Списки пам’яток

Нижче надано посилання на списки пам’яток по областях України. Оберіть область, яка Вас цікавить, — після натискання по посиланню, ви перейдете на сторінку у Вікіпедії — далі оберіть район або місто. Перед Вами відкриється список пам’яток цієї місцевості. Кожна пам’ятка має свій ідентифікатор («ID»), який необхідно вводити при завантажені фотографій, а також адресу, географічні координати і стовпчик, в якому Ви можете перевірити, чи є фотографії цієї пам’ятки у Вікісховищі.

Списки можуть бути неповними. Якщо Ви хочете додати фотографії пам’яток, яких немає в представлених списках, але Ви знаєте, що об’єкт є пам’яткою офіційно (і можете послатися на конкретне рішення відповідних органів влади), просимо звертатися на сторінку обговорення чи електронною поштою wlm@wikimedia.org.ua. Організатори конкурсу додадуть такі пам’ятки до конкурсних списків.

Списки пам’яток
Київ
Севастополь
КримСімферополь
Вінницька областьВінниця
Волинська областьЛуцьк
Дніпропетровська областьДніпро
Донецька областьДонецьк
Житомирська областьЖитомир
Закарпатська областьУжгород
Запорізька областьЗапоріжжя
Івано-Франківська областьІвано-Франківськ
Кіровоградська областьКропивницький
Київська область
Луганська областьЛуганськ
Львівська областьЛьвів
Миколаївська областьМиколаїв
Одеська областьОдеса
Полтавська областьПолтава
Рівненська областьРівне
Сумська областьСуми
Тернопільська областьТернопіль
Харківська областьХарків
Херсонська областьХерсон
Хмельницька областьХмельницький
Черкаська областьЧеркаси
Чернівецька областьЧернівці
Чернігівська областьЧернігів

Для спеціальних номінацій укладено вибіркові списки.

Спеціальні номінації 2023 року — у процесі розробки.

Спеціальні номінації 2021 року:

Спеціальні номінації 2020 року:

Спеціальні номінації 2019 року:

Спеціальні номінації 2018 року:

Спеціальні номінації 2017 року:

Спеціальні номінації 2016 року:

Спеціальні номінації 2014 року:

Спеціальні номінації 2013 року:

Колекція автентичних списків (файли отримані нами від обласних держадміністрацій у 2012-2013 роках)

175 thoughts on “Списки пам’яток

  • Сповіщення: Останні вихідні конкурсу та чудова погода — найкращий час для фотографування! | Вікі любить пам'ятки

  • Доброе время суток! Пару дней назад выложил несколько фото памятников и памятных мест в разделе Днепропетровская область до сих пор фото не отображается. Не подскажите в чем дело?

    Відповідь
    • Доброго дня! Фото у списках пам’яток можна вставляти самостійно, редагуючи список. А можна дочекатися бота, який це зробить трохи згодом

      Відповідь
  • Панчишин

    Якщо відсутній список пам’яток археології , що об’єкти археології, які виявлені, Хто встановлює ще не взяті до переліку і не встановлено їх статус. як пам’ятки? З якого моменту розповсюджуються вимоги до цих об’єктів (згідно закону) як до пам’яток? Яка процедура встановлення статусу пам’ятки – культурної спадщини?

    Відповідь
    • Перепрошую, переформулюйте запитання, будь ласка

      Відповідь
  • В переліку пам’яток Подільського району (А-В) міста Києва два об’єкти значаться під одним і тим самим ID (80-385-9028), а саме:
    – Садиба житлова іконописця Й. Шатрова (Андріївський узвіз, 22);
    – Садиба міська (Братська вул., 7/11).

    Виправте, будь ласка)

    Відповідь
  • Доброго дня!
    Сильно розчарований з приводу списку пам’яток Коростеня Житмирської області. Витратив цілий день, але деякі так і не знайшов. Часто помилка в адресі (де зможу – виправлю). Трапляється, що ту чи іншу пам’ятку людина не місцева в житті своєму не знайде, та й місцеві жителі, як виявилось, про деякі й не чули.
    Я розумію, що то питання більше не до організаторів конкурсу, а до місцевої влади. Зрештою, такі конкурси часто допомагають відшукати все.
    А ще, у мене склалося враження, що список саме по Коростеню є надто застарілим і неповним. Можливо, япомиляюсь.
    З повагою, Ігор Маковський.

    Відповідь
    • Доброго! Так, на жаль, якість (та зміст) списків не від нас залежать. Перевіримо чи є якісь новіші дані

      Відповідь
  • Доброго вечора! Щойно завантажила перше фото на конкурс. І є питання:
    1)Чи можна якось перевірити, чи з ним усе гаразд, воно підходить під умови і є серед конкурсних робіт?
    2) У назві роботи має бути ідентифікатор? Тобто наприклад вежа_01-0045.jpg?
    3) Назви можна писати на українській мові чи необхідно латиницею?

    Відповідь
    • Анатолій Гончаров

      Більшість фото перевірятимуться вже по закінченню конкурсу. Під час конкурсу буде перевірятися хіба роздільність фото (якщо низька роздільність, то вас попросять завантажити більшу) або якщо воно не відповідає правилам проекту, то можуть номінувати на вилучення.

      Щодо назв, то ідентифікатор там писати не обов’язково, він має бути в описі файлу. Саму ж назву можна давати будь-якою мовою, проте вона має бути описовою (тобто назви типу «Башта Хотинської фортеці 021.jpg» чи «Соборна, 34 в Херсоні.jpg» прийнятні, назва ж типу «IMG0045.jpg» не є прийнятною).

      Відповідь
      • Дякую за відповідь! Тоді, ніби, я все зробила правильно = ) Просто вже після завантаження побачила, що деякі фото замість назви містять ID і закрались сумніви = )

        Ще хотіла б дещо уточнити.
        Учасники можуть завантажити лише одне фото однієї пам’ятки? Тобто, якщо в мене э два фото вежі, я має вибрати лише одне?

        Якщо вже хтось до мене завантажував фото цієї ж пам’ятки, я усе одно можу завантажити своє власне фото?

        Відповідь
        • Ви можете вантажити декілька фото однієї пам’ятки, і можете вантажити власні фото пам’яток, фото яких вже завантажено. Але бажано щоб це фото чимось відрізнялося від уже наявних – ракурсом, погодою чи порою року, чіткістю тощо

          Відповідь
  • Хочу запитати, чи не можна включити до переліку дерев”яну Свято-Миколаївську церкву (с. Шубків, Рівненький р-н, Рівненська обл.). Я не знаю, чи є вона пам”яткою архітектури, проте вона була збудована ще в 1629 році.

    Відповідь
    • Здається, у списку офіційних пам’яток її нема. Що дуже прикро, адже вона така давня. Ми перевіримо і додамо її до списку

      Відповідь
    • Пані Олена Крушинська у каталогах перевіряла, тож додали Покровську церкву, яка датується 1874 роком і відсутня у списках офіційних: http://bit.ly/1vHBG5g

      Мова про неї?

      Відповідь
      • Ні. Справа в тому, що в центрі села стояла дерев”яна церква, збудована ще в 1629 р. Потім поміщиця Шеншина звеліла перенести її (за допомогою дубових колод) на сільський цвинтар, а на її місці збудували у 1870-х рр. нову, Покровську. Проте нова згоріла на початку 20-го століття. Зараз на її місці є нова, зовсім нова можна сказати. Але стара Миколаївська церква залишилась.

        Відповідь
        • Додала у списку елемент. Можете завантажити фото, якщо воно у Вас є. Пані Олена пошукає інформацію про неї, бо каже, що такі старі церкви дуже рідкісні. Й тому дивно, що її нема в каталозі

          Відповідь
          • Дуже дякую. Фото завантажила.

  • Допоможіть, будь ласка, виправити мою власну помилку. Вчора я розмістила 2 своїх фото на конкурс у розділ м.Харків, вул. Чайковська, 3. Але я помилилась, це 2 фото притулку для престарілих за адресою м.Харків, вул. Чайковська, 4. Нажаль, я не змогла самостійно перемістити власні фото, так як немає функції видалити фото або перенести його за іншою адресою. Заздалегідь вдячна.

    Відповідь
    • Ви можете відредагувати опис фотографії вручну, перейшовши на вкладку Edit (або Редагувати) у верхньому правому кутку сторінки, і замінивши опис та ідентифікатор пам’ятки на правильні. Якщо вам не вдається це зробити, дайте, будь ласка, лінк на фото.

      Відповідь
  • Схоже, що пам’ятки 59-226-0011 так, як вона описана, не існує. Як можна уточнити місцезнаходження пам’ятки?

    Відповідь
    • І ще. Є дві пам’ятки 59-226-0004 і 59-226-0005, назва однакова “Братська могила жертв фашизму”, як зрозуміти, куди яке з двох фото завантажувати?

      Відповідь
      • Анатолій Гончаров

        Так дійсно, за списком ОДА 2014 року такої пам’ятки нема в реєстрі. Вніс зміни до списку.

        Що стосується могил:
        охор. номер 472: 1961 рік, матеріал: залізобетон, цегла, чавун, граніт; розміри: скульптура — 2,50 м, постамент — 1,30×1,30×1,50 м, могила — 2,0×3,90×0,20 м
        охор. номер 474: 1949, 2007 роки; матеріал: граніт, розміри: стела – 1,70 м, основа — 0,70 м.
        Сподіваюсь, цих даних буде достатньо, щоб їх розрізнити.

        Відповідь
  • Пропоную в списку пам’яток Летичівського району Хмельницької області для кращої наочності додати наступні підпункти до позиції “Колони-каплиці” (68-230-0062):
    – Нижня квадратова каплиця-колона (координати: 49.432992,27.412249);
    – Верхня каплиця-колона (координати: 49.436812,27.399097);
    – Ротонда-каплиця (координати: 49.438981,27.398995)

    Справа в тому, що це три різні об’єкти, які знаходяться на відстані півтора кілометри один від одного (до того ж Нижня квадратова каплиця-колона знаходиться не в Меджибожі, а в сусідньому селі Требухівцях). Тому зобразити ці пам’ятки однією фотографією не вдасться. Та й туристам така інформація буде корисною.

    Відповідь
    • Анатолій Гончаров

      У реєстрах вони зазвичай подаються однією пам’яткою. Проте це не значить, що ви маєте вантажити фото трьох колон одразу. Можна завантажити фото кожної поодинці. А координати в нашому випадку можна вказати для середньої.

      Відповідь
      • Тоді можна для всіх трьох залишити один і той самий ID, аби вони на кількість пам’яток не впливали.

        До речі, в чотиритомнику “Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР” повна назва цієї пам’ятки “Колони-каплиці і Каплиця-ротонда”, а не просто “Колони-каплиці”. Погодьтесь, що споруду на знімку аж ніяк не можна назвати “колоною”: (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ротонда-каплиця_%28Меджибіж%29_DSC_1326.JPG)

        Відповідь
        • Анатолій Гончаров

          Ці колони взяті на облік ще 1979 року, в постанові Радміну вони звуться саме «колони-каплиці» (http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/KP790442.html ), проте невідомо, скільки саме колон взято на облік. Хмельницька ОДА надала витяг з цієї ж постанови в якості списку національних пам’яток архітектури, тому там так само вказано.

          Відповідь
          • “невідомо, скільки саме колон взято на облік” – саме тому я й наводив дані із довідника-каталога “Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР” 1986 р.в., в якому: “даны систематизированные краткие сведения о всех охраняемых государством памятниках градостроительства и архитектуры”

            Ось текст, стосовно цієї пам’ятки:
            http://vk.com/posterrr?z=photo59720019_339782018%2Fphotos59720019
            http://cs617222.vk.me/v617222019/16972/EIZiZDFjZAw.jpg

  • По місту Вінниця слід додати наступні пам’ятки національного значення:

    – Пам’ятник М.І Пирогову (1971 рік). Розташований на алеї на початку вулиці Пирогова. Скульптори: Н. Дерегус, Л. Сабанєєва; архітектор: А. Корнєєв. Охоронний номер – 1920. Статус пам’ятки монументального мистецтва національного значення надано Наказом Мін.Культури №393 від 15.06.99

    В списках помилково надано статус М-Нац іншому пам’ятнику Пирогову (05-101-0384), що знаходиться на території садиби Пирогова (вул. Пирогова 155) та має статус пам’ятки Місцевого значення.

    – Городище: залізний вік, скіфська культура. Розташоване поблизу мікрорайону Сабарів. Охоронний номер – №2000 (старий охоронний номер №502). Статус пам’ятки археології національно значення надано Наказом Мін.Культури №393 від 15.06.99

    – крім того, Садиба Коцюбинського (05-101-0056) поділяється на два підпункти:
    1) Будинок ХІХ століття (№ 1831/1);
    2) Господарська будівля ХІХ століття (№1831/2)
    Статус пам’ятки історії національного значення надано Наказом Мін.Культури №393 від 15.06.99

    Джерело інформації – Каталог нерухомих пам’ток міста Вінниці (http://www.vmr.gov.ua/Branches/ContentLibrary/01531b25-84fa-4d1a-ae75-b5a11ec0d0f8/6/katalog.pdf)
    із сайту Вінницької Міської Ради (http://www.vmr.gov.ua/Branches/Lists/ArchitectureAndCityBuilding/ShowContent.aspx?ID=6)

    Відповідь
    • Микола Козленко

      Проблема в тому, що наш урядом не був би нашим урядом, якби він не скасовував свої власні рішення. Той наказ 1999 року вже давно втратив чинність і замінений на інший у 2009 році, доповнений 2012 року. Список пам’яток на основі цих наказів Мінкульт опублікував тут: http://mincult.kmu.gov.ua/mincult/doccatalog/document?id=313143

      Щодо Пирогова: це той, який біля Медуніверситету має бути національним, чи якийсь третій? У реєстрі є пам’ятник “на розі вул. Пирогова і Льва Толстого”, але ці вулиці не перетинаються, тож хтось виправив на “Пирогова, 155а”

      Городище – зараз такого немає в списках, очевидно, воно було виключене і з національного, і з місцевого значення.

      Садиба Коцюбинського зараз включена як одна пам’ятка, можу просто в дужках додати, що там дві будівлі, бо зараз весь комплекс проходить одним рядком.

      Відповідь
      • Ох і накрутили із тими списками!

        Стосовно пам’ятника Пирогову – він залишився в списках мінкульту (№020004), але невірно вказано адресу. Насправді пам’ятник знаходиться на розі вулиць Пирогова та Гоголя (https://uk.wikipedia.org/wiki/Файл:Вінниця_Пирогов.jpg)

        Загалом у Вінниці існує чотири пам’ятника Пирогову, і всі чотири розташовані на однойменній вулиці.
        Згаданий вище “головний” пам’ятник вважається пам’яткою національного значення, ще два – мають статус пам’ятки місцевого значення (згідно переліку: http://www.vmr.gov.ua/Branches/ContentLibrary/01531b25-84fa-4d1a-ae75-b5a11ec0d0f8/6/Перелік.pdf):
        1) Пам’ятник (бюст) Пирогову на території музею-садиби видатного хірурга (вул. Пирогова 155); скульптор – Крестовський; матеріал – бронза, граніт; охоронний номер згідно переліку – №12в (https://commons.wikimedia.org/w/index.php?search=05-101-0384&title=Special%3ASearch&go=Перейти)

        2) Пам’ятник (бюст) Пирогову на території медичного університету (вул. Пирогова 56); скульптор – Д. Ф.Гудима; матеріал – граніт; охоронний номер згідно переліку – №514. (https://commons.wikimedia.org/w/index.php?search=05-101-0385&title=Special%3ASearch&go=%D0%9F%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B9%D1%82%D0%B8)
        Крім того, є погруддя Пирогова на території обласної лікарні, названої на честь хірурга (вул. Пирогова, 46). (https://uk.wikipedia.org/wiki/Файл:Пам%27ятник_Пирогову_%28Бюст%29.jpg)

        Відповідь
      • Стосовно городища – найбільш імовірно, що його “підпорядкували” селищній раді Луки-Мелешківської. Адже територіально городище насправді знаходиться поза межами Вінниці
        (http://wikimapia.org/#lang=en&lat=49.194494&lon=28.465576&z=12&m=b&show=/27244947/ru/Сабаровское-городище-amp-search-вінниця)

        Відповідь
        • Микола Козленко

          Тоді воно є у списку Вінницького району, ідентифікатор 05-206-0099, додав туди координати і адресу.

          Залишилося розібратися з Пироговими: якщо ви знаєте, де ріг вулиць Пирогова і Льва Толстого, то буде зрозуміло, чи відповідає той Пирогов з Мінкульту якомусь із наявних у наших списках

          Відповідь
          • Рогу вулиць Пирогова і Льва Толстого не існує в природі. Ці дві вулиці взагалі не перетинаються і ніколи не перетинались за свою більш ніж столітню історію (і вулиця Льва Толстого, і вулиця Пирогова – одні з небагатьох вінницьких вулиць, які не зазнавали перейменування із 1911 року.)

            А стосовно наявності пам’ятників у списках пам’яток, я вже відписав у коментарі від: 27/09/2014 at 17:03

          • Микола Козленко

            Перепрошую, зразу не помітив. Пам’ятник на розі Пирогова і Горького додав до списків, він отримав ідентифікатор 05-101-0378

  • А по Львівській області, які пам”ятники потрбіні?

    Відповідь
    • Микола Козленко

      На жаль, цієї будівлі немає в жодному зі списків пам’яток, наданих нам Житомирською ОДА – ні серед національного чи місцевого значення, ні серед щойно виявлених об’єктів культурної спадщини.

      Відповідь
    • Доброго дня. Про всяк випадок відправила запит у РДА. Раптом десь між областю та районом пам’ятка загубилася…

      Відповідь
      • Цей об`єкт не перебуває на обліку як пам`ятка архітектури. Зі слів голови обл. організації “Товариства охорони пам’яток….” + краєзнавця, який особисто його оглядав того року.

        Відповідь
  • Доброго дня. У мене наступне запитання:
    1) в каталозі під номером 56-101-0066 зазначено памятку “Могила Героя Радянського Союзу М. Є. Сухарєва” – такого героя не існує, натомість існує Сухарєв І.Є., який похований у Рівному
    2) на самому памятнику помилка – вибито не Сухарев И.Е. а Сухарев И.Б. (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Могила_Героя_Радянського_Союзу_Сухарєва_І.Є..jpg).
    Так от, чи не треба було би внести зміни в каталог?

    Відповідь
    • Доброго дня. Дякуємо, виправимо ініціали. У списках від ОДА писало Сухарєв М. Є., але це очевидна помилка. На пам’ятнику виправити не зможемо 😉

      Відповідь
  • Олександр

    Добрий вечір!
    Скажіть будь-ласка, що робити в наступній ситуації. Помилково я завантажив світлину не туди, де вона має бути. Це пам’ятник Горькому в Харкові. Замість того, щоб завантажити його у “ЦПКтаВ ім. Горького”, я завантажив його у “Московський просп., 132 парк ім. Артема”. Мене збила з пантелику вже завантажена там неправильна фотографія. Хотілося б виправити цю помилку.

    Відповідь

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *