Відбулась церемонія нагородження переможців «Вікі любить пам’ятки»
29 листопада 2014 року в одній з виставкових зал музею Івана Гончара у Києві відбулося нагородження переможців української частини міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки». Утретє в історії конкурсу було оголошено 10 найкращих фотографій пам’яток культурної спадщини України, що візьмуть участь у міжнародному етапі конкурсу.
Окрім авторів десяти найкращих світлин, були відзначені також переможці у номінаціях «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток», «За найкраще фото області», «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток області» для кожного з 27 регіонів України, а також у двох спеціальних номінаціях.
Загалом оргкомітет відзначив дипломами 42 конкурсанти, що перемогли у 56 номінаціях. Переможці отримали рюкзаки із логотипом конкурсу, альбоми з найкращими фотографіями конкурсу 2013 року та брошури «Як редагувати Вікіпедію». Автори десяти найкращих фотографій і призери номінації за найбільшу кількість сфотографованих пам’яток отримали цінні призи, зокрема, подарункові сертифікати, зовнішні (USB) диски, планшети і велосипед.
Усього в українській частині конкурсу було завантажено 47 тисяч фотографій, тобто на понад 12 тисяч більше, ніж у 2013 році, що є новою рекордною для України кількістю. Було завантажено фотографії понад 14 тисяч об’єктів культурної спадщини, з яких найбільше — в Києві (2910 пам’яток), Львівській (1340) та Одеській (1254) областях, найменше — в Луганській області (15), Севастополі (55) і Донецькій області (95). У конкурсі взяли участь понад 500 авторів.
З вітальним словом виступила член оргкомітету конкурсу Олена Захарян, яка ще раз наголосила на свідомій позиції організаторів проводити конкурс в час, коли Україна перебуває в стані неоголошеної війни: «Ми віримо, що знання можуть зробити людей сильнішими, а світ — кращим. Ми також віримо, що культура та історія роблять нас тими, хто ми є сьогодні і ким будемо завтра. Ми хочемо зібрати весь спадок знань людства і зробити його доступним для кожного», — зазначила Олена.
Першими було відзначено користувачів, що перемогли у номінаціях «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток області». Деякі учасники в рамках конкурсу завантажили фото з різних куточків України та здобули перемогу за найкраще фото кількох областей. Так, Віталій Ільницький завантажив на конкурс світлини 480 пам’яток Львівщини, 148 пам’яток АР Крим, 52 пам’яток Івано-Франківщини та 25 пам’яток Севастополя, а Наталія Шестакова перемогла в Запорізькій області з 356 сфотографованими пам’ятками та на Сумщині з 290 пам’ятками.
В інших областях найбільше пам’яток сфотографували і завантажили фото на Вікісховище такі фотографи: Вадим Постернак (Вінниччина, 335 пам’яток), В’ячеслав Галєвський (Волинь, 189 пам’яток), Павло Романов (Дніпропетровщина, 92 пам’ятки), Костянтин Брижниченко (Донеччина, 19 пам’яток), Павло Ткачик (Житомирщина, 129 пам’яток), Юрій Клименко (Закарпаття, 62 пам’ятки), Олена Мачуленко (Київщина, 111 пам’яток), Костянтин Буркут (Кіровоградщина, 84 пам’ятки), В’ячеслав Скриль (Луганщина, 11 пам’яток), Маргарита Повх (Миколаївщина, 79 пам’яток), Дмитро Жданов (Одещина, 882 пам’ятки), Юрій Репало (Полтавщина, 53 пам’ятки), Сергій Лучковський (Рівненщина, 196 пам’яток), Микола Василечко (Тернопільщина, 295 пам’яток), Тетяна Кругляк (Харківщина, 266 пам’яток), Ольга Нестеренко (Херсонщина, 178 пам’яток), Крістіна Федорович (Хмельниччина, 382 пам’ятки), Олександр Зараховський (Черкащина, 159 пам’яток), Жанна Бучко (Чернівеччина, 612 пам’яток), Сергій Тарабара (Чернігівщина, 244 пам’ятки) та Вадим Косий (місто Київ, 1104 пам’ятки).
Перше місце в номінації «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток» розділили Вадим Косий, Крістіна Федорович та Віталій Ільницький. Кожен з них сфотографував понад тисячу пам’яток.
Також були визначені найкращі фотографії і фотографи у кожній області, а також АР Крим і містах Києві і Севастополі. На жаль, деякі області були представлені невеликою кількістю світлин (передусім Луганська та Донецька), але журі мусило обрати найкращу з того, що було завантажено. Два конкурсанти, Максим Присяжнюк та Сергій Рижков, стали авторами найкращих фотографій одразу трьох регіонів, а Андрій Мозоль здобув перемогу в двох областях. Спільна робота двох фотографів перемогла в Одеській області. У решті 18 областей перемогли по 1 учаснику.
Перше місце на конкурсі посіла робота професіоналів фотографічної справи та поціновувачів архітектури в деталях — Олександра Левицького і Дмитра Шаматажі. Фотодокументація пам’яток Одеси є заняттям переможців не лише на час конкурсу: вони вже протягом шести років фотографують архітектуру Південної Пальміри та наповнюють унікальний онлайн-каталог фотоматеріалів з описами будівель, історичним замітками та легендами про них. Друге місце посів Юрій Клименко із фото купола і розписів стелі Семінарської церкви (резиденція митрополитів Буковини та Далмації, Чернівці), а третє — Костянтин Брижниченко зі світлиною Святогірської лаври на Донеччині.
Цього року в конкурсі також було 2 спеціальні номінації. Вадима Постернака було відзначено за «Найкращу серію фотографій Житомирщини». Ініціатором цієї спецномінації став Павло Мокрицький, член журі.
В іншій спеціальній номінації, «Пам’ятки дерев’яної архітектури України», журі в складі Олени Крушинської, Михайла Сирохмана та Сергія Криниці загалом відзначили 8 користувачів. Авторами трьох найкращих фото дерев’яних споруд виявилися Сергій Колотуша з фото Георгіївської церкви в Седневі на Чернігівщині, Іван Биков зі світлиною Онуфріївської церкви в Липовому Скитку на Київщині та угорець Тамаш Талер, який сфотографував Успенську церкву в Новоселиці на Закарпатті. Також були відзначені найкраща серія фото дерев’яної пам’ятки та найкраща світлина пам’ятки, що потребує порятунку.
Під час та після нагородження кожен охочий міг висловити свою думку та бути почутим. Окрім численних подяк на адресу організаторів, журі та учасників, лунали й зауваження щодо уже завершеного конкурсу та пропозиції на майбутнє.
За три роки, протягом яких проводився конкурс «Вікі любить пам’ятки» вдалося зібрати світлини вже 21802 українських пам’яток, причому всі ці фото доступні для вільного використання на умовах ліцензії Creative Commons. В той же час, конкурсні списки наразі містять понад 70 тисяч об’єктів культурної спадщини, тож залишається чимале поле роботи з фотографування пам’яток, яких ще немає у Вікісховищі. Також для використання цього фотомасиву найближчим часом планується проведення конкурсу, метою якого буде створення статей про пам’ятки у вільній енциклопедії Вікіпедії.
Автори: Anntinomy, Antanana, Ahonc, NickK, з Вікіновин. Текст публікації ліцензовано на умовах CC BY 2.5. Автори світлин: Андрій Макуха, Юрій Репало. Для детальної інформації клацніть на світлину.
Дякую команді за величезну роботу, красиву організацію презентації, з такою молоддю можна все подолати
Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, де можна подивитись фото з церемонії нагородження кожного переможця?
Доброго! Категорія із уже завантаженими фотографіями тут: http://bit.ly/1yCkxew
Якщо Ви робили фотографії, будь ласка, завантажте їх: https://commons.wikimedia.org/wiki/Campaign:wlm-ua-awards
Воно, звісно, не суттево але хотілось би дізнатись, чого коли мене нагороджували, показали це фото https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Новопланівський міст_01.jpg. Я б не мав нічого проти якби (мабуть, через чийсь недогляд :-D) одне з моїх фото не увішло до ТОП-100 :-O https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Каменець-Подільський Стара фортеця.jpg. Якщо фото моста технічно краще за фото старого замка, то чого його немає у ТОП-100, а якщо гірше, то нащо його показувати, тим більше, що сам міст являє собою зразок такої гидотно-промислової архетектури, що в його бік і плюнути гидко.
PS Була б моя воля, я б взагалі показав би це фото https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Георгіївський собор (1).jpg, але, як кажуть, на смак та колір усі фломастери різні.
Так, не суттєво. Це був суб’єктивний вибір оргкому, а конкретно ця світлина: http://bit.ly/12lNDnQ сподобалася мені. Презентація готувалася незадовго перед самою церемонією, був варіянт «кількісним» переможцям просто виводити кадр із кількістю пам’яток, але потім вирішили вибирати фотографії. Тут зображено міст XIX ст., цікавий ракурс. Нічого не маю проти цієї світлини: http://bit.ly/1ybSyow, вона гарна. Але церков і так багато. Приїдається. А міст мені видався незвичнішим 😉 На смак та колір усі фломастери різні, факт
Щодо фортеці — топ-100 формувався винятково членами журі. Це були фотографії, які за їхніми оцінками набрали найбільше балів. Мабуть, занадто іконічний ракурс, не знаю
Спасибі за відповідь!
Про іконність – це точно. Серед ТОП-100 три фотографії Старого замку з однієї точки. Під час обговорення згадували про чотири фото Хотинської фортеці з однієї точки. Можна кілки вже забивати “Фотографувати тільки звідци”