ПереможціСпецномінації

Війна руйнує пам’ятки 2024: російські злочини проти української культурної спадщини

8 травня відзначається День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 – 1945 років. Представляємо підсумки спеціальної номінації «Війна руйнує пам’ятки» української частини міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» 2024 року: підбірка фото пам’яток української культурної спадщини, яка постраждала через війну Росії проти України, яка все ще триває.

29 авторів та авторок подали понад 350 фото на спеціальну номінацію «Війна руйнує пам’ятки». Усі фото можна переглянути за посиланням.

«Серед регіонів, пам’ятки яких представлені у номінації — Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Київська, Одеська, Харківська, Херсонська, Чернігівська області та Київ. Це дуже емоційно важка підбірка фото — так, наприклад, Олена Сугак, учасниця із Маріуполя, завантажила світлину зруйнованого драмтеатру від 12 квітня 2022 року… Окрім історичної цінності самого фото, є також розуміння, що їй вдалося не тільки зберегти цей кадр, але й також виїхати з міста…

Цього року ми сформували журі цілком із іноземних дописувачів Вікіпедії, адже це щось таке, що мають бачити більше людей по цілому світу, і ми дуже вдячні їм за роботу з оцінювання.», — прокоментувала Ольга Мілянович, прессекретарка ГО «Вікімедіа Україна».

До складу журі увійшли: 

  • Шрея Двівенді / Shreya Dwivedi (Індія) — фотографиня, вікімедійка;
  • Асем Шакімова / Asem Shakimova (Казахстан) — фотографиня, вікімедійка;
  • Фердінандо Траверса / Ferdinando Traversa (Італія) — дописувач Вікіпедії, вікімедієць.

Журі відзначило 24 світлини 8 авторів та авторок, погруповані за темами «Храми у війні», «Житлова забудова під прицілом», «Освітні будівлі під вогнем» та «Інші будівлі як ціль».

Храми у війні

Перше місце

За оцінками журі на першому місці є серія із двох світлин із зображеннями руйнувань внаслідок влучення російської ракети  23 липня 2023 року та консерваційних робіт у будівлі Спасо-Преображенського собору в Одесі. Автор фото — Олександр Воропаєв. Фото від липня 2023 року. Собор — пам’ятка історії місцевого значення, охоронний номер 35-Од (34-Од). 

Друге місце

На другому місці — серія із двох світлин із зображеннями інтер’єру та екстер’єру зруйнованої Вознесенської церкви в селі Лукашівці Чернігівської області. Авторка фото — Nataliia Apanasenko. Фото від травня та червня 2022 року. Церква — пам’ятка архітектури місцевого значення, охоронний номер 73-Чг. Будівля суттєво постраждала під час бойових дій у ході російського вторгнення в Україну. Окупаційними військами в храмі було влаштовано склад боєприпасів і пального. Внаслідок обстрілів та пожежі пошкоджено стіни й покрівлю, вибито вікна.

Третє місце

На третьому місці у цій тематичній підбірці — вид на площу Соборну з вулиці Грецької в Одесі. Можна побачити і собор, руйнації якого зафіксовані вище, а також металеві захисні «їжаки». Автор фото — Павло Й. Шубарт. Дата — 20 березня 2022 року.

Житлова забудова під прицілом

Перше місце

Серія чорно-білих світлин фіксує руйнування 23 липня 2023 року в Одесі — постраждав один із корпусів житлових будинків Катерини Соломос по вулиці. Преображенській, 4. Автор фото — Павло Й. Шубарт. Будівлі — пам’ятка архітектури та містобудування місцевого значення, охоронний номер 22-Од. 

Друге місце

На другому місці — кольорова серія із руйнуваннями цієї ж пам’ятки 25 липня 2023 року, два дні по ракетному удару. Автор фото — Олександр Воропаєв.


Третє місце

Третє місце посідає зображення прибуткового будинку Масловського у Харкові. Автор фото — Сергій Бобок. 14 березня 2022 року будинок був напівзруйнований унаслідок ракетних ударів військ РФ. Усю центральну частину будівлі з перекриттями зруйновано вщент. Це пам’ятка архітектури та містобудування місцевого значення, розташована за адресою Свободи, 8. Охоронний номер 7378-Ха. Дата знімку — 6 лютого 2024 року, тобто показує стан майже два роки по руйнації.

Освітні будівлі під вогнем

Перше місце

За оцінками журі на першому місці є серія трьох світлин із зображеннями руйнацій інтер’єрів будинку Наркомпраці, де розташовується економічний факультет Харківського університету. Автор фото — Сергій Бобок. Усі фото зроблені 22 лютого 2023 року. Будівля була пошкоджена в результаті російського ракетного обстрілу 2 березня 2022 року. Сам обстріл та спричинена ним пожежа частково знищили фасади, покрівлю та інтер’єри будинку. Це пам’ятка архітектури та містобудування місцевого значення по вулиці Мироносицькій, 1, охоронний номер 7212-Ха.

Друге місце

На другому місці — серія із двох фото авторства Сергія Тарабари. На роботах зображено будинок Чернігівського обласного молодіжного центру, частково зруйнованого авіаударом по будівлі міської ради 27 лютого 2022 року. Пам’ятка архітектури місцевого значення, охоронний номер 76-Чг. Світлини датовані 14 квітня 2022 року.

Третє місце

Третє місце посідає світлина вивіски школи сліпих у Харкові, пошкоджена під час обстрілу міста в березні 2022 року. Автор фото —  Андрій Орлов, а кадр зроблено 5 червня 2022 року. Пам’ятка архітектури місцевого значення, охоронний номер 7411-Ха. 

Інші будівлі як ціль

Перше місце

На першому місці — серія світлин із фіксацією руйнувань будівлі Палацу праці у Харкові, пошкодженого в результаті російського ракетного обстрілу 2 березня 2022 року. Авторка — Альона Андреєва. Це пам’ятка архітектури та містобудування місцевого значення, охоронний номер 7113-Ха. Фото зроблені у квітні та вересні 2023 року.

Друге місце

Драматичний театр ім. Т. Г. Шевченка у Чернігові — пам’ятка архітектури місцевого значення, охоронний номер 1-Чг.  19 серпня 2023 року будівля була пошкоджена (частково зруйнована) внаслідок ракетного обстрілу вході російського вторгнення в Україну. Серія світлин авторства Сергія Тарабари фіксує стан пам’ятки та прилеглої території 20 серпня 2023 року.

Третє місце

На третьому місці — будинок окружного суду у Чернігові, зображений 1 червня 2022 року. Автор фото — Костянтин Буркут. Це пам’ятка історії місцевого значення, охоронний номер 56. Будівлю пошкоджено 25 лютого 2022 року через авіаудар російських військ. На час повномасштабного вторгнення у будинку розміщувалося управління СБУ у Чернігівській області.

Світлини-переможці з цього допису та інші роботи, відзначені у конкурсі 2024 року, можна переглянути на Вікісховищі за посиланням.

Читайте також: 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *