Як проходило оцінювання світлин конкурсу 2020 року
З жовтня по грудень 2020 року журі визначало 10 світлин-переможців конкурсу, що представлятимуть Україну на міжнародному етапі. Завтра ми розкажемо, які саме, а поки розкажемо більше про процес оцінювання детальніше.
Цього року — через пандемію — все зазнало певних змін, і наш конкурс не був винятковим. Терміни конкурсу були продовжені (національні етапи могли проводитися протягом місяця у період із вересень по листопад включно), терміни подання робіт на міжнародний етап (до кінця грудня, проти звичайного — 31 жовтня). Пандемія не вплинула на кроки, які потрібно було зробити, щоб оцінити світлини, але вплинула на те, як швидко ці етапи проходили. І як — із масками та у кінотеатрі — проходило саме засідання журі.
Але все за порядком.
Загалом учасники завантажили понад 47 тисяч світлин, що є рекордом в українській частині конкурсу. При завантаженні світлини автоматично потрапляють у «кількісну» категорію (тут оцінюються тільки бали для об’єктів, для «кількісної» номінації), для того, щоб фото потрапило на «якісну» (які претендують на найкраще фото регіону чи України) — потрібно вибрати відповідну опцію. Таких світлин було понад 9700. З них було відсіяно ті, які не відповідали формальним вимогам регламенту (роздільна здатність менше 4 мегапікселів, правильний ідентифікатор пам’ятки тощо). Отже, до журі — 22 волонтерів* — потрапило 8155 світлин на першому раунді онлайнового оцінювання. На цьому раунді кожен член журі отримував порцію із ~740 світлин, які потрібно було оцінити. Порція формувалася таким чином, щоб кожне фото потрапляло на розгляд до двох членів журі. З цього раунду далі пройшло 914 робіт. Оцінювання відбувалося в онлайновому інструменті WLX Jury Tool.
Паралельно ще проходив процес відсіювання конкурсних світлин, які потрапили до «кількісної» категорії — всього понад 38 тисяч світлин. З них теж було вилучено фото, які не відповідали формальним вимогам, тож ця кількість становила понад 29 тисяч. 12 залучених волонтерів (не-журі) перевіряли ці знімки, щоб не пропустити якісь гарні через те, що хтось із учасників не розібрався із завантажувачем. Волонтерами було відібрано ще 261 світлина, журі з них пропустило далі 14. Таким чином на другий онлайновий раунд оцінювання світлин потрапило 928 фото.
На другому раунді журі бачило всі світлини, що отримали високі бали. Вони оцінювали за 10-ти бальною шкалою ті світлини, які не були з їхніх порцій. За результатами цього 165 фото потрапили на офлайнове засідання, яке проходило 19 грудня в Києві.
Саме засідання відбувалося у дуже незвичному місці через карантинні обмеження — в залі кінотеатру «Планета Кіно» (РЦ «Блокбастер»). 12 членів журі змогли приїхати до Києва, щоб оцінити світлини й вибрати ті, які будуть представляти Україну на міжнародному етапі.
Журі переглянуло 165 світлин, які потрапили на третій раунд, зменшило їхню кількість до 43, серед яких було обрано 23, а потім — десятка.
Формат конкурсу передбачає нагородження й за найкраще фото кожного регіону України, але не всі регіони, звичайно, були добре представлені у топ-165, тому наступними раундами для журі стало дооцінити світлини за конкретними регіонами. Останні оцінки було зафіксовано інструментом 30 грудня.
* Мало бути 23 члени журі, але пандемія і тут втрутилася, і не вдалося вчасно знайти заміну.