Результати першого конкурсу «Вікіджерела люблять пам’ятки»
Уперше з 1 грудня 2023 до 8 лютого 2024 року проходила кампанія «Вікіджерела люблять пам’ятки» з оцифрування документів, що стосуються нерухомої культурної спадщини України. Вона відбулася в українському розділі Вікіджерел — сестринському проєкті Вікіпедії. Представляємо результати кампанії.
Вікіджерела — це вільна бібліотека, де розміщуються тексти різноманітних джерел, які мають обов’язково відповідати двом умовам: не порушувати авторських прав і не змінювати змісту першоджерела. Українськомовний розділ Вікіджерел існує з 2006 року. Це проєкт, де можна розмістити повні тексти творів та документів у суспільному надбанні, що зручно для статей Вікіпедії.
У Вікіпедії зараз розміщені найповніші публічні списки об’єктів культурної спадщини, які містять понад 100 000 пам’яток. Цей перший єдиний відкритий український список для пам’яток усіх рівнів створили волонтери ще з 2012 року, щоб змогти проводити українську частину міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» (Wiki Loves Monuments). Для підтримки та наповнення списків волонтерам потрібно отримувати й обробляти різні розпорядження різні розпорядження, постанови та накази: наприклад, Міністерства культури та інформаційної політики України і його попередників. Часто ці документи надаються як скани, а отже потребують розпізнавання та вичитки, щоб можна було зручно обробляти інформацію, шукати.
«Проведення кампанії у Вікіджерелах було націлене на отримання розпізнаних текстів сканів документів, таких як, наприклад, наказ Міністерства культури і туризму від 22.12.2005 № 1071 «Про занесення об’єктів культурної спадщини місцевого значення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України». Мета — мати вільний цифровий доступ до документів, які стосуються культурної спадщини України, що дозволяє перевірити дані (адреси, назви, роки тощо), щоб формувати списки пам’яток», — розповідає Анатолій Гончаров, ініціатор конкурсу та член організаційного комітету, адміністратор іншого сестринського проєкту Вікіпедії — Вікісховища.
Анатолій зауважив, що: «У кампанії взяло участь 10 осіб, вони вичитали 1889 сторінок, перевірили 393 сторінки (зокрема 4, які були вичитані до початку конкурсу). Усього вичитано 60 документів, з них 20 перевірено повністю. Ці результати показують, що попри на вищу складність роботи — документи у табличному вигляді важче редагувати у Вікіджерелах, ніж просто текстові — учасникам першої кампанії вдалося зробити доволі багато роботи. Цей конкурс потрібно зробити щорічним».
Усі документи можна подивитись за цим посиланням.
Учасники кампанії поділилися своєю мотивацією долучитися. Користувач Balakun прокоментував, що йому «цікаво було спробувати себе у новому конкурсі, який ще дужче поєднує Вікіпедію і Вікіджерела. Оскільки для Вікіпедії достовірність інформації є однією з базових вимог — популяризація Вікіджерел і залучення нових користувачів є взаємовигідним». Користувач Bicolino34 зауважив, що у нього було «трохи вільного часу, щоб вичитати кілька документів. Вирішив долучитися до цієї корисної справи». Користувачка MarianaSenkiv, яка вперше спробувала свої сили у Вікіджерелах, написала, що: «усе, що стосується оцифрування культурної спадщини України, є дуже важливим, особливо під час війни, коли ворог всіляко намагається зруйнувати наше надбання. Тому я вирішила долучитись до цього конкурсу, хоч Вікіджерела для мене досі були невідомим проєктом. Виявилось, що там усе не так складно, як може здаватись на перший погляд».
Загальний залік учасників:
- Leh Palych — 2864,2 балів;
- Balakun — 868,9 балів;
- Любмир — 76,3 балів;
- Visem — 44,4 балів;
- Erik tavr — 11 балів;
- Bicolino34 — 7,4 балів;
- Kyslinka27 — 5 балів;
- Arxivist — 2,7 бали;
- MarianaSenkiv — 2,1 бали;
- Volodymyr D-k — 1 бал.
За вичиткою трійка лідерів — користувачі Leh Palych, Balakun і Любмир, а за перевіркою — користувачі Leh Palych, Balakun і Visem.
Усі учасники та учасниці отримають відзнаки та сувеніри, а перші три місця у кожній номінації — призи.
Детальніше з результатами кампанії можна ознайомитися за посиланням.