Спецномінації

Номінації, спецномінації та відзнаки «Вікі любить пам’ятки» 2024

Українська частина міжнародного конкурсу «Вікі любить пам’ятки» дає можливість взяти участь і отримати призи не тільки за художність поданої роботи, а й за енциклопедичну цінність для ілюстрування статей Вікіпедії. Нижче наведемо огляд усіх номінацій, спеціальних номінацій та відзнак конкурсу 2024 року.

Конкурс «Вікі любить пам’ятки» націлений на ілюстрування статей Вікіпедії, а отже, документування важливого саме для статей найбільшої онлайн-енциклопедії є основним принципом.

Основні номінації

Основні номінації — це номінації, де беруть участь світлини, де зображені об’єкти нерухомої культурної спадщини України, які перебувають (чи перебували) на обліку держави як офіційні охоронні об’єкти. Дані для цих списків формуються на базі запитів до відповідних державних органів та органів місцевої влади.

Серед основних номінацій є дві підгрупи т.зв. «якісні» та «кількісні»:

  • У «якісних» переможців визначає національне журі, основна увага — якість самого фото (так, роздільність фото має бути не менше 4 МПкс ):
    • перемогу отримають автори 10 найкращих фото, які будуть представляти Україну на міжнародному етапі («Найкраще фото»);
    • перемогу отримають автори найкращої світлини (чи серії світлин) у кожному із 27 регіонів України («Найкраще фото регіону України»).
  • У «кількісних» переможця визначають за кількістю набраних балів за завантажені світлини, які зображують пам’ятки (чим менш представлений об’єкт був у вікіпроєктах раніше — тим більше балів; чим більше різних об’єктів у внеску одного автора — тим більше балів сумарно тощо):
    • перемогу отримають 10 учасників, які набрали найбільше балів загалом («За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток»);
    • перемогу отримають учасники з найбільшою кількістю балів у кожному із 27 регіонів України («За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток у регіоні України»);
    • окремо відзначать 10 учасників, які набрали найбільше балів та вперше беруть участь у змаганні («За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток новими учасниками»).

Наявність відзнаки за кількість об’єктів дозволяє мотивувати людей фотографувати не тільки ті пам’ятки, які є «фотогенічні» та туристично привабливі (хоча зауважимо, що й тисячне фото Кам’янець-Подільської фортеці може бути корисним для Вікіпедії — може це ракурс, який ніхто раніше не вантажив, а може це момент у житті пам’ятки, який більше не повториться), а й ті, які можуть ніколи не отримати шансу представляти Україну на міжнародному етапі. Ця мотивація також може спонукати людей вантажити одну-дві фотографії якогось об’єкта — цього досить для отримання балів.

Спеціальні номінації

Оскільки основна частина офіційних державних списків формувалася ще за радянського періоду — значна частина об’єктів, які мали б бути у списках, так ніколи й не отримали офіційного статусу (або були розміщені у занадто комерційно привабливому місці, щоб цей статус отримати) — відповідно цілі пласти культурної спадщини не потрапляють у фокус — багато пам’яток культурної спадщини меншин, наприклад, вірмен, греків, євреїв, німців тощо. Тому у конкурсі також є спеціальні номінації, де можуть формуватися додаткові списки до наявних державних, часто — разом із партнерами.

Такими спецномінаціями цього року є «Єврейська спадщина» та «Німецька спадщина», Цього року також уперше є «Польська спадщина». Оскільки під визначення «польські пам’ятки» може бути дуже багато об’єктів, цього рокув основному увага на костьолах, католицьких кладовищах, замках та фортецях. Загальний принцип — є об’єкти, які важливі для ілюстрування статей у Вікіпедії, але у них (з різних причин) немає офіційного охоронного статусу.

Окремо виділяємо також спецномінацію «Війна руйнує пам’ятки» — для фіксування російських злочинів проти культурної спадщини. Тут теж є окремі списки, щоб можна було відділити світлини зруйнованих об’єктів від фото цих же об’єктів до пошкодження чи руйнування. 

Для участі у цих спеціальних номінаціях непотрібно робити ніяких додаткових кроків чи позначень — якщо пам’ятка є у конкурсних списках єврейської, німецької, польської спадщини чи у зруйнованій спадщині від російської агресії — усі роботи з її зображенням автоматично братимуть участь у відповідній спецномінації. Якщо у вас є відомості про відповідні об’єкти — наприклад, у вашому місті чи селі є польський костьол, німецька кірха чи єврейський цвинтар — ви можете запропонувати організаційній команді додати їх до списків.

Також є спецномінації, де увага зосереджена на якихось аспектах пам’ятки — цього року це «Елементи екстер’єру», «Інтер’єри». Учасники часто обмежуються завантаженням загального виду будівлі, а для ілюстрування добротної статті у Вікіпедії потрібно було б знати, яке у неї вікно, двері, чи є маскарони… І що всередині залишилося від ліпнини. 

До речі, «Інтер’єри» — це єдина спецномінація, де можна вантажити світлини без обмежень за часом створення, тоді як у всіх інших випадках подані роботи мають бути створені до 30 червня 2024 року включно.

«Вікі любить пам’ятки» — онлайновий фотоконкурс. Але електронні форми плівкових фотографій важливо мати для збереження, використання у статтях. Тому у конкурсі є спеціальна номінація «Фотоплівка». Мова може йти про скани зі своїх плівок чи роздрукованих світлин, адже ці фото можуть бути надзвичайно цінними ілюстраціями для Вікіпедії.

Для участі у цих спецномінаціях потрібно вибрати, що роботи подаються відповідно на «Елементи екстер’єру», «Інтер’єри» чи «Фотоплівка». Для того, щоб робота розглядалася на фотоплівку також потрібно додати інформацію щодо дати, моделі фотокамери, плівки, об’єктива тощо.

Цього року також є особлива увага до регіонів, які дуже постраждали від повномасштабного вторгнення, і продовжують страждати. Тож у рамках відзнаки «Визначні місця Харкова» автори найкращих світлин пам’яток Харкова отримають додаткові призи. Тут автоматично участь беруть усі пам’ятки Харкова, які перебувають на обліку держави.

Також окремо варто згадати спецномінацію «Відео» — хоча й незвичний формат для фотоконкурсу, але основна мета проєкту — все ж ілюстрування статей для Вікіпедії, а наявність відео із зображенням пам’ятки є важливою формою документування культурної спадщини. Тут теж непотрібно робити ніяких додаткових кроків — усі подані на конкурс відеоролики беруть участь.

Усього — вісім спеціальних номінацій та відзнака:

Чи можна взяти участь у кількох одночасно? Так, можна; наприклад, можна подати світлину пам’ятки, яка охороняється державою (міститься в основних списках), яка є зразком єврейської та німецької культурної спадщини тощо. Оцінювання відбувається різними журі для основних номінацій та кожної із спеціальних номінацій.

Усі номінації, спецномінації та відзнаки перелічені тут: Вікіпедія:Вікі любить пам’ятки/Номінації

Призи

Переможці усіх номінацій, спеціальних номінацій та відзнак отримують дипломи, брендовані сувеніри та запрошення на церемонію нагородження (якщо вона проводиться).

Призи конкурсу залежать від номінації і сумуються за всіма номінаціями:

  • У всеукраїнській номінації «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток» вартість приза залежить від місця. Призи співмірні із вартістю фотоапарата, планшета, об’єктива за перше, друге, третє місця (і нижчі за решту місць).
  • У всеукраїнській номінації за «Найкраще фото» призовий фонд ділиться порівну між авторами усіх 10 фото. Вартість приза співмірна із вартістю недорогого фотоапарата. Ці світлини потім мають шанс поборотися за приз на міжнародному етапі (призи від 300 до 2000 євро)
  • У інших номінаціях, спецномінаціях та відзнаках — залежить від бюджету та партнерської підтримки.

Якщо у вас залишилися запитання, перегляньте ще сторінку із Регламентом, ЧАПами чи напишіть організаційній команді на пошту wlm@wikimedia.org.ua 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *