фото Kham Tran), Королівський замок у Варшаві (автори Ala z, Halibutt) [CC BY-SA]