Найкращі фото АР Крим, Черкаської та Чернівецької областей 2023 року
Продовжуємо оголошувати світлини, які стали призерами у номінації «Найкраще фото регіонів України» за 2023 рік. У цьому дописі розповідаємо про знімки з АР Крим, Черкаської та Чернівецької областей.
АР Крим
Найкращою в Автономній Республіці Крим стала світлина графського (світського) корпусу Ханського палацу у Бахчисараї, зроблена користувачкою Beyé Shevkiyeva.
Ханський палац — єдиний у світі зразок кримськотатарської палацової архітектури. У 1532-1783 роках слугувала родовою резиденцією династії Ґераїв, правителів Кримського ханства. Палац втілює у собі ідею мусульманського уявлення про райський сад на землі. Складається зі споруд різного призначення: культового, адміністративного і побутового. Разом із будівництвом палацу у XVI столітті почалося і будівництво міста Бахчисарай.
Палацово-парковий ансамбль має статус пам’ятки національного значення, а також є центром духовного, культурного і політичного життя для кримських татар. Пам’ятка внесена Україною до попереднього списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
За час російської окупації Криму росіяни почали руйнувати Ханський палац під виглядом «ремонтно-реставраційних» робіт з 2017 року. Вони зняли оригінальні вітражі та покрівлю Золотого кабінету Крим-Герай Хана, а на одній зі стін виникли глибокі тріщини.
«Я хочу поширити якомога більше інформації про кримськотатарську архітектуру в Криму. Хочу зберегти нашу спадщину у хорошому стані для майбутнього, навіть якщо це буде лише на фотографіях», — зазначила авторка фото.
Зображення графського корпусу, але інший ракурс, вже перемагало на конкурсі 2014 року. А світлина зроблена з його балкону з видом на головний корпус представляла регіон 2020 року.
У конкурсних списках пам’яток АР Крим 4295 об’єктів культурної спадщини, 1013 (23%) з яких проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2023 року 13 учасників завантажили 352 світлини 146 об’єктів (зображення 8 завантажено вперше). За весь час проведення конкурсу, фото спадщини АР Крим подавало 325 учасників.
Черкаська область
Серед світлин Черкаської області у 2023 році найкращим став знімок Церкви Покрови Богородиці (Покровська) з села Верещаки, зроблений Олександром Мальоном.
Наталія Шестакова, членкиня журі конкурсу, зазначила, що «церква Покрови Богородиці у Верещаках — це маловідома пам’ятка, тож користь її фото для Вікіпедії безсумнівна. Це дуже виразна та мальовнича презентація пам’ятки у середовищі, гарне освітлення та радісні кольори, а зйомка з дрону забезпечила оригінальний ракурс».
Церква дерев’яна, пам’ятка архітектури місцевого значення (охоронний номер 98). У конкурсних списках дата будівництва вказана як 1889 рік, але на сайті «Україна Інкогніта» наведено інформацію про зведення 1775 року, а перебудову в кінці XIX століття. Цей об’єкт культурної спадщини вперше переміг у Черкаській області. Окремої статті про будівлю у Вікіпедії ще немає.
Станом на 2023 рік у списках пам’яток Черкаської області 3041 об’єктів культурної спадщини, 1995 (65%) з них мають фото на Вікісховищі. У 2023 році 28 учасників завантажили 663 фото 207 об’єктів української культури. Фото 17 пам’яток цього року завантажили вперше. З 2012 року 272 конкурсанти змагалися за звання найкращого фото області.
Чернівецька область
Фото склепіння бічної нави Семінарської (Трьох-Святительської) церкви в Чернівцях, зроблене користувачем Вадимом Постернаком, стало найкращим у Чернівецькій області за версією журі.
Надія Лиштва, членкиня журі, описує світлину як «одне з найкращих інтер’єрних фото як за якістю, так і за ракурсом».
Трьох-Святительська церква, або ж Семінарська церква — православний храм у стилі еклектики, зведений у 1882 році. На початку 1860-х років перший Митрополит Буковини і Далмації Євгеній Гакман ініціював надання місцевій православній церкві статусу окремої митрополії, а також отримати дозвіл на спорудження архієрейської резиденції. Одночасно з рішенням про її будівництво, також затвердили і будівництво майбутньої Семінарської церкви як частини комплексу. З 2019 року храм підпорядковується Православній Церкві України.
«Дуже виразна ілюстративна світлина інтер’єру однієї з найвідоміших пам’яток України, якісно зроблена. Такого ракурсу освітлення пам’ятки ще не було», — коментує Наталія Шестакова.
Світлина Вадима Постернака отримала статус «Якісне зображення» (Quality image). Такий статус спільнота Вікісховища може присвоїти зображенню, що відповідає певним стандартам якості (зазвичай технічного характеру). Станом на цей момент тільки 43 світлини з конкурсу 2023 року мають цей статус.
У списку пам’яток Чернівецької області 1367 об’єктів культурної спадщини, 927 (67%) — проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2023 року 24 учасники та учасниці завантажили 309 фото 128 пам’яток з області (фото однієї з них завантажено вперше). За весь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подало 290 осіб.
Для підготовки публікації використано матеріали за статей Вікіпедії «Ханський палац (Бахчисарай)», «Верещаки (Звенигородський район)», «Трьох-святительська церква».