ОбласніПереможці

Найкращі фото Кіровоградської, Чернівецької та Чернігівської областей 2024 року

Продовжуємо оголошення переможців номінації «Найкраще фото регіонів» 2024 року. Розповідаємо детальніше про найкращі знімки з Кіровоградської, Чернівецької та Чернігівської областей.

Кіровоградська область

У Кіровоградській області найкращою світлиною 2024 року стала робота із видом на вечірній театр у Олександрії. Автор — Віталій Попков. Фото зроблене 27 березня 2024 року.

Олександрійський театр — театр, який діяв у місті Олександрія у кінці XIX — на початку та в середині XX століть. Будівлю звів наприкінці XIX століття місцевий театрал Цивчинський на місці погано пристосованого складського приміщення. 1902 року її викупив купець Чибісов, який зробив генеральну перебудову. Під час Німецько-радянської війни театр було спалено ще до зайняття міста німецькими військами, вціліли лише зовнішні стіни. Після відбудови у 1960-х роках приміщення стало Будинком культури Олександрійського електромеханічного заводу. З 2000 року тут розміщено міський палац культури. На фасаді встановлено кілька меморіальних дошок на честь осіб, пов’язаних із будівлею — Гната Юри, Володимиру Скляру, а також про зустріч В’ячеслава Чорновола з мешканцями міста у 1998 році. Будівля театру є пам’яткою архітектури та історії місцевого значення, охоронний номер 150-Кр.

Віталій Попков, багаторічний учасник та переможець, написав про свою мотивацію брати участь так: «Конкурс — це один із майданчиків, де можна демонструвати свої фото. Маю великий архів світлин, плюс продовжую активно знімати».

Журі оцінило оригінальність представлення пам’ятки під час вечірнього освітлення.

Робота із зображенням театру вже втретє стає переможцем регіону. Також у попередніх роках серед пам’яток Кіровоградської області, фото яких відзначало журі, були: водяний млин у селі Луполове, Свято-Вознесенський собор у місті Бобринець, волосне правління у місті Новоукраїнка, жіноча гімназія (тепер — головний корпус педагогічного університету), художньо-меморіальний музей Олександра Осмьоркіна, будинок прибутковий по вулиці Чорновола, 38, Велика хоральна синагога, особняк Барського та колишній пасаж у Кропивницькому.

У конкурсних списках пам’яток області є 2240 об’єктів культурної спадщини, 1311 (58%) з яких проілюстровано світлинами у Вікісховищі. У 2024 році 13 учасників та учасниць завантажили 600 світлин 364 об’єктів (зображення 12 пам’яток завантажено вперше). За весь час проведення конкурсу, фото культурної спадщини Кіровоградської області подавало 175 учасників та учасниць.

Чернівецька область

Аерофото із видом на фортецю у Хотині стало переможцем Чернівецької області. Автор — Роман Бречко. Знімок зроблено 11 жовтня 2019 року. Світлина також отримала статус «Якісне зображення» (Quality image). Такий статус спільнота Вікісховища, сестринського проєкту Вікіпедії, може присвоїти зображенню, що відповідає певним стандартам якості (зазвичай технічного характеру). Станом на цей момент тільки 49 світлин з конкурсу 2024 року мають цей статус. Також робота має статус «Цінне зображення»  (Valued image), що означає, що це зображення вважається найкориснішою і найціннішою ілюстрацією певного об’єкта

Хотинська фортеця — середньовічна укріплена фортифікаційна споруда, збудована русо-влахами за господарювання Мушатів у Молдавському князівстві на межі XIII–XVIII століть на місці руського городища. Ця твердиня на правому березі Дністра була однією з наймогутніших у тогочасній Східній Європі, важливим оборонним і торговельним пунктом Молдавії в часи господаря Олександра Доброго. Після занепаду Київської Русі та Галицько-Волинського князівства, фортеця перебувала в юрисдикції багатьох державних утворень — Молдавського князівства, Королівства Польського, Османської та Російської імперій. У ХІХ столітті вона втратила своє стратегічне значення, і у 1856 її було скасовано як військовий об’єкт. У 1960-тих комплекс споруд фортеці отримав статус пам’ятки архітектури (ох.№ 803). 12 жовтня 2000 року створено державний історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця». За підсумками всеукраїнської акції її визнано одним із «семи чудес України».

Георгій Чернілєвський, дописувач Вікіпедії, фотограф, член журі, зазначив: «Фортеця вдало відображена разом з усім комплексом інших споруд. Добре видно зовнішні оборонні вали з окремими вежами, рови та артилерійські бастіони. Вдало вибрано час зйомки, коли освітлення та погода підкреслюють зв’язок фортеці та навколишньої місцевості. Ніжні пастельні відтінки неба створюють спокійне, умиротворене враження від цього пейзажу, незважаючи на те, що фортеця має утилітарне військове призначення. Загалом ця світлина має наукову цінність, і є художнім твором». 

Сергій Криниця, фотограф, член журі, прокоментував роботу так: «Це фото з повітря гарно відображає весь комплекс Хотинської фортеці не тільки поширені у вікіпроєктах фото середньовічного замку-цитаделі, але і весь периметр фортечних мурів з в’їзними брамами, а також передає стратегічне розташування фортеці на високому березі Дністра, що дозволяє зрозуміти, чому саме це місце було обрано для будівництва укріплення. Панорамний вид на протилежний берег річки з полями та селами додає знімку епічності та просторового масштабу. Композиційно знімок бездоганно збалансований фортеця займає стратегічно важливу позицію в кадрі, а простір навколо неї дозволяє відчути масштаб споруди та її домінування над місцевістю».

Світлина із зображенням фортеці не вперше перемагає у обласній номінації — пам’ятка належить до локацій, які найчастіше фотографуються конкурсантами. Серед інших пам’яток регіону, фото яких журі відзначало у попередні роки конкурсу, були: Успенський собор у селі Біла Криниця, Німецький народний дім, Резиденція митрополитів Буковини та Далмації, Трьох-Святительська церква, ансамбль забудови вулиці Ольги Кобилянської (колишньої Герренгассе) у Чернівцях.

У списку пам’яток Чернівецької області 1374 об’єкти культурної спадщини, 949 (69%) — проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2024 року 31 учасник та учасниця завантажили 1960 фото 470 пам’яток з області (фото 26 пам’яток завантажено вперше). За увесь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подало 318 осіб.

Чернігівська область

Найкращим фото Чернігівської області стала робота із зображенням вечірньої П’ятницької церкви у Чернігові. Автор — Андрій Казун. Знімок зроблений 6 жовтня 2023 року. Світлина також отримала статуси «Якісне зображення» (Quality image) та «Вибране зображення» (Featured Picture) у Вікісховищі, сестринському проєкті Вікіпедії. Станом на зараз тільки 7 зображень із української частини конкурсу 2024 року отримали статус вибраних зображень.

П’ятницька церква побудована в кінці XII — на початку XIII століття на чернігівському посаді біля Торгу на кошти купців; чотиристовпна, тринавна, триапсидна, однобанна, в основі плану — чотиристовпний хрестово-купольний храм, майже квадрат у перерізі. Названа на честь Святої Параскеви П’ятниці, покровительки торгівлі та купців. Є припущення, що церква була збудована на кошти князя Ігоря — героя «Слова о полку Ігоревім», за іншою версією — церкву збудували коштом багатих купців. 25 вересня 1943 року храм зруйновано (у радянський час тиражувалася версія про знищення пам’ятки німецькими військами у 1941 році при авіаударах по Чернігову. Проте, як свідчать фотодокументи, храм був неушкоджений впродовж усього періоду окупації міста). За матеріалами чернігівських істориків, бомба була скинута на руїни будинку, що стояв через дорогу від церкви. Від ударної хвилі було пошкоджено більшість прибудов храму. Згодом пам’ятку давньоруської архітектури вдалося відтворити з великою достовірністю. У ній відкрили музей. З 1991 року П’ятницька церква — діючий храм. Будівлю було пошкоджено внаслідок російського ракетного удару по Драмтеатру 19 серпня 2023 року.

Свою мотивацію взяти участь у конкурсі автор фото пояснив через популяризацію «рідних українських пам’яток, щоб весь світ бачив красу нашого краю».

Георгій Чернілєвський, дописувач Вікіпедії, фотограф, член журі, прокоментував роботу так: «Відмінна якість, соковиті кольори, оригінально скомпоновано з відображенням на полірованому камені». Надія Лиштва, архітекторка, членкиня журі, відзначила: «Цікава подача пам’ятки, яку часто фотографують для конкурсу. Собор в цеглі і собор в граніті».

Журі вже вдруге відзначає фото П’ятницької церкви у області. У попередні роки журі також відзначало роботи із зображенням різних пам’яток регіону: садибу старшинсько-шляхетського роду Галаганів у Сокиринцях, Спасо-Преображенський собор у місті Новгород-Сіверський, монастир у селі Густиня, Воскресенська церква у селищі Седнів, церква Михайла та Федора, Катерининська церква, гармати з бастіоніві, Троїцько-Іллінський монастир у Чернігові.

У списку пам’яток Чернігівської області є 6966 об’єктів культурної спадщини, 1594 (24%) — проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2024 року 24 учасники та учасниці завантажили 1633 фото 334 пам’яток з області (фото 119 об’єктів завантажено вперше). За весь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подали 373 особи.

Для підготовки публікації використано матеріали за статей Вікіпедії «Олександрійський театр», «Хотинська фортеця», «П’ятницька церква (Чернігів)».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *