ОбласніПереможці

Найкращі фото Закарпатської, Львівської та Херсонської областей 2023 року

Ми розпочинаємо публікацію знімків, які визнані призерами у номінації «Найкраще фото регіонів України» за 2023 рік. Першими показуємо переможців із Закарпатської, Львівської та Херсонської областей.

Закарпатська область

Фото Хустського замку, зроблене Андрієм Чуяшенком, стало найкращим знімком Закарпатської області. Збудований у XI столітті, замок належав Галицько-Волинським князям у XII-XIV століттях, був подарунком для королеви Беатриси Арагонської, у ньому відбувалися сейми, а за місто Хуст та сам замок воювали Габсбурги і семигородські князі.

Зараз на місці замку руїни. Комплекс використовували як склад боєприпасів та пороху, який здетонував у одній із веж від ударів блискавки у XVIII столітті. Поступово споруда руйнувалася як природою, так і людьми, які розбирали стіни замку для будівництва у Хусті. Та навіть у зазеленених руїнах автор фото побачив красу.

«Це одне з найкращих фото цієї пам’ятки, яке взагалі є у Вікісховищі. Хороша технічна якість, комплекс замку (точніше його руїн) представлений цілісно і привабливо у природному середовищі. Дуже вдалий ракурс та час зйомки, а загальний настрій світлини — героїчно-стриманий та водночас піднесений», — прокоментувала Наталія Шестакова, членкиня журі конкурсу.

Хустський замок вперше представляє Закарпатську область серед переможців цієї номінації. Минулого разу в області перемогла дзвіниця церкви Святого Духа у селі Гукливий.

На сьогодні у списку пам’яток Закарпатської області 755 об’єктів, 559 з яких (це 75% від загальної кількості) проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2023 року 24 учасники завантажили 223 фотографії 44 пам’яток регіону. За весь час фото культурної спадщини Закарпаття подавало 308 конкурсантів.

Львівська область

Найкраща світлина Львівської області цього разу — це знімок Підгорецького замку, зроблений Романом Бекасом. «Я часто подорожував і любив літати дроном, з якого робив фото місць, які відвідав. З часом їх стало дуже багато, якісь викладав у соцмережах, а як довідався про конкурс, подумав — “чому б і ні?”», розповідає автор фото.

Як зазначила Наталія Шестакова, «це найкраще аеро-фото» Підгорецького замку — однієї з найбільш впізнаваних архітектурних пам’яток в Україні. Яна Тимошенко, одна з журі, описує фото як те, що «вигідно презентує пам’ятку, дає гарне уявлення її розташування в просторі. Фото доволі якісне, вдале за композицією, кольоропередачею».

Підгорецький замок — це пам’ятка епохи пізнього ренесансу, збудована, за припущеннями мистецтвознавців, під керівництвом відомого військового інженера Гійома де Боплана. За весь час замком володіли різні господарі — засновник і коронний гетьман Станіслав Конєцпольский, рід Жевуських та Сангушків. Під час Першої світової війни музей пограбувала російська армія. До 1939 року у будівлі розташовувався музей князів Сангушків. Після Другої світової війни музей знову пограбували, а радянська влада облаштувала там госпіталь для хворих на туберкульоз. Зараз замок перебуває у перманентній реставрації.

«На цю фотографію приємно дивитись. Був у цьому палаці до реставрації, десь у 2007 році. А зараз бачу, що зроблено величезну роботу! Це фото — символ того, що в Україні можливе відродження пам’яток старовини», — прокоментував Ігор Єрмолаєв, член журі конкурсу.

Це фото отримало статус «Якісне зображення» (Quality image) у Вікісховищі, цей статус спільнота Вікісховища може присвоїти зображенню, що відповідає певним стандартам якості (переважно технічного плану). Станом на цей момент тільки 43 світлини з конкурсу 2023 року мають цей статус.

У списках зараз 5068 пам’яток Львівщини, 4183 (82%) з яких проілюстровані світлинами у Вікісховищі. З 2012 року на конкурс по цій області подавали фото 628 учасників, а в 2023 році — 61. Усього 2023 року завантажили 1072 фотографії 380 пам’яток (18 з яких проілюстровано вперше). 

Херсонська область

Світлина Херсонського яхт-клубу, яку зробив Олександр Мальон, за рішенням журі стала переможцем серед фото з Херсонщини. 

Наталія Шестакова описує знімок так: «Привабливий ракурс та композиція, вдало вибраний час зйомки, завдяки чому освітлення та природне середовище вигідно підкреслюють композиційні принади пам’ятки».

Будівлі Херсонського яхт-клубу вже понад століття. Яхт-клуб заснований у 1908 році, а сама споруда збудована у 1913 році. Головою був князь Олександр Максутов. Архітектура будівлі органічно поєднує в собі цегляні стіни та прикрашену дерев’яними елементами вежу, з якої було зроблено багато відомих панорам Херсону. Після Жовтневого перевороту 1917 року клуб закрився, і будівля знову почала використовуватися лише у 1926 році як рятувальна станція. У 1950-х роках станцію передали у комітет фізичного виховання, а з 1970 року на території колишнього яхт-клубу розташували Херсонський завод спортивного інвентарю. Яхт-клуб пережив окупацію Херсону.

Херсонський яхт-клуб раніше не потрапляв у обласні переможці. До цього кілька років регіон представляли маяки — Джарилгацький та Станіслав-Аджигольський.

Станом на зараз у списках пам’яток регіону 1849 об’єктів, 438 (23%) з яких проілюстровано світлинами. 2023 року 11 учасників зробили 104 фото 40 пам’яток культури Херсонщини (фото 3 завантажені вперше). За 12 років конкурсу 148 людей подавало фотографії об’єктів культурної спадщини Херсонської області. 

Для підготовки публікації використано матеріали за статей Вікіпедії «Хустський замок», «Підгорецький замок», «Херсонський яхт-клуб».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *