«Німецька спадщина» — нова спеціальна номінація конкурсу «Вікі любить пам’ятки» 2023
Уперше в межах української частини міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» пройде спеціальна номінація, присвячена німецькій культурній спадщині, з особливим фокусом на культурній спадщині німецьких колоній. За її результатами автор(к)и найкращих світлин пам’яток отримають цінні призи та брендовані сувеніри. Партнером спецномінації виступила Рада німців України (РНУ).
Володимир Лейсле, голова Ради німців України, так прокоментував актуальність спецномінації зараз: «Документування та популяризація німецької культурної спадщини України для нас є дуже важливою. Такі населені пункти як Бахмут, Нью-Йорк, Токмак, поселення біля річки Молочна, Бердянськ, Маріуполь та інші міста сходу та півдня України мають глибокі історичні та культурні зв’язки з німецькими колоністами. Хотілося б вірити, що наша спільна робота допоможе зберегти та представити архівні фото німецької спадщини в цифровому форматі, особливо того, що вже зазнало руйнування через російську військову агресію».
«Німецька культурна спадщина потребує більше уваги — просто під час роботи над списками можна дізнатися багато цікавого про історію населених пунктів, які здавалися такими звичайними. Для початку — доволі багато інформації можна взяти із сайту громадської організації “Україна Інкогніта”, які проводять системну роботу зі збору краєзнавчої інформації. Саме перечитуючи їхні публікації дізналася, що німецькі колонії існували у Чернігівській області, а у селі із дуже українською назва Зеленівка є навіть дерев’яний німецький костьол кінця XVIII століття, “єдиний на всій Лівобережній Україні” на думку Івана Бикова, архітектора, члена журі конкурсу попередніх років… і цей костьол досі не охороняється, за нашими даними», — прокоментувала Наталія Тимків, членкиня організаційного комітету конкурсу, адміністраторка розділу Вікіпедії українською мовою.
Оскільки значна частина об’єктів німецької спадщини не захищається державою (наприклад, на обліку у місті Гуляйполе Запорізької області є 18 пам’яток, але жодна із них не є зразком саме німецької забудови), організатори формують список пам’яток нерухомої німецької культурної спадщини, який включатиме й об’єкти, що не перебувають на обліку. Цей список можна переглянути за посиланням: german.wlm.photo.
Список спецномінації є дуже далекий від завершення і буде доповнюватися протягом конкурсу. Якщо маєте фото чи відомості про об’єкти нерухомої німецької культурної спадщини, яких немає у списку — надсилайте інформацію на електронну адресу організаційного комітету wlm@wikimedia.org.ua.
Зауважте також, що світлини об’єктів, які мають офіційний охоронний статус, також візьмуть участь в основних номінаціях конкурсу; об’єкти без офіційного охоронного статусу можуть бути відзначені лише в межах цієї спецномінації.
Як взяти участь:
- Перейти на сторінку спецномінації у Вікіпедії.
- Створити або увійти у свій акаунт у Вікіпедії (при реєстрації треба вказати дійсний e-mail).
- Знайти пам’ятку у конкурсних списках потрібної області. У кожної пам’ятки є власний ідентифікатор (ID).
- Завантажити фото пам’ятки прямо з переліку: знайдіть у списках рядок із потрібним об’єктом, і в останній колонці натисніть на посилання «[Завантажити фото]» або «Завантажити ще фото».
Усі фото, які зображують об’єкти із конкурсних списків спецномінації, автоматично братимуть участь у ній, відповідно немає потреби це додатково позначати при поданні світлини на конкурс.
Скриншот конкурсних списків, звідки можна вантажити світлини на спецномінацію.
Фото використане у списках: IrynaDemydenko, CC BY-SA 4.0
За результатами спецномінації експертне журі визначить та нагородить:
- авторів трьох найкращих фото об’єктів нерухомої німецької культурної спадщини України;
- авторів трьох найцінніших фото об’єктів втраченої нерухомої німецької культурної спадщини України, особливо через російську військову агресію;
- автор(ку) найкращого відео із зображенням німецької культурної спадщини.
Найактивніші учасники отримають брендовані сувеніри.
Зверніть увагу: у спеціальній номінації «Німецька спадщина» діють загальні обмеження для конкурсу, тобто світлини повинні бути зроблені до 30 червня 2023 року включно. Єдиним винятком є спецномінація «Інтер’єри» — світлини інтер’єрів об’єктів німецької культурної спадщини, які мають офіційний охоронний статус, можна подавати на спецномінацію «Інтер’єри» навіть якщо вони зроблені під час конкурсу у жовтні.
Для довідки:
Рада німців України (РНУ) — головний координуючий орган для представлення інтересів етнічних німців в Україні. Про Раду можна більше прочитати на сайті.
Для контексту: