Найкращі відео культурної спадщини України 2024 року
Шостий рік поспіль учасники та учасниці української частини конкурсу «Вікі любить пам’ятки» змагалися у номінації «Відео». У 2024 році подали свої роботи 15 учасників та учасниць, які завантажили 68 роликів. Оголошуємо найкращі роботи.
«Відео» — це щорічна спеціальна номінація української частини конкурсу «Вікі любить пам’ятки». Мета — зібрати якомога більше якісних відеороликів української нерухомої культурної спадщини.
До журі спецномінації 2024 року ввійшли:
- Роман Барабах — фотограф, мандрівник, засновник медіапроєкту Ukrainian Travels;
- Олександр Гаврик — телеоператор, режисер монтажу, редактор української Вікіпедії;
- Максим Уваєв — режисер монтажу, фільмознавець.
А тепер до переможців!
Перше місце
На першому місці відео із зображенням Підгорецького замку у селі Підгірці, Львівська область. Автор — Роман Бречко.
Роман Барабах, член журі, прокоментував роботу так: «Відмінне поєднання технічної якості та візуальної естетики. Відео чудово передає атмосферу осіннього пейзажу замку завдяки насиченим, але не перенасиченим кольорам. Камера ніби веде глядача територією замку, дозволяючи оцінити як загальний вигляд, так і архітектурні нюанси об’єкта. Наявність музики додає настрою. Відео виглядає цілісним і гармонійним, залишає приємне враження та викликає бажання переглянути його знову».
«Перед повномасштабним вторгненням почав робити спроби у зйомці відео. Представлена робота мені здалась цікавою і потрібною для ілюстрації у Вікіпедії», — розповів переможець.
Друге місце
Друге місце за оцінкою журі посіло відео з видом на туманний Витачів, зокрема на дерев’яну каплицю над Дніпром, що споруджена за проектом Тараса Шевченка та інші пам’ятки села. Автор — Олександр Мальон.
Третє місце
Третє місце посіла серія відео-таймлапсів з київськими пам’ятками. Автор — Вадим Володін.
На першому відео — дзвіниця колишньої Катерининської церкви на Контрактовій площі у сонячний день. Автор описав свою роботу так: «Дзвіниця на Контрактовій площі в сонячний день, таймлапс з білими хмарами. У відео показана Контрактова площа з її знаменитою дзвіницею, залита яскравим сонячним світлом. Чисте блакитне небо розцвічене білими хмарами, що повільно пливуть і змінюють форму. Таймлапс дозволяє відчути спокій і красу цього історичного місця, де архітектура минулих століть поєднується з мінливою природою».
На другому зображено пам’ятник Богдану Хмельницькому на Софійській площі, поки день переходить у ніч. Сам автор описав свою роботу так: «Пам’ятник Богдану Хмельницькому на Софійській площі зимовим вечором, таймлапс: перехід з дня в ніч. У відео показано, як зимовий вечір плавно змінює день на ніч біля знаменитого пам’ятника Богдану Хмельницькому, що розташований на Софійській площі в Києві. На фоні історичної архітектури Софійського собору кам’яний монумент велично стоїть у світлі поступово згасаючого дня, а з приходом ночі площу освітлюють теплі вогні».
Для Вадима мотивація подати відео на конкурс була у тому, що він «вирішив спробувати показати їх [пам’ятки] світу».
«Війна руйнує пам’ятки»
В окремій категорії «Війна руйнує пам’ятки» журі відзначило відео зруйнованого внаслідок російського вторгнення будинку культури у Ірпені. Авторка — користувачка ViktoriaLi.
Член журі Роман Барабах прокоментував роботу так: «Це відео є потужним свідченням руйнувань, які завдала російська агресія українському народу та його культурній спадщині. Центральний будинок культури в Ірпені, який колись був місцем зустрічей, творчості та життя міста, тепер лежить у руїнах. Відео має важливе документальне значення, адже воно фіксує історичну правду для майбутніх поколінь».
«Польська спадщина»
У категорії «Польська спадщина» відзначили відео з селища Чорний Острів, на якому зображено екстер’єр та інтер’єр костелу Успіння Богоматері та інші пам’ятки місцини. Автори — Валентин Маговкін та Назар Крижанівський.
«Німецька спадщина»
У категорії «Німецька спадщина» журі відзначило відео костелу Різдва Пресвятої Діви Марії, що знаходиться у Кам’янці (Мангейм), Одеська область. Авторка — Фаїна Зелена.
Роман Барабах, член журі, зауважив, що робота «чудово передає атмосферу місця та має велику історичну цінність».
Примітка від організаторів: з технічних причин публікація переможців спеціальної номінації «Відео» відбулася із затримкою, хоча самі результати й оголосили на церемонії нагородження 31 травня. Ця публікація завершує оголошення переможців 2024 року.
На моніторі: відзначені роботи у спецномінації «Відео 2024 року»
Фото: Марія Криштопа, CC0
Читайте також: