“Пам’яткоохоронні заходи не встигають за руйнуванням пам’яток”
Сьогодні в інформагенстві “Укрінформ” відбулася прес-конференція з нагоди старту конкурсу “Вікі любить пам’ятки”.
Конференцію відкрив виконавчий директор ГО “Вікімедіа Україна” Юрій Пероганич. Традиційно він розповів присутнім про Вікімедійний рух в Україні, про успіхи української Вікіпедії, про попередній конкурс “Вікі любить пам’ятки”, а також висловив надію, що цей конкурс буде не менш успішним, а кількість пам’яток в базі даних “Вікімедіа Україна” досягне 50 тисяч.
Перший заступник голови Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Микола Пархоменко говорив про особливу необхідність популяризації пам’яток в Україні сьогодні. “Пам’яткоохоронні заходи не встигають за руйнуванням пам’яток” – зазначив Микола Пархоменко, – “і багатьом пам’яткам нині загрожує знищення”. Наприклад, із 600 фортець і замків нині у вигляді будівель на поверхні збереглося тільки 20.
На актуальності проблеми збереження пам’яток наголосив і заступник голови громадської ради при Міністерстві культури України Богдан Кожушко. Він зазначив, що за інформацією Держкомстатистики в Україні нараховується 152 тисячі пам’яток, проте лише близько 5 тисяч з них потрапили до реєстру пам’яток, тоді як щодо інших більш ніж 140 тисяч законодавство припускає неоднозначне трактування. Найбільше в результаті страждають пам’ятки архітектури у великих містах, що потрапляють у поле інтересів новітніх комерційних структур.
На прес-конференції було оголошено і про спеціальні номінації, що очікують учасників конкурсу. Так, віце-президент AIESEC Kyiv Вікторія Бардо повідомила про номінацію “Київ очима іноземців”. На її переконання саме іноземцям вдаються найцікавіші знімки, адже коли людина дивиться на пам’ятку вперше, вона дивиться на неї зовсім іншими очима, ніж людина, що бачить її постійно.
Представник посольства Греції підкреслив, що конкурс допоможе представити грецько-українські культурні зв’язки, що охоплюють “всю протяжність стосунків” двох народів, що починаються “з магічного світу міфів”. З представленням списків вірменських пам’яток України пообіцяв надати допомогу від імені редакції журналу TheNorDar Magazine Акім Погосян.
Від імені Національної спілки фотохудожників України Едуард Странадко побажав успіху майбутнім учасникам конкурсу і запевнив, що журі готове до роботи. Ми приєднуємося до побажань пана Едуарда і зичимо нашим учасникам натхнення, творчої фантазії і якомога більше вдалих фотографій!