Пишіть до Вікіпедії про пам’ятки, які постраждали від російської агресії
До 4 травня включно запрошуємо всіх охочих долучитись до акції «Культурна спадщина України». Мета кампанії — наповнення Вікіпедії інформацією про пам’ятки культури та історії, що перебувають під загрозою знищення чи вже втрачені, в тому числі через російську військову агресію.
Ольга Крезуб, постійна учасниця акції, членкиня організаційного комітету конкурсу «Вікі любить пам’ятки», поділилася про свою мотивацію брати участь у проєкті так: «російська військова агресія щодня націлена не тільки на фізичне винищення нас як нації, а й на знищення нашого культурного спадку — стерти з простору, стерти з пам’яті. І ми маємо не дозволити їм досягти успіхів і тут, ми маємо документувати, розповідати більше про наші пам’ятки. Один із способів — долучитися до цієї акції, додаючи фото зруйнованих будівель, історичних місць, створюючи, доповнюючи та покращуючи статті у Вікіпедії. Донат на дрон допоможе захистити нас і нашу спадщину, а волонтерство у Вікіпедії — документувати їхні злочини і проти нашого культурного надбання теж…».
Список рекомендованих до створення та покращення статей дивіться на сторінці проєкту: war.wlm.photo.
Долучитися до проєкту «Культурна спадщина України» у Вікіпедії можна так:
- додайте нові об’єкти в перелік пам’яток: пошукайте інформацію про пам’ятки архітектури, історії, які втрачені чи руйнуються у вашому місті/регіоні;
- перевірте, чи є про них стаття у Вікіпедії;
- якщо немає, напишіть про це коментар або доповніть список на сторінці проєкту;
- напишіть або доповніть статтю про таку пам’ятку. Писати можна не лише про архітектурні пам’ятки, а й про пам’ятки історії — будівлі, де відбувалися історичні події;
- спробуйте знайти потрібну ілюстрацію у нашому репозиторії за ключовими словами або пошукайте у власних архівах фото пам’ятки, яке можна додати до статті.
Якщо ви ще не маєте досвіду редагування Вікіпедії, то радимо почати з сторінки Вікіпедія:Майстер створення статей. Відеоінструкції з роботи у Вікіпедії для новачків доступні за посиланням.
Світлини для ілюстрування статей з фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» можна знайти за посиланням. У межах конкурсу «Вікі любить пам’ятки» проводиться спеціальна номінація «Війна руйнує пам’ятки» — можна використовувати конкурсні світлини для ілюстрації статей. Категорії завантажених світлин 2023 та 2024 років.
Учасники та учасниці, які створять чи суттєво доповнять статті у Вікіпедії протягом кампанії, отримають сертифікати про участь та сувеніри від організаторів. Для цього обов’язково зафіксуйте свій внесок у розділі «Учасники та статті» на сторінці проєкту: Вікіпедія:Проект:Культурна_спадщина_України.
Дмитро Майоришин прокоментував свою мотивацію взяти участь у акції 2024 року так: «Культурна спадщина — ємне поняття та містить сукупність матеріальних та духовних надбань попередніх поколінь. Тому питання її збереження завжди повинно бути пріоритетним. Це особливо актуально зараз, коли російські військові руйнують архітектурні пам’ятки та спалюють українські книги, намагаючись у такий спосіб знищити історичну пам’ять нашого народу». Він створив статті про краєзнавчий музей, будинок торгових рядів та комплекс будинків жіночої гімназії та чоловічого реального училища в Оріхові Запорізької області, а також про будівлю Харківської обласної державної адміністрації та міський центр культури та дозвілля у Бахмуті Донецької області. Дмитро зазначив, що саме «під час написання статей ще більш розумієш: наскільки багатогранна наша історія та скільки є цікавих маловідомих фактів».
Михайло Тітаренко, який взяв участь у кампанії вже вдруге, написав так: «У порівнянні, наприклад, з Києвом, у Вікіпедії доволі мало статей про харківську спадщину, хоча її історія дуже цікава, а самі пам’ятки могли б бути візитівкою для туризму у місті. Але навіть значна частка харківців не знає про їхню історію чи взагалі про їхнє існування. Можливо, через створення статей про визначні місця вдасться показати, що Харків може славитися не лише смітниками й лавочками, а й культурною спадщиною». 2024 року Михайло створив статтю про історичну будівлю епохи конструктивізму в центрі Харкова — будинок «Табачник», яка постраждала внаслідок російського обстрілу 2 січня 2024 року, та майдан Ірини Бугримової, де була Воскресенська церква, знесена 1922 року радянською владою.
Користувач Lystopad, учасник акції 2024 року, поділився, що хотів «приділити увагу саме знищеним пам’яткам», а тому написав статтю про пам’ятну дошку Василю Стусу у Донецьку, яку демонтували у ніч проти 5 травня 2016 року 2015 року представники самопроголошеної Донецької народної республіки.
«Під час акції також можна створювати й поліпшувати статті про пам’ятки, що були зруйновані давно, не тільки під час війни. Так, користувач Максим Огородник за час кампанії 2024 року створив статті про втрачені палаци уЧайчинцях,Великих Бережцях,Колодному, втрачені замки(Колодненський,Білівський,Шманьківський,Личковецький) та інші. А Ольга Крезуб створила статтю про вже втраченукам’яницю Рабинівську та поліпшила статтю про ліквідованустароцвинтарну синагогу у Львові…
Дуже багато пам’яток перебувають під загрозою руйнування через відсутність достатніх коштів для їх утримання чи реставрації, і вони теж потребують популяризації, документування, і, хочемо сподіватися, належної уваги й порятунку. Тож долучайтеся до кампанії і запрошуйте усіх, кому це також не є байдужим», — прокоментувала Ольга Мілянович, прессекретарка ГО «Вікімедіа Україна».
Примітка від організаторів: учасникам(-цям) акції 2024 року сувеніри та сертифікати про участь надійдуть поштою протягом наступного тижня. Організатори дуже перепрошують за затримку.