ОбласніПереможці

Найкращі фото Кіровоградської, Миколаївської, Рівненської, Сумської та Хмельницької областей та Севастополя 2023

Ми все ближче до завершення оголошення переможців у номінації «Найкращі фото регіонів» 2023! Сьогодні розповідаємо вам про світлини пам’яток, які визнали найкращими у шести регіонах.

Кіровоградська область

Найкращою світлиною Кіровоградської області стало фото театру у місті Олександрія. Автор — Віталій Попков.

Олександрійський театр — пам’ятка архітектури у місті Олександрія. Театр в Олександрії з’явився у 1880-х роках. Спочатку це було погано пристосоване складське приміщення. Пізніше театр придбав купець Чибісов, який у 1902 році його повністю реконструював. У будівлі в основному виступали пересувні акторські трупи, зокрема «Товариство малоросійських акторів» за участю видатних українських акторів Івана Карпенка-Карого, Марії Заньковецької, Марка Кропивницького під керівництвом драматурга Панаса Саксаганського. Під час Другої світової війни театр було спалено, залишився лише фасад. Після відбудови у 1960-х роках будівля стала слугувати місцевим Будинком культури.

«Приємно, що автор побачив класичне фото театра з нового цікавого ракурсу», — прокоментував Ігор Єрмоленко, член журі конкурсу.

Олександрійський театр вже не вперше перемагає у області. До цього пам’ятка представляла регіон у 2021 році.

У списку пам’яток Кіровоградської області 2221 об’єкти культурної спадщини, 1299 (58%) — проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2023 року 13 учасників та учасниць завантажили 151 фото 74 пам’яток з області (фото 6 об’єктів завантажено вперше). За весь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подало 169 осіб.

Миколаївська область

Цього року перемогло фото Шуховської вежі у Миколаєві. Автор фото —- Олександр Мальон.

Шуховська вежа — водонапірна башта у Миколаєві, пам’ятка архітектури місцевого значення. Збудована у 1906—1907 роках за проєктом інженера Володимира Шухова. Ця вежа перша в світі встановлена та використана в системі міського водопостачання. Пропрацювала до 1944 році, коли була зруйнована під час війни. Після відбудови використовувалася до 1958 року, поки не ввели у дію Інгулецький водогін. Зараз пам’ятка є частиною популярного індустріального туризму.

Фото Шуховської вежі вперше перемагає у Миколаївській області.

У списку пам’яток Миколаївської області 2607 об’єкти культурної спадщини, 509 (19%) — проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2023 року 8 учасників та учасниць завантажили 73 фото 25 пам’яток з області (фото 4 завантажено вперше). За весь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подало 137 осіб.

Рівненська область

Найкращим фото у Рівненській області став знімок церкви Святого Михаїла, село Пляшеве. Автор — Сергій Зисько. Журі відзначили привабливі кольори та освітлення, а   також гарну технічну якість світлини. 

Церква Святого Михаїла — пам’ятка архітектури місцевого значення. Дерев’яний храм у селі Пляшева датується ще від 1650 року. Спершу він був у селі Теслугів, де у ньому молився Богдан Хмельницький перед битвою під Берестечком. У XVI столітті церкву розібрали та продали як основу для нового храму до села Острів. 1912 року церкву врешті перенесли до самого Пляшева. 

Фото церкви Святого Михаїла вперше перемагає у області. Окремої статті про пам’ятку ще немає, та ви можете її створити!

У списку пам’яток Рівненської області 2159 об’єкти культурної спадщини, 839 (38%) — проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2023 року 20 учасників та учасниць завантажили 745 фото 130 пам’яток з області (фото 25 завантажено вперше). За весь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подало 249 осіб.

Севастополь

У цьому регіоні найбільше балів набрала робота Жанни Олексієнко із видом на Георгіївський храм, що входить до складу Георгіївського чоловічого монастиря, зроблена у грудні 2013 року.

Георгіївський Балаклавський чоловічий монастир — пам’ятка археології національного значення (охоронний номер 270019-Н). Монастир розташований у південно-західній частині Кримського півострова на мисі Фіолент, в Балаклавському районі Севастополя, біля західного початку Зовнішньої гряди Кримських гір. Створення тут монастиря пов’язують із часами виникнення усіх печерних монастирів Криму, а саме з періодом періодом іконоборства у Візантійській імперії. У Тавріду (Крим) тоді бігли від переслідувань перші християни, що й засновували тут монастирі.

Світлина цієї памʼятки вперше вперше відзначена у регіоні за час проведення конкурсу. У попередніх роках журі відзначало світлини Генуезької башти № 9 із фортеці Чембало, базиліки 1935 року, Володимирського собору у Херсонесі та інші.

У списку пам’яток Севастополя є 682 об’єкти, з яких за час проведення конкурсу сфотографовані 439, тобто 64%. У 2023 році конкурсанти та конкурсантки завантажили 55 фотографій 28 пам’яток. 4 авторів подали свої роботи на конкурс минулого року, а за всю історію конкурсу — 135.

Сумська область

Перше місце посіло фото Спасо-Преображенського собору, Суми. Автор фото — Андрій Мозговий.

«Фото справляє враження завдяки оригінальності ракурсу та композиції. [Світлина] виразна, романтична, художньо приваблива», — прокоментувала Наталія Шестакова, членкиня журі конкурсу. 

Свято-Преображенський кафедральний собор — православних храм, пам’ятка архітектури національного значення. Збудований у 1776—1788 роках, храм поєднує у собі риси ренесансу, бароко та класицизму. Спочатку храм був двоярусним, та у ХІХ столітті будівля почала руйнуватися, тож під час ремонтних робіт собор став одноповерховим. З 1882 по 1892 рік була проведена капітальна реконструкція храму, під час якої добудували дзвіницю з курантами. Так собор набув сучасного вигляду.

«Я цікавлюсь історією рідного краю, фотографую багато пам’яток та історичних об’єктів. Вважаю, що потрібно зберігати та популяризувати нашу історію», — розповів Андрій Мозговий.

Спасо-Преображенський собор вперше представляє Сумщину.

У списку пам’яток Сумської області 2947 об’єкти культурної спадщини, 1302 (44%) — проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2023 року 19 учасників та учасниць завантажили 456 фото 200 пам’яток з області (фото 29 завантажено вперше). За весь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подало 246 осіб.

Хмельницька область

Найкращим фото області журі визнали світлину скали з гротом та водоспадом, село Маліївці. Автор — Олександр Соленцов

«Художня виразність, чудова композиція, складна техніка “світлового пензля” на великому об’єкті, кольорові контрасти і акценти. При цьому не втрачена впізнаваність об’єкту. А верхній грот вперше бачу саме на цій фотографії, адже зазвичай він у затінку і зливається зі скелею», — прокоментував фото Андрій Чекановський, член журі конкурсу. 

Скала з гротом та штучним водоспадом — це пам’ятка архітектури місцевого значення, розташована у Малієвецькому парку. Датується вона XVIII століттям і є одним з відомих туристичних місць Хмельниччини. Водоспад підведений до вершини скали штучно. Колись воду подавали дерев’яним водогоном, та у радянський час він прогнив і труби замінили на металеві. У скелі є двоповерхова печера, яка за припущеннями була давнім монастирем.

«Даю високий бал за оригінальність, за техніку виконання фото, за незвичайну “нічну” подачу цієї незвичайної та маловідомої “перлини” України. Тепер у глядачів Вікіпедії буде велике бажання побачити цей об’єкт і вдень!», — відзначив член журі Ігор Єрмоленко.

Світлина отримала статус «Якісне зображення» (Quality image). Такий статус спільнота Вікісховища може присвоїти зображенню, що відповідає певним стандартам якості (зазвичай технічного характеру). Станом на цей момент тільки 43 світлини з конкурсу 2023 року мають цей статус.

Пам’ятка вперше перемагає у Хмельницькій області.

У списку пам’яток Сумської області 3889 об’єкти культурної спадщини, 1813 (46%) — проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2023 року 47 учасників та учасниць завантажили 1678 фото 538 пам’яток з області (фото 112 завантажено вперше). За весь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подало 455 осіб.

Ці та інші світлини, відзначені у конкурсі 2023 року, можна переглянути на Вікісховищі за посиланням.

Для підготовки публікації використано матеріали за статей Вікіпедії  «Олександрійський театр», «Шуховська вежа», «Пляшева», «Свято-Преображенський кафедральний собор», «Малієвецький водоспад»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *