200-ліття від дня народження Тараса Шевченка

Сьогодні світ святкує 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка. До цієї дати ми вирішили згадати про пам’ятники Кобзареві, які встановлені в більш ніж тисячі міст України, а майже двісті з них мають офіційний статус пам’ятки.

Проте в світі досі не існує єдиного списку всіх пам’ятників видатному українському поетові. Цих списків немає в жодному з музеїв, присвячених Шевченкові, не має такого списку і Міністерство культури України. Тому більшість джерел містять списки пам’ятників різного ступеню повноти. Один з таких списків пам’ятників розміщений і у Вікіпедії  — звісно, теж неповний.

Одним із провідних дослідників монументальної шевченкіани в Україні є член журі конкурсу «Вікі любить пам’ятки» Руслан Теліпський. Він з дитинства цікавився творчістю Тараса Шевченка, фотографією та туризмом, і в кожному відвіданому місті чи селі він неодмінно відвідував та фотографував пам’ятник Кобзареві. Згодом це захоплення набуло конкретики, і він почав систематично подорожувати Україною та світом, фотографуючи та досліджуючи пам’ятники Шевченкові.

В колекції Руслана Теліпського — понад 1000 світлин пам’ятників Шевченкові, зроблених у понад 20 країнах світу, і, зокрема, в кожній області України. Він поширює свої роботи у різних формах — від серії фотомонтажних поштівок, які Руслан випустив у 2009 року, до книги «Монументальна шевченкіана Руслана Теліпського», над якою він зараз веде роботу.

Тепер доробок Руслана Теліпського описує і 20-хвилинний кліп «Моя Шевченкіана», в якому Руслан розповідає про своє захоплення та пам’ятники, які йому найбільше запам’яталися. До того ж це відео люб’язно надане автором на умовах вільної ліцензії Creative Commons Attribution, що дозволяє будь-кому вільно поширювати цю працю за умови зазначення авторства Руслана.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *