АнонсиСпецномінації

«Німецька спадщина» — нова спеціальна номінація конкурсу «Вікі любить пам’ятки» 2023

Уперше в межах української частини міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» пройде спеціальна номінація, присвячена німецькій культурній спадщині, з особливим фокусом на культурній спадщині німецьких колоній. За її результатами автор(к)и найкращих світлин пам’яток отримають цінні призи та брендовані сувеніри. Партнером спецномінації виступила Рада німців України (РНУ).

File:Паровий млин Петра Діка.jpg
Будівлі млина П. Діка у колонії Нью-Йорк. Фото: © Михайло Кулішов, CC BY-SA 4.0

Володимир Лейсле, голова Ради німців України, так прокоментував актуальність спецномінації зараз: «Документування та популяризація німецької культурної спадщини України для нас є дуже важливою. Такі населені пункти як Бахмут, Нью-Йорк, Токмак, поселення біля річки Молочна, Бердянськ, Маріуполь та інші міста сходу та півдня України мають глибокі історичні та культурні зв’язки з німецькими колоністами. Хотілося б вірити, що наша спільна робота допоможе зберегти та представити архівні фото німецької спадщини в цифровому форматі, особливо того, що вже зазнало руйнування через російську військову агресію».

«Німецька культурна спадщина потребує більше уваги — просто під час роботи над списками можна дізнатися багато цікавого про історію населених пунктів, які здавалися такими звичайними. Для початку — доволі багато інформації можна взяти із сайту громадської організації “Україна Інкогніта”, які проводять системну роботу зі збору краєзнавчої інформації. Саме перечитуючи їхні публікації дізналася, що німецькі колонії існували у Чернігівській області, а у селі із дуже українською назва Зеленівка є навіть дерев’яний німецький костьол кінця XVIII століття, “єдиний на всій Лівобережній Україні” на думку Івана Бикова, архітектора, члена журі конкурсу попередніх років… і цей костьол досі не охороняється, за нашими даними», — прокоментувала Наталія Тимків, членкиня організаційного комітету конкурсу, адміністраторка розділу Вікіпедії українською мовою.

Оскільки значна частина об’єктів німецької спадщини не захищається державою (наприклад, на обліку у місті Гуляйполе Запорізької області є 18 пам’яток, але жодна із них не є зразком саме німецької забудови), організатори формують список пам’яток нерухомої німецької культурної спадщини, який включатиме й об’єкти, що не перебувають на обліку. Цей список можна переглянути за посиланням: german.wlm.photo.

Список спецномінації є дуже далекий від завершення і буде доповнюватися протягом конкурсу. Якщо маєте фото чи відомості про об’єкти нерухомої німецької культурної спадщини, яких немає у списку — надсилайте інформацію на електронну адресу організаційного комітету wlm@wikimedia.org.ua.

File:Гуляйпільський краєзнавчий музей .jpg
Банк товариства єврейських та німецьких колоністів (краєзнавчий музей). Гуляйполе, Запорізька область. Фото © Atieox, CC BY-SA 4.0

Зауважте також, що світлини об’єктів, які мають офіційний охоронний статус, також візьмуть участь в основних номінаціях конкурсу; об’єкти без офіційного охоронного статусу можуть бути відзначені лише в межах цієї спецномінації.

Як взяти участь:

  1. Перейти на сторінку спецномінації у Вікіпедії.
  2. Створити або увійти у свій акаунт у Вікіпедії (при реєстрації треба вказати дійсний e-mail).
  3. Знайти пам’ятку у конкурсних списках потрібної області. У кожної пам’ятки є власний ідентифікатор (ID).
  4. Завантажити фото пам’ятки прямо з переліку: знайдіть у списках рядок із потрібним об’єктом, і в останній колонці натисніть на посилання «[Завантажити фото]» або «Завантажити ще фото».

Усі фото, які зображують об’єкти із конкурсних списків спецномінації, автоматично братимуть участь у ній, відповідно немає потреби це додатково позначати при поданні світлини на конкурс.

Скриншот конкурсних списків, звідки можна вантажити світлини на спецномінацію.
Фото використане у списках: IrynaDemydenko, CC BY-SA 4.0

За результатами спецномінації експертне журі визначить та нагородить:

  • авторів трьох найкращих фото об’єктів нерухомої німецької культурної спадщини України; 
  • авторів трьох найцінніших фото об’єктів втраченої нерухомої німецької культурної спадщини України, особливо через російську військову агресію;
  • автор(ку) найкращого відео із зображенням німецької культурної спадщини.

Найактивніші учасники отримають брендовані сувеніри.

File:Заброшенный костел.jpg
Костьол Успіння Пресвятої Діви Марії. Лиманське, Одеська область. Фото © Mgbrain, CC BY-SA 4.0

Зверніть увагу: у спеціальній номінації «Німецька спадщина» діють загальні обмеження для конкурсу, тобто світлини повинні бути зроблені до 30 червня 2023 року включно. Єдиним винятком є спецномінація «Інтер’єри» — світлини інтер’єрів об’єктів німецької культурної спадщини, які мають офіційний охоронний статус, можна подавати на спецномінацію «Інтер’єри» навіть якщо вони зроблені під час конкурсу у жовтні.

Для довідки:

Рада німців України (РНУ) — головний координуючий орган для представлення інтересів етнічних німців в Україні. Про Раду можна більше прочитати на сайті.

Для контексту:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *