Різне

Волонтери, помилки, котики… і трохи совісті

Двома словами: про знайдені помилки, пов’язані з конкурсом, повідомляйте у коментарях саме під цим дописом.

File:Церковнопарафіяльна школа 1.jpg
Церковнопарафіяльна школа, Бердянськ. Автор фото — Каїра Федір, вільна ліцензія CC BY-SA 4.0. Найсвіжіше з отриманих фото на цей момент

Станом на 23:02 восьмого вересня на конкурс подано 6078 фотографій. Шість тисяч за тиждень — йдемо нормально, курс на десятки тисяч!

Що стається з вашими фотографіями? По перше, як тільки ви їх завантажили у Вікісховище, файли стали частиною цього 41-мільйонного збору файлів освітнього призначення: будь-який файл може стати заголовним зображенням у статті Вікіпедії будь-якою мовою ще до закінчення конкурсу. Або хтось відзначить пряму руку фотографа і переведе фото у статус «Якісного зображення», а якісним знімкам легше потрапити у чийсь відеоролик, де в титрах буде ваше ім’я. Або хтось може вишити за цим зображенням картину (досвід показує, що таке буває).

По-друге, на початку жовтня (перш ніж настане час для роботи журі) на кожне конкурсне фото гляне наш волонтер і чесні його очі вирішать, чи відповідає воно вимогам конкурсу. Так от, волонтери. Волонтери — боги нашого руху. «У вікіпроектах взагалі сонце сходить і сідає лише тоді, коли на це знаходяться волонтери». Нам допомагають вікіпедисти/-ки і вікімедійці/-ки, які почули заклик оргкомітету і погодилися вділити часу. Зарплати не отримують, від журі не залежать і в конкурсі участі не беруть. Мають свою роботу і різний режим дня. Їх буде не менше десяти, а що більше, то краще. Як фото може не відповідати вимогам? Якось отак:

Кіт. Аккерманська фортеця (комплекс), Білгород-Дністровський. Автор фото — Tigrokozerog, вільна ліцензія CC BY-SA 4.0, ВЛП 2016
Кіт. Аккерманська фортеця (комплекс), Білгород-Дністровський. Автор фото — Tigrokozerog, вільна ліцензія CC BY-SA 4.0, ВЛП 2016

Котик красивий, все красиво, фортеця на місці… стривайте, точно? Кіт є частиною фортеці? Можна довго вдивлятися в пункт 5.5 Регламенту, але око нашого волонтера чесне і він каже, що фортеця на фото не представлена.

На «Вікі любить пам’ятки» за всі роки потрапляло різне: споруди без статусу пам’ятки, селфі на фоні пам’ятки, фото клумби під будинком, фото пам’яток природи, а не культури, фото експонатів музею, навіть план-схема будівлі, і таке інше. Фотографії будинків з «обрізаним» цокольним поверхом і переполовиненими головами пішоходів. Фото, які на два пікселі або два сантиметри на місцевості відрізняються від інших. Фото з будівлею по діагоналі, щоб вона вмістилася в кадр. Це змушує написати таке прохання:

«Шановні учасники, можна трошки совісті? 🙂 » Саме так, прохання зі смайликом, з посмішкою. Ми все розуміємо і не особливо маємо на що сердитись. (Фото кота чесно поміщене в категорії Вікісховища Cats in Odessa Oblast і Red tabby and white cats). І взагалі, ми найдобріші люди у всесвіті, ми навіть не вміємо сердитись. Чесне організаторське.

А тепер про серйозне, про те, за що на нас, напевно, часом дуєтесь ви — про помилки у списках. Помилки бувають різні. Хибні ініціали біля прізвищ, хибні номери будинків, пам’ятки, які уже зникли, не зняті з обліку — це від пам’яткоохоронної системи й установ, які відповідають на наші запити. Хибні координати — це, вірогідно, від користувачів, які самостійно додають координати до списків (часто пов’язано з попереднім і плутаниною в номерах). Хибні фото, що ілюструють пам’ятку у списку — це від учасників попередніх конкурсів, які поставили неправильний ідентифікатор на файл. Бот, який розставив нові фотографії у списках перед початком конкурсу, не вміє визначати, чи правильні речі на них зображені, а дивиться лише на співпадіння ідентифікаторів. Відсутні пам’ятки у списку — це хиба або установ, від яких ми так і не отримали відповіді, або ж оргкомітету, який не вніс отримані дані у Вікіпедію.

Усі помилки мали/мають були виправлені оргомітетом. Є 787 сторінок зі списками (мінус кілька десятків тих, що є просто переліками списків для районів областей чи міст). Сім членів оргкомітету. Інші поточні нагальні справи. «Чому ж ви всі не накинетеся на виправлення помилок орг-суботником, і де ваші волонтери?» — резонно запитаєте ви. І тут треба зауважити основну заваду на шляху до ідеальних списків. Марудність. Не можна поставити на конвеєр виправлення помилок на зразок ініціалів «А.Н.» для «Олексія Миколайовича», сплутаних будинків з номерами 19-21 і 21/19, візуальну ідентифікацію зображеного на фото. На днях ми довго не могли збагнути, як, чому і чи справді об’єкти «46-101-9016 Монастир Сакраменток 1743-1880 Львів Тершаківців, 4» і «46-101-1696 монастир 18 ст. Львів Тершаківців, 1» це одне й те ж. І якщо так, то чому вони мають різну адресу. І чому Центр міської історії стверджує, що це взагалі №9. А звіряти отримані нові списки зі старими взагалі моторошно, якщо ти не динозавр конкурсу, який робить це вже 5 років (а таких, зрозуміло, мало). Тому/але/отже/однак… Ми стараємося, чесне слово. І дуже вдячні вам, коли ви допомагаєте нам і одне одному в цих ребусах, які часом трапляються 🙂

Якщо вам так буде зручно (бо нам точно буде), пишіть свої повідомлення про знайдені помилки у коментарях під цим дописом. Саме під цим; врешті, це одне з його призначень.

File:1 Saksahanskoho Street, Lviv (02).jpg
Плитка на стінах у коридорі будинку № 1 на вулиці Саксаганського у Львові. Автор фото — Aeou (один з волонтерів ВЛП 2017), вільна ліцензія CC BY-SA 4.0

70 коментарів до “Волонтери, помилки, котики… і трохи совісті

  • На сторінці Вікі любить пам’ятки/Київ/Голосіївський район (Байкове кладовище) виправив помилку: змінив неправильне прізвище Мишин (йдеться про секретаря Київського обкому КП(б)У) на Мішин. Внаслідок цього зникло активне посилання на статтю з Вікіпедії про цю людину. Допоможіть, будь ласка, його відновити!

    Відповісти
  • В Чернятині Жмеринського району Вінницької області неправильні фото пам’ятки “Ворота” садиби Вітославських (05-210-0115).

    На всіх світлинах під вказаним ID зображено ворота, які ведуть до села, тоді як потрібний об’єкт — брама зі сторони залізниці.

    Ось як має виглядати вказана пам’ятка: http://travel.creature.biz.ua/images/vinnitsa/chernyatyn/chernyatyn32.jpg

    фото звідси: http://travel.creature.biz.ua/travel.php?action=chernyatyn (сторінка 2)

    Нижче процитую опис воріт із статті у Вікіпедії: “В Реєстрі архітектурних пам’яток України записано, що палац та господарський флігель поруч з’явились тут у 1830-му році, в епоху романтизму… Ймовірно, тоді ж споруджується надзвичайно репрезентативна в’їздна брама. Коли шгрунтовий шлях замінила залізниця, якраз навпроти брами зупинявся потяг, якщо ним їхали поміщик або його гості.

    Збереглися пілони воріт. Масивні високі пілони збудовані з цегли на кам’яному цоколі, оштукатурені та декоровані на всю висоту вставками з тесаного пісковику. Над чотирискатним залізним дахом піднімаються кам’яні шари, які чітко вирізняються серед зелені парку.

    Відразу за брамою, праворуч — фруктовий сад, відокремлений невеликим прошарком паркової рослинності; одразу за величезними та кремезними старими деревами біжать вглиб здичавілих рослин дві дороги-алеї. Ліворуч — пряма, обсаджена кінськими каштанами, дугою в’ється вона понад яром, що заріс деревами. Яку б алею не вибрали, обидві підходять з півдня до галявини, що розкривається в бік палацу. З боків галявини — кілька величезних сріблястих тополь зі стовбурами у 4-5 обхватів”.

    Дякую 🙂

    Відповісти
  • Знову про помилки. На фото, що мало б ілюструвати знесений будинок, в якому жила сім’я Ульянових (ID 80-382-0651), представлено куточок Хрещатого (Купецького) парку: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%A5%D1%80%D0%B5%D1%89%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B9_(%D0%9A%D1%83%D0%BF%D0%B5%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9)_%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BA,.jpg

    Відповісти
      • Віро, писав під дописом вище, але так ніхто з оргкому і не прореагував. Оскільки Черкаська ОДА відмовляється надавати списки пам’яток археологыъ мысцевого значення, але я маю фото деяких таких пам’яток з охоронними табличками та координатами, то чи можна їх додати до списків?

        Відповісти
  • ID 05-212-0220 Пізньоскіфське поселення с. Пархомівка Іллінецького району Вінницької області – на фото не поселення а Давньоруське городище – ID 05-212-0100 Городище

    Відповісти
  • 23-104-0024 Житловий будинок вул. Лютеранська 61. були завантажені фото 23-104-0025 Житловий будинок вул. Лютеранська 71. А на 23-104-0025 Житловий будинок вул. Лютеранська 71 завантежено не зрозуміло який об’єкт. Останні надані мною фото відповідають дійсності.

    Відповісти
  • Знову про помилки. На фото, на якому мала б бути представлена лаврська золотарня (ID 80-382-0311), зображено меморіальну дошку з будинку контори Лукянівського парку міської залізниці: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Будинок_контори_Лукянівського_парку_міської_залізниці_02.jpg

    Відповісти
  • Маю сумніви щодо коректності розміщення фото, яке мало б презентувати будинок (!)-дачу М. Грушевського (ID 80-361-0731), а натомість ілюструє фонтан під дачею: https://uk.wikipedia.org/wiki/Вікіпедія:Вікі_любить_пам'ятки/Київ/Голосіївський_район_(А–Л)#/media/File:Фонтан_під_дачею_Грушевського.jpg

    Відповісти
    • Формально Ви праві. Хоча дача на знімку є, щоб її побачити, треба вдивлятись між дерева. Ну не хочуть сучасні хазяї мати гарного виду на ставок.
      Я знімав будинок з різних сторін, наприклад
      https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Київ,_Китаївська_вул._13.jpg
      Що вийшло зі сторони ставка – видно на тому знімку, який навели Ви.
      Я не знаю, чи пов’язаний фонтан з дачею.
      Вважаю, що питання про видалення хай вирішують організатори.

      Відповісти
  • https://uk.wikipedia.org/wiki/Файл:Пам'ятник_Леніну,_Київ.jpg
    Зображено пам’ятник Леніну на бульварі Шевченка ID 80-391-1423.

    https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Галерея_біля_церкви_Різдва_Богородиці_1.jpg
    Зображено проїзд до Економічних воріт.

    https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Лаврські_мури,_Києво-Печерська_лавра.jpg
    Зображено стіни Нижньої Лаври ID 80-382-0307.

    https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kyiv_Moskovska_8.JPG
    Зображено цех заводу Арсенал ID 80-382-0404. Рік побудови 1914 чітко видно на знімку. Башта №6 ходиться перед протилежним фасадом цього ж цеху.

    https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Barrack._-_8_Moskovska_Street,_Kiev._-_Pechersk_043.jpg
    Зображено колишній цех заводу Арсенал ID 80-382-0404. Зараз Київський апеляційний адміністративний суд. Жандармські казарми знаходяться на розі вул. Московської та Кловського узвозу.

    https://commons.wikimedia.org/wiki/File:80-382-9019_Muzeyny_2_3.jpg
    Зображенню події, що відбувались під пам’яткою. Сама пам’ятка в диму.

    https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Самый_пронзительный_памятник_жертвам_Бабьего_Яра.jpg
    Зображено фрагмент пам’ятника на розі будинку Кирилівська 109в/1 Петропавловська, який не має ID. До Сирецького парку звідти 3 км.

    Відповісти
    • Дякую! Вочевидь, мій ККД задуже низький, бо тільки на останній пункт мені пішло чотири години (які я запам’ятаю як «сирецькі пам’ятники трагедії Бабиного Яру, які насправді не в Сирецькому парку і не всі в парку Бабин Яр»), і то ще чекаю підтвердження від інших, може ще неправильно розібралась 🙂

      Відповісти
      • Так як у мене склероз судин головного мозку, то перевіряти мене треба обов’язково 🙁
        Пам’ятки у парках то є окрема халепа. Звичайна схема така – парк приписаний до якоїсь вулиці, а пам’ятки у парку – до назви парку.
        Наприклад, “Маріїнський парк” по вул. Грушевського, на літеру “Г”. Дві братські могили, могила Іванова та фонтан у Маріїнському парку на літеру “М”. Але ж ми без виключень із правил не можемо! І могила Ватутіна записана на літеру “Г”

        Відповісти
  • ID 05-234-0005 “Пам’ятник Герою Росії Мудрому М.І.” смт Погребище Вінницької області – помилка – прізвище героя – Мудров. Фото я виклав – по ньому можна перевірити.

    Відповісти
  • ID 05-214-0004 “Пам’ятник 145 воїнам – односельчанам, загиблим на фронтах ВВВ” с. Білопілля Козятинського району Вінницької області – на фото зображено не пам’ятник , а Музей хліба.

    Відповісти
  • ID 05-256-0005 “Цвинтар з пам’ятниками” с. Буша Ямпільського району Вінницької області на фото не цвинтар, а “Історико-ландшафтний парк”. Найближчим часом викладу фото цвинтаря. Однак я вже як тиждень виклав під сотню фото, але жодного в списках так і не з’явилося? Який термін рогляду фото для їх розміщення?

    Відповісти
    • нові фото у списки ми додамо після 1 жовтня. Усі фото, які ви завантажили, беруть участь у конкурсі, незалежно від того, додано воно до списків чи ні. Головне, щоб там був правильний ідентифікатор.

      Відповісти
    • Щодо фото цвинтаря: на разі завантажено 6 фото з таким ідентифікатором (враховуючи попередні роки): https://goo.gl/NmJBQJ
      Ви можете перейти на сторінку відповідного фото і, якщо там неправильний ідентифікатор пам’ятки, то змінити його (текст усередині {{Monement Ukraine|…}} ) або прибрати цей код, якщо зображено непам’ятку.

      Відповісти
      • Вірні фото 1, 2 і 4. Фото 3 і 6 відносяться до історико-ландшафтного парку. Фото 5 це хрест на гіпотетичній могилі козака Михайла поблизу Башти, до кладовища не має відношення.

        Відповісти
        • порядок відображення може бути різним у різних людей, ось назви файлів, який номер відповідає якому фото?
          File:05-256-0005. Цвинтар з пам’ятниками-1.jpg
          File:Буша. Цвинтар з пам’ятниками 01.JPG
          File:Восьмираменний хрест на козацькому цвинтарі у Буші.JPG
          File:Памятники.JPG
          File:Буша. Цвинтар з пам’ятниками 03.JPG
          File:Буша. Цвинтар з пам’ятниками 02.JPG

          Відповісти
          • Цвинтар з пам’ятниками-1.jpg – це цвинтар;
            Памятники.JPG – це цвинтар;
            Цвинтар з пам’ятниками 01.JPG – це не цвинтар, а історико-ландшафтний парк;
            Восьмираменний хрест на козацькому цвинтарі у Буші.JPG – це цвинтар;
            Цвинтар з пам’ятниками 02.JPG – це “Могила козака Михайла” біля Башти – не цвинтар;
            Цвинтар з пам’ятниками 03.JPG – не цвинтар, а історико-ландшафтний парк

  • На ID 05-202-0201 “Скіфське поселення” м. Бар Вінницької області фото охоронного знаку на кургані біля м. Бар, а не на поселенні скіфської культури, яке знаходиться в іншому місці. Хоча на кургані і встановлена охоронна дошка, він не занесений до переліку пам’яток.

    Відповісти
  • На ID 05-214-0039 “Братська могила 200 жертв голодомору” в с. Комсомольське (нині Махнівка) Козятинського району Вінницької області фото не могили жертв голодомору, а фото пам’ятного знаку – кургану на знак примирення між українцями і поляками. Встановлений на відзначення “Битви під Махнівкою” 1648 р. Можу надати більш детальне фото. Об’єкт не занесено до списку пам’яток.

    Відповісти
      • Анатолію, дякую, що Ви так оперативно реагуєте на помилки, про які згадади щойно, але раніше джо цього допису і я, і інші зауважували їх ще багато. Наразі не виправлено нічого. “Хрущівка” в Могилеві-Подільському досі символізує пам’ятку архітектури

        Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *