ПереможціРезультати

Церемонія нагородження «Вікі любить пам’ятки» 2023: ФОТО, ВІДЕО

13 квітня у Києві відбулася церемонія нагородження переможців української частини конкурсу «Вікі любить пам’ятки» 2023 року. Захід проходив у гібридному форматі, тож учасники й учасниці, що не могли приїхати, мали можливість доєднатися онлайн. Ведучими церемонії були членкиня правління «Вікімедіа Україна» Ольга Мілянович і менеджерка проєкту Heritage Guard Network Олеся Луканюк.

Розпочалася церемонія з хвилини мовчання в пам’ять всіх загиблих на війні цивільних та військових вікімедійців. Після цього ведучі закликали підтримати та подякувати тим, завдяки кому ця церемонія стала можлива — Збройним Силам України, учасницям та учасникам конкурсу та вікіспільноти, які зараз волонтерять або боронять нашу країну.

Церемонія нагородження української частини конкурсу «Вікі любить пам’ятки 2023» 13 квітня 2024 року (Київ/онлайн)

Фото: Ігор Єрмолаєв, CC BY-SA 4.0

Ведучі розповіли про загальні результати «Вікі любить пам’ятки» 2023 та партнерів, які надали свою підтримку. Після чого подякували організаційному комітету та всім причетним, хто займалися конкурсом 2023 року.

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards in Ukraine 060.jpg

Вячеслав Мамон, голова Ревізійної комісії, дякує волонтерам від імені «Вікімедіа Україна»

Фото: Вікторія Іванків, CC0

«Хочу подякувати кожному учаснику та кожній учасниці, які долучилися до конкурсу, які завантажили світлини, витратили свій час, ресурс і, я вважаю, частину своєї душі. Адже ви не просто так фотографуєте будівлю чи красивий краєвид, ви фотографуєте з якоюсь ідеєю та метою. Дякую організаторам, які витрачають не тільки свій час, а й дуже багато нервів та ресурсів. Адже це і недоспані ночі, і масштабні дискусії, які потім дають такий хороший результат. Дякую журі, які витрачають велику кількість часу аби перевірити такий фантастичний масив фото, і не просто переглянути, а ще й оцінити, які з них є  найкращими. Дуже дякую волонтерам, які до нас долучаються. Це дуже мотивує. Сама спільнота дуже мотивує», — поділилася своїми враженнями вікіпедистка, волонтерка та учасниця Наталя Ластовець

Після подяки волонтерам та учасникам(цям) організаційного комітету всі присутні зібралися для традиційного групового фото.

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards in Ukraine 004.jpg

Учасники та учасниці церемонії нагородження

Фото: Вікторія Іванків, CC0

У конкурсі 2023 року було 8 спецномінацій: «Єврейська спадщина», «Німецька спадщина», «Визначні місця Харкова», «Війна руйнує пам’ятки», «Елементи екстер’єру», «Інтер’єри», «Фотоплівка» та «Відео».

Першими відзначили призерів та призерок спеціальної номінації «Німецька спадщина», яку ми проводили вперше у 2023 році за підтримки Ради німців України (РНУ).

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards in Ukraine 045.jpg

Представниці Ради німців України (РНУ) вручають призи та подяку Олександру Мальону

Фото: Вікторія Іванків, CC0

«Ми не очікували, що в перший раз побачимо стільки гарних світлин і людей, які зробили цей конкурс. Ми довго шукали формат, який допоміг би нам зробити те, що буде важливим не лише для німецької спільноти, але й для більшості людей, які цікавляться нашою спадщиною. Зокрема дуже важливими стали світлини того, що ми вже на жаль втратили, втратили через війну. Тільки ці фото тепер зберегли історико-культурну спадщину нашого народу і ми дякуємо людям, які зберегли ці світлини, за те що тепер маємо що показати або відновити після перемоги», — прокоментував Володимир Лейсле, керівник Ради німців України.

Більше про результати спецномінації «Німецька спадщина» читайте за посиланням.

Наступною оголосили переможців вже багаторічної спецномінації «Єврейська спадщина», яка відбувається за підтримки українського представництва канадської недержавної організації Ukrainian Jewish Encounter (UJE).

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards in Ukraine 074.jpg

Олена Мачуленко та Жанна Олексієнко, одні з найактивніших конкурсанток спецномінації «Єврейська спадщина»

Фото: Вікторія Іванків, СС0

«Ми доволі давно підтримуємо конкурс “Вікі любить пам’ятки” і вже роки працюємо для збереження єврейської спадщини. Це було чудово побачити фото місць, які ми колись відвідали, але очима інших людей. Це зробило весь процес дійсно корисним», — Марла Раучер Осборн та Джей Осборн, члени журі спецномінації.

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards in Ukraine 063.jpg

Марла Раучер Осборн та Джей Осборн, члени журі спецномінації «Єврейська спадщина»

Фото: Вікторія Іванків, СС0

Детальні результати спецномінації «Єврейська спадщина» можна переглянути тут.

«Визначні місця Харкова» — спеціальна відзнака, яка вже вдруге проводиться у межах української частини конкурсу «Вікі любить пам’ятки» за ініціативи Молодіжної ради при Харківському міському голові.

File:Церемонія нагородження переможців української частини конкурсу «Вікі любить пам’ятки 2023» 55.jpg

Представниця Молодіжної Ради Харкова Ірина Лучко

Фото: Ігор Єрмолаєв, CC BY-SA 4.0

Ірина Лучко, представниця Молодіжної Ради Харкова, розповіла, що «ця номінація особливо важлива для мене, адже кожен раз серце крається від того, яких руйнацій зазнає наше рідне місто. Ці кадри не дають можливості забути, наскільки велике та фантастичне місто Харків».

Підсумки спеціальної відзнаки читайте за посиланням.

«Фотоплівка» — спецномінація, в якій відзначають світлини пам’яток, зафіксованих на плівкові фотоапарати.

Автор фото хати з села Тухолька Львівської області, яка розташована у Пирогові, яке посіло призове місце у категорії «Втрачене і неповторне», Віктор Полянко розповів, що «це фото я зробив, коли ще був студентом. Батьки подарували камеру, а я дуже любив подорожувати. Це було літо перед сесією, я зробив це фото і роздрукував його, і довгий час я не знав, що ця хата потім згоріла. Вже коли готувався до цього конкурсу, почав дивитися списки і тоді дізнався, що це втрачена пам’ятка». Як додала ведуча Ольга Мілянович: «Саме тому важливо проводити конкурс регулярно, аби відслідковувати стан пам’яток»

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards in Ukraine 099.jpg

Переможці спецномінації «Фотоплівка» Віктор Полянко та Сергій Тарабара, ведучі та журі
Фото: Вікторія Іванків, СС0

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards in Ukraine 108.jpg

Переможець спецномінації «Фотоплівка» Руслан Грибюк, ведучі та журі
Фото: Вікторія Іванків, СС0

Результати спецномінації «Фотоплівка».

«Війна руйнує пам’ятки» — спецномінація, яку вперше ввели 2023 року, аби зафіксувати об’єкти культурної спадщини України, яка постраждала від російських військових дій з 2014 року.

«Це була найскладніше спецномінація для мене — як морально, так і в плані вибору, адже бачити зруйновані пам’ятки з різних місць України дуже важко. Дякуємо всім тим хто фіксував пам’ятки, брав участь у цій спецномінації. Робіть це далі, бо ми, на жаль, не знаємо коли закінчиться війна», — прокоментував Сергій Петров, вікіпедист із Харкова, член журі спецномінації «Війна руйнує пам’ятки».

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards in Ukraine 112.jpg

Сергій Петров, член журі спецномінації «Війна руйнує пам’ятки»
Фото: Вікторія Іванків, СС0

Більше про результати «Війна руйнує пам’ятки» 2023 за посиланням.

«Елементи екстер’єру» — спецномінація, присвячена деталям екстер’єру пам’яток культурної спадщини. 

«Кожна пам’ятка має оригінальну орнаменталістику, прикраси, подачу. Тому ця спецномінація була для мене дуже рідною, бо я велика любителька показати всі принади оформлення пам’ятки. Всі світлини конкурсу мають документальне значення. Ми знаємо, що є зруйновані пам’ятки у Харківській, Херсонській, Запорізькій, Миколаївській, Дніпропетровській, Одеській областях. Ми не знаємо реальний стан пам’яток на тимчасово окупованих територіях. Я свідомо ставила вищий бал тим пам’яткам, які ми вже знаємо, що зруйновані, знаходяться на окупованих територіях, тому що, можливо, цю пам’ятку більше ніхто ніколи не сфотографує. [Важливо] підкреслити ту красу та натхнення, які вона несла людям. Ми не знаємо, чи ще побачимо фото цих пам’яток на наступному конкурсі», — Наталія Шестакова, яка також була членкинею журі спецномінації.

File:Церемонія нагородження переможців української частини конкурсу «Вікі любить пам’ятки 2023» 63.jpg

Наталія Шестакова, членкиня журі спецномінації
Фото: Ігор Єрмолаєв, CC BY-SA 4.0

Результати спецномінації читайте тут.

«Інтер’єри» — спецномінація, присвячена світлинам, які зображують внутрішню частину та елементи будинків-пам’яток.

Авторка фото інтер’єру костелу Непорочного зачаття у місті Городенка Ірина Варламова поділилася своєю історією: «Я завантажила багато фото пам’яток з різних регіонів України, але ця пам’ятка найближча до мене фізично, і я дуже вдячна, що ця світлина відзначена. Адже це було непросто знайти момент, коли там не було людей. Я вдячна друзям, які мені влаштували візит, і я змогла зробити фотографії цього неймовірного костелу на Покутті».

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards in Ukraine 127.jpg

Ірина Варламова в онлайні
Фото: Вікторія Іванків, СС0

Більше про результати спецномінації «Інтер’єри» за посиланням.

Наступними оголосили переможців категорії «Відео» — спецномінації, яка присвячена відео, що зображують нерухому культурну спадщину.

Наталія Ластовець, авторка відео Будинку праці у Харкові після російської атаки, так розповіла про свою роботу: «Я вважаю це найкращою відеороботою за все своє життя. Я не професійний відеограф, втім, коли у крайній поїздці до Харкова я побачила, що сталося з Будинком праці, я не змогла пройти повз. Я вирішила, що має бути і фото, і відео того, що сталося. Мені хотілося показати як рашисти руйнують нашу історію та культуру».

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards in Ukraine 130.jpg

Олексій Бухало, автор відео-переможця з руїнами Губківського замку

Фото: Вікторія Іванків, СС0

Більше про результати спецномінації «Відео» дивіться тут.

Після невеликої перерви на кава-брейк, ведучі перейшли до оголошення переможців основних номінацій фотоконкурсу: «Дебютанти», «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток регіону», «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток», «Найкращі фото регіонів України» та «Найкращі фото України».

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards in Ukraine 148.jpg

Петро Грушко — переможець у номінації «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток»

Фото: Вікторія Іванків, СС0

«Кожен рік цікаво роздивлятися фотографії основної категорії. Багато виявляється нових пам’яток, а також тих, які ми бачили. В Україні дуже багато пам’яток, і дуже хочеться бачити різні об’єкти на фото у конкурсі. Війна додала цей виклик, що багато пам’яток залишилося на окупованих територіях, сірих зонах, і ми ще не скоро побачимо їх, [якщо] побачимо взагалі. Тому всі фото, які роблять автори, є важливими. Я дуже рада, що долучаються новачки, рада бачити фотографії постійних учасників, бо вони прекрасні, і з кожним роком ти дійсно бачиш, як росте майстерність, тому важко визначити найкраще фото, бо вони всі прекрасні. Дякуємо всім за участь: і журі, і організаторам, і авторам!» —  прокоментувала Надія Лиштва, членкиня журі основних номінацій конкурсу, яка долучилася онлайн.

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards ceremony, online group photo 2.jpg

Учасники та учасниці онлайн-частини церемонії нагородження
Скриншот: Антон Процюк, CC BY-SA 4.0

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards in Ukraine 138.jpg

Ігор Єрмолаєв, член журі основних номінацій
Фото: Вікторія Іванків, CC0

«Перемога буде лише спонукати робити більше гарних світлин та завантажувати їх вже на цьогорічний конкурс. Як вже багато хто згадував, Харків переживає непрості часи і харківські пам’ятки кожного дня під загрозою руйнації. Тому дуже важливо проводити такі конкурси саме в цей час та фіксувати наше культурне надбання, не лише у Харкові, але й в інших регіонах України», — розповів вікіпедист Lystopad, один із переможців, приєднавшись до заходу в онлайн-режимі.

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards in Ukraine 155.jpg

Lystopad, автор найкращого фото Харківської області 2023 року

Фото: Вікторія Іванків, СС0

Нагородження авторів найкращих фото конкурсу розпочали з оголошення окремих відзнак від журі. Після цього, оголосили ТОП-10 найкращих світлин пам’яток України.

File:Церемонія нагородження переможців української частини конкурсу «Вікі любить пам’ятки 2023» 75.jpg

Ганна Глушкова, авторка знімка Георгіївської церкви у Качанівці, десяте місце національного етапу

Фото: Ігор Єрмолаєв, CC BY-SA 4.0

Автор фото Андріївської церкви, яке посіло перше місце в Україні та четверте місце у світі, Максим Попельнюх розповів про те, як зробив це фото: «У 2023 році я вперше брав участь у цьому конкурсі і завантажив всього одне фото. Це фото я зробив у рамках проєкту “Архітектурний портрет Києва”. Мені захотілося відзняти Андріївську церкву, яка є візитівкою Києва, якось по-особливому. Я виїжджав на це місце 34 рази, аби спіймати світло. Я досить критичний до своїх фото, втім це вважаю найбільш вдалим. Обіцяю наступного року завантажити більше фото». Також переможець випустив благодійний календар  «Незламний Київ» із фото архітектурних пам’яток столиці, а прибуток з продажів піде на потреби ЗСУ.

File:Церемонія нагородження переможців української частини конкурсу «Вікі любить пам’ятки 2023» 81.jpg

Максим Попельнюх, автор фото Андріївської церкви, яке посіло 1-ше місце в українській частині конкурсу та 4-те на міжнародній арені
Фото: Ігор Єрмолаєв, CC BY-SA 4.0

Автор фото Андріївської церкви, яке посіло перше місце в Україні та четверте місце у світі, Максим Попельнюх розповів про те, як зробив це фото: «У 2023 році я вперше брав участь у цьому конкурсі і завантажив всього одне фото. Це фото я зробив у рамках проєкту “Архітектурний портрет Києва”. Мені захотілося відзняти Андріївську церкву, яка є візитівкою Києва, якось по-особливому. Я виїжджав на це місце 34 рази, аби спіймати світло. Я досить критичний до своїх фото, втім це вважаю найбільш вдалим. Обіцяю наступного року завантажити більше фото». Також переможець випустив благодійний календар  «Незламний Київ» із фото архітектурних пам’яток столиці, а прибуток з продажів піде на потреби ЗСУ.

Про найкращі фотографії пам’яток культури України 2023 року читайте тут.

Наостанок відзначили учасників та учасниць конкурсу «Вікіджерела люблять пам’ятки», який ми вперше провели у 2023—2024 році, аби допомогти з оцифруванням документів, які стосуються об’єктів нерухомої культурної спадщини.

«У нас немає в країні загального реєстру пам’яток. Так само є сучасні об’єкти, які лише нещодавно внесені до реєстрів. Тому ми робимо загальний список, який зараз є найбільшим та найзручнішим в країні. Цей конкурс власне допомагає формувати ці списки, бо ми отримуємо оцифровані документи з якими простіше працювати, ніж з відсканованими», — зазначив член оргкомітетів «Вікі любить пам’ятки» та «Вікіджерела люблять пам’ятки» Анатолій Гончаров, який також ініціював кампанію.

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards in Ukraine 181.jpg

Учасниця «Вікіджерела люблять пам’ятки» Мар’яна Сеньків, ведучі та Анатолій Гончаров

Фото: Вікторія Іванків, CC0

Результати першого конкурсу «Вікіджерела люблять пам’ятки» можна переглянути за посиланням.

Фото з церемонії нагородження можна переглянути за посиланням, туди ж можна завантажити й власні світлини з нагородження.

Відео з церемонії нагородження на YouTube-каналі «Вікімедіа Україна».

Презентацію з нагородження можна переглянути тут.

Якщо ви зацікавлені долучитися до нашого волонтерського проєкту, переходьте за посиланням.

Дякуємо всім волонтерам(-кам), партнерам, організаторам(-кам) та учасникам(-цям) «Вікі любить пам’ятки» 2023! До зустрічі восени 2024 року!

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards in Ukraine 018.jpg

Волонтери, члени журі та підрядники, залучені до організації української частини конкурсу «Вікі любить пам’ятки 2023»

Фото: Вікторія Іванків, СС0

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards in Ukraine 021.jpg

Сувеніри на церемонії нагородження переможців української частини конкурсу «Вікі любить пам’ятки 2023» 13 квітня 2024 року (Київ/онлайн)

Фото: Вікторія Іванків, СС0

Примітка від організаторів: учасникам(-цям), волонтер(к)ам, журі, призерам, які не змогли приїхати на церемонію нагородження, призи, сувеніри, дипломи та подяки дорозішлемо поштою протягом наступних кількох тижнів.

Дякуємо за всю допомогу, терпіння й підтримку цього складного року! І сподіваємося зустрітися наступного конкурсу, якщо будемо його організовувати!

І трохи фото із бекстейджу:

File:Церемонія нагородження переможців української частини конкурсу «Вікі любить пам’ятки 2023»6.jpg

Гібридні заходи потребують багато техніки

Фото: Ігор Єрмолаєв, CC BY-SA 4.0

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards in Ukraine 167.jpg

Трохи пакуночків, щоб були готові для заходу

Фото: Вікторія Іванків, СС0

File:Церемонія нагородження переможців української частини конкурсу «Вікі любить пам’ятки 2023» 1.jpg

Олеся Луканюк, Оля Мілянович — останні хвилини підготовки ведучих

Фото: Ігор Єрмолаєв, CC BY-SA 4.0

File:Церемонія нагородження переможців української частини конкурсу «Вікі любить пам’ятки 2023» 62.jpg

Вікторія Іванків — фотографування церемонії

Фото: Ігор Єрмолаєв, CC BY-SA 4.0

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards in Ukraine 101.jpg

Учасники у залі

Фото: Вікторія Іванків, СС0

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards in Ukraine 166.jpg

Оля Нестеренко — допомога із реєстрацією

Фото: Вікторія Іванків, СС0

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards in Ukraine 136.jpg

Ірина Бойко та Олена Гашинська — уся «закулісна» логістика

Фото: Вікторія Іванків, СС0

File:Церемонія нагородження переможців української частини конкурсу «Вікі любить пам’ятки 2023»23.jpg

Налаштування запису

Фото: Ігор Єрмолаєв, CC BY-SA 4.0

File:Wiki Loves Monuments 2023 awards in Ukraine 126.jpg

Гібридний формат — модерування онлайнової частини

Фото: Вікторія Іванків, СС0

File:Церемонія нагородження переможців української частини конкурсу «Вікі любить пам’ятки 2023»41.jpg

Гібридний формат — звук, комп’ютери…

Фото: Ігор Єрмолаєв, CC BY-SA 4.0

Один коментар до “Церемонія нагородження «Вікі любить пам’ятки» 2023: ФОТО, ВІДЕО

  • Дякую за чудові світлини. Маю прохання. На церемонії нагородження вдалось трішки поспілкуватися з організаторами, які повідомили, що в разі потреби можуть надіслати електронний дозвіл на фотографування, або посвідчення, що я здійснюю вікіекспедиції і регулярно заповнюю фотографіями Вікіпедію. Дуже хотілося б це мати, бо досить часто винакають непорозуміння з місцевим людом. Буду вельми вдячний.
    З повагою веломандрівник Петро Грушко.

    Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *