Спецномінація «Via Regia Ukraine»: оголошуємо переможців
За ініціативи проєкту «Via Regia Ukraine» та спільно із державним історико-культурним заповідником міста Дубно вперше було організовано в рамках конкурсу спеціальну номінацію. У ній взяли участь усі подані на конкурс світлини пам’яток, розташованих у Дубно, Рівному, Острозі, Львові, Бродах, Городку (Львівська область), Луцьку, Володимирі-Волинському, Радомишлі, Житомирі та Києві — всього 11 міст на символічному шляху Via Regia.
У списках пам’яток цих одинадцяти міст загалом майже 7000 об’єктів. За час конкурсного періоду було подано близько 6500 світлин понад 1500 об’єктів. До журі на оцінювання потрапило трохи більше 6000 фото (журі не оцінювало роботи із роздільністю менше 2 Мпкс). У другий раунд перейшло 363 роботи, а на офлайнове засідання журі, яке пройшло 10 листопада у державному історико-культурному заповіднику міста Дубно, потрапило 112 робіт. Із них журі вибрало роботи трьох авторів-переможців, а також вибрало найкращу світлину із кожного міста на шляху Via Regia.
Олександр Харват, член журі, фотограф, автор книг про мистецтво, культуру, краєзнавство та фотографію, загалом прокоментував проєкт так:
Організація і проведення конкурсів фотографії — це найкращий спосіб в популяризації, пізнанні, в рекламі нашого краю, держави, має велику освітню роль. А Вікіпедія — це найпотужніший ресурс інформації та візуальних зображень. Відповідно і фотографії розміщуватись там мають найкращі. А конкурс — це якраз відбір компетентним журі найкращих світлин. На конкурсі у номінації «Via Regia Ukraine» було представлено багато фотографій, але, на жаль, багато з них досить невдалих чи просто випадкових, чи просто подібних сюжетів. Хороші фотографічні сюжети на цьому фоні яскраво відрізнялись і були відзначені журі.
Наталія Тимків, членкиня оргкомітету конкурсу, зауважила:
Журі проробило колосальну роботу. Специфіка онлайнового конкурсу дозволяє брати участь будь-кому. І, звісно, не всі роботи були одного рівня за якістю, але журі спеціальної номінації впоралося із завданням вибрати світлини, що якнайкраще представляють кожне місто, і є досить якісні. Звичайно, надія є, що учасники конкурсу «Вікі любить пам’ятки» звернуть увагу на ці міста у майбутньому, адже хотілося б, щоб гарні світлини у Вікіпедії мотивували людей до поїздок Україною.
Перше місце у спецномінації «Via Regia Ukraine» посів Максим Присяжнюк із 4 світлинами із Києва та Львова. Журі відзначило професійність, технічність та художність його нічних світлин пам’яток.
Віктор Луц, історик-мистецтвознавець, дизайнер та фотограф, так прокоментував роботу, яку журі одностайно відзначило як найкращу світлину Києва:
Вдала композиція і підібраний ракурс. Робота помітно виділяється на тлі численних фото пам’ятника князю Володимиру.
Микола Мандзюк, менеджер проєкту «Via Regia Ukraine» та керівник відділу туризму ДІКЗ м. Дубно, зазначив так:
Професійне виконання автора із вдалим поєднанням природного та технічного світла. Художня фоторобота із зображенням символічного монумента.
Про символізм також зауважив Андрій Герасимчук, фотограф та PR-менеджер проєкту «Via Regia Ukraine»:
Високохудожня робота в центрі якої символічна для Києва та України в цілому постать Володимира Великого.
Ця світлина привернула увагу журі своєю нестандартністю. Сергій Кундас, фотограф, зауважив, що ракурс був вибраний вдало й нестандартно. Віктор Луц теж позитивно оцінив композицію. Микола Мандзюк прокоментував так: «…витримане фото, яке надає відчуття сили світла на фоні вечірнього міста».
Усього було подано майже 4700 світлин Києва на спеціальну номінацію.
Найкращою світлиною Львова журі обрало фото комплексу собору святого Юра, як відомо, — особливе місце для львів’ян. Андрій Герасимчук прокоментував це фото так:
На цій світлині незвичний ракурс, що надає собору Св. Юра величності та, в певній мірі, містичності — завдяки гострим контурам він чимось схожий на гострі пластини спини дракона. Окрім того, об’ємне небо та бруківка особливо виділяє споруду в просторі.
Віктор Луц зауважив, що «автору вдалося створити романтичний образ і передати красу барокової архітектури собору Св. Юра». Сергій Кундас відзначив динаміку неба, а Микола Мандзюк — «символічне поєднання культової споруди та безмежного небесного простору».
Цю світлину журі теж відзначило за композицію вечірнього міста, якість та техніку. Віктор Луц зауважив, що «добре передано шарм старого Львова». Микола Мандзюк прокоментував фото так:
Чудова робота, яка підкреслює велич та дух середньовіччя стародавнього Львова у поєднанні із кольоровою гамою та грою світла.
Усього було подано трохи більше 700 світлин Львова на спеціальну номінацію.
Максим Присяжнюк, говорячи про свою мотивацію брати участь у конкурсі загалом, і у спецномінації Via Regia Ukraine зокрема, сказав, що йому важливо «наповнення Вікісховища якісними фото об’єктів культурної спадщини України».
Первинно очікувалося, що на першому місці буде тільки одна світлина, але журі вирішило, що усі ці чотири роботи автора заслуговують на перемогу у конкурсі. Символічно, що за оцінками журі по дві світлини із найбільших міст на шляху Via Regia — Київ та Львів — опинилися на першому місці.
Друге місце у спеціальній номінації посіла світлина вітряка із села Кудряве Охтирського району Сумської області, що зараз у музеї просто неба в Пирогові (Київ). Знімок зробив Руслан Грибюк.
Сергій Кундас зауважив, що фото — динамічне, і що «хочеться цього вітряка зняти на фоні нічного неба!» Андрій Герасимчук прокоментував так: «Класичне чудове чорно-біле фото, що передає об’єм та динаміку вітряка та невагомий стан неба».
Микола Мандзюк своє бачення роботи описав так:
Хороша фотографія, яка красномовно передає гармонійне поєднання вітряка на фоні природи. Фото дає можливість фокусуватися на світлі і текстурі, а також дозволяє позбутися відчуття часу.
На третьому місці опинилася світлина Катерини Байдужої із замком князів Острозьких. Сергій Кундас зауважив про якісне виконання та «чудовий багатоплановий ракурс».
Андрій Герасимчук прокоментував роботу так:
«Чудове багатопланове фото, що в повній мірі розкриває всю Замкову гору з розташуванням оборонних споруд з Богоявленським собором в центрі. Композицію доповнює сріблясто-золотаво-синьо-темне небо».
Віктор Луц відзначив, що «добре передано велич і силу старовинної оборонної архітектури», а Микола Мандзюк — «чудове поєднання кольорів на небі та добре обраний вигляд на замкову гору із її пам’ятками».
Усього було подано близько 140 фото пам’яток міста Острог на спеціальну номінацію.
Сама авторка, Катерина Байдужа, прокоментувала свою мотивацію взяти участь у спеціальній номінації «Via Regia Ukraine» так:
Разом із дроном у мене з’явилось і бажання заново проїхатись по улюблених пам’яткаї, щоб познімати їх з нових ракурсів, а маршрут Via Regia Ukraine чудово підходить для короткої подорожі з Києва.
Окремою відзнакою журі вирішило нагородити роботи Олександра Вовка, який того року був лауреатом у спеціальній номінації Відео: його нічні світлини із видом на Меморіальний комплекс «Національний музей історії України у Другій світовій війні» та парковий пішохідний міст. Журі відзначило майстерність, вдалий вибір ракурсу, кольори та композицію.
Найкращі світлини для кожного із восьми міст на шляху Via Regia
До уваги бралися не тільки техніка виконання, а й впізнаваність пам’ятки для міста.
У Бродах цим фото стала робота користувачки KAA NINANINA. Журі зауважило, що загалом потрібне кадрування, але й звернуло увагу на символічність зображеного на світлині. Віктор Луц відзначив «цікаве поєднання старої архітектури і сучасних реалій», Андрій Герасимчук сказав, що йому «подобається саме композиційне символічне поєднання старої синагоги та сучасного дитячого майданчика, поєднання темних похмурих тонів з яскравими кольорами», а Микола Мандзюк — «цікава робота, де “зустрілися” величне але занедбане минуле із “живим” та динамічним сучасним. Даний ракурс фотографії яскраво відображає сучасне життя міста Броди на фоні багатої культурної спадщини міста».
Усього було подано понад 120 фотографій пам’яток міста Броди на спеціальну номінацію.
Робота Мирослава Видрака із Успенським собором стала найкращою із поданих фото у місті Володимир-Волинський. Журі зауважило необхідність кадрування, щоб «закцентувати увагу на головному об’єкті — соборі». Микола Мандзюк прокоментував, що фото «загалом яскраво представляє культурне надбання міста».
Усього було подано 22 фотографії пам’яток міста Володимир-Волинський на спеціальну номінацію.
У місті Городок Львівської області журі відзначило роботу Галини Вилійки, де зображено костел Здвиження. Серед зауважень журі — певна перенасиченість неба, необхідність відкорегувати перспективу. Віктор Луц прокоментував світлину так: «Яскраве фото містечкової архітектури Галичини». Микола Мандзюк зазначив: «Цікавий ракурс для зйомки кількох об’єктів міської архітектури, яке розкриває суть та велич культурної спадщини міста».
Галина Вилійка, авторка відзначеного фото, сказала, що в «інтернеті майже немає цікавих фотографій Городка». Тож вона брала участь у спецномінації з «метою популяризації, аби привернути увагу до Городка».
Усього було подано майже 50 світлин пам’яток міста Городок на спеціальну номінацію.
Світлина Івана Вєтрова із видом на замок князів Острозьких—Любомирських привернула увагу журі серед фотографій пам’яток міста Дубно. Андрій Герасимчук описав фото так: «Вдале панорамне фото, цікавий візерунок тінню на містку, але не вистачає об’єму над надбрамним корпусом (в центрі над гербом трішки обрізаний хрест)». Сергій Кундас відзначив, що «місток гарно вливається в замок». На думку Миколи Мандзюка, «фото доволі непогано передає велич замку: його розміри та простори біля нього».
Усього було подано майже 190 світлин пам’яток міста Дубно на спеціальну номінацію.
Кількість і якість світлин із Житомира — засмутили журі. Таке місто могло б і краще бути представлене на конкурсі. Журі відзначили роботу Вадима Постернака. Серед побажань — можливо, інший ракурс був би цікавішим. Андрій Герасимчук вважає, що це «яскрава світлина». Микола Мандзюк прокоментував роботу так: «Фотографія з хорошим представленням динаміки міста та багатством культурного різноманіття міської архітектури».
Усього було подано майже 150 світлин пам’яток міста Житомир на спеціальну номінацію.
На думку журі найкращою із поданих робіт у Луцьку є зимова світлина Олени Селезньової із видом на В’їзну (Надбрамну) башту. Сергій Кундас зауважив, що сама фотографія є «ніби обкладинка до книги, але потрібно прибрати дроти та деякі зайві елементи знизу кадру». Для Андрія Герасимчука здається, що «попри те, що фото сучасне, воно асоціюється зі старовиною. Вдалий ракурс, чудова композиція». Микола Мандзюк прокоментував, що це «хороша робота із вдало вибраним ракурсом пам’ятки. На фото є цікава взаємодія природи та історико-культурного середовища».
Усього було подано майже 290 світлин пам’яток міста Луцьк на спеціальну номінацію.
Олена Селезньова прокоментувала, що її мотивацією до участі у конкурсі було «поділитись красою пам’яток [її] міста». І хоча вона спеціально у «Via Regia Ukraine» участі не брала, її світлина із засніженого Луцька отримала відзнаку журі.
У місті Радомишль, на жаль, було небагато вдалих кадрів. Журі вибрало світлину Лариси Марченко (користувачка Larmarphoto) із Святомиколаївським собором, як таку, що «з переліку фотографій по місту Радомишль, ця найкраще демонструє культурні пам’ятки міста», хоча й зауважило про не зовсім вдалий ракурс, адже «чорна пам’ятна плита і ялинка перетягують частину уваги від об’єкта на себе».
Усього було подано 25 світлин пам’яток міста Радомишль на спеціальну номінацію.
У Рівному журі відзначило роботу Вадима Постернака із костелом, що зараз використовується як зал камерної та органної музики. Андрій Герасимчук прокоментував світлину так: «Чудове живе фото, але, як на мене, то трішки бліднувате, наче не вистачає чи то об’єму, чи то насиченості, але не критично». На думку Сергія Кундаса, це — «непогане стріт-фото! Відчувається рух», а Микола Мандзюк зауважив про «яскраве та динамічне фото про життя міста на фоні пам’ятки».
Усього було подано майже 110 світлин пам’яток міста Рівне на спеціальну номінацію.
Нижче перелічено десять найактивніших учасників, які завантажили світлини найбільшої кількості об’єктів у містах на шляху Via Regia Ukraine:
- Володимир Бондар (243 об’єкти)
- Олена Мачуленко (174 об’єкти)
- Ростислав Маленков (169 об’єктів)
- Костянтин Буркут (152 об’єкти)
- Андрій Сніжок (137 об’єктів)
- Користувач Vi Ko (130 об’єктів)
- Микола Сарапулов (130 об’єктів)
- Сергій Венцеславський (120 об’єктів)
- Користувачка Ионова Тамара (105 об’єктів)
- Ольга Лобода (100 об’єктів)
Костянтин Буркут пояснив, що для нього мотивацією взяти участь у спецномінації було дізнатися щось нове про столицю: «…краще пізнав Київ. За це величезна подяка організаторам конкурсу! Скільки цікавих місць у столиці, про які й не здогадуєшся!» А Андрій Сніжок поділився з нами, що йому «подобаються всі міста “Королівського шляху”, в цьому році я вивантажив фото міста Києва, в наступному році додам Луцьк та Житомир». Сергій Венцеславський написав, що він часто подорожує Україною, фотографування — його хобі, і також він веде тематичну групу «Фотоподорожі Україною» про подорожі Україною у Facebook. Володимир Бондар, який окремо не готувався до участі у спецномінації, прокоментував свою мотивацію брати участь у конкурсі загалом так: «Люблю подорожі, привожу з них [багато] фотографій, переважно пам’яток. Кілька років ділився ними на сайті Look My Trips. Вирішив йти далі». Микола Сарапулов теж спеціально участі не брав, на його думку у шляху Via Regia бракує Вінниці, але це не завадило йому стати одним із найактивніших учасників.
За посиланням можна ознайомитися зі статистикою за всіма учасниками спеціальної номінації.
На завершення — побажання для учасників від Олександра Харвата:
Ретельніше відбирайте свої світлини, підготуйте їх, вирівняйте лінії горизонту в редакторі, якщо не вдалось при фотографуванні. Відберіть [найкращі] з подібних сюжетів. Об’єкт зйомки має відповідати тематиці конкурсу і найкраще охарактеризувати пам’ятку культури, архітектури. Пам’ятайте, що ви фотографуєте унікальні об’єкти, на які потім можуть дивитись у всьому світі на ресурсі Вікіпедії, і відповідно відчуйте свою відповідальність за кожну світлину.
Автори, згадані у дописі, отримали від нас форму для заповнення. Просимо перевірити ту електронну пошту, яку ви вказували при реєстрації у вікіпроєктах.