Найкращі фото Луганської, Чернівецької областей та АР Крим
Представляємо вашій увазі нову підбірку робіт фотоконкурсу «Вікі любить памʼятки» 2022, які стали найкращими у своїх регіонах: Луганській, Чернівецькій областях та Автономній Республіці Крим.
Луганська область
Найкращою світлиною Луганської за результатами оцінювання журі стала робота Сергія Орлика із зображенням «японського» манежу Деркульського кінного заводу поблизу села Данилівка, який є одним з найстаріших кінних заводів України. Він функціонує з 1767 року. На жаль, наразі ця памʼятка перебуває на тимчасово окупованій території.
Член журі Сергій Криниця відзначив цю світлину, як «чудовий інтер’єрний панорамний знімок». Наталія Шестакова водночас зазначила: «Оригінальна памʼятка сама по собі, майстерна презентація конструктивного рішення та архітектурних особливостей, виразна та надихаюча».
Фото цієї пам’ятки не вперше стає призовим у номінації «Найкраще фото регіонів України». У 2020 році інша світлина «японського» манежу також стала найкращою у Луганській області. Також у попередні роки цю позицію займали Церква Різдва Богородиці у селі Новобіла, Миколаївська церква у селі Тарасівка, Церква Іоана Предтечі у селі Мілуватка та інші.
Список пам’яток Луганської області налічує всього 1025 об’єктів, 462 із них уже представлені світлинами у Вікісховищі (45%). Минулого року учасники завантажили 109 фотографій 76 пам’яток. З них світлини 23 об’єкти були завантажені вперше.
Чернівецька область
У Чернівецькій області найкращим фото за оцінками журі стала світлина авторства Вадима Постернака. На ній зображена Хотинська фортеця — середньовічна твердиня на правому березі Дністра. Вона була збудована на межі XIII–XVIII століть на місці руського городища. Свого часу вона була однією з наймогутніших фортець у Східній Європі, важливим оборонним і торговельним пунктом.
Членкиня журі Яна Тимошенко так оцінила цю світлину: «Гарна фотографія відомої пам’ятки. Завдяки вдало підібраному ракурсу добре передана загальна архітектура фортеці та її розташування в просторі, фото має декілька планів. Висока художня майстерність фотографії, приємна кольорова гама».
Зображення Хотинської фортеці часто стають найкращими світлинами Чернівецької області. Цього разу це трапилося впʼяте за історію фотоконкурсу.
У списку пам’яток Чернівецької області 1296 об’єктів культурної спадщини, за час проведення конкурсу сфотографовані вже 897 (69%) пам’яток. У 2022 році конкурсанти завантажили 329 світлин 179 об’єктів (з них один — проілюстрований у межах конкурсу уперше). Цього року за перемогу у номінації змагався 52 автори, а з всього за час конкурсу — 683 учасники.
АР Крим
Найкращим фото Автономної Республіки Крим у 2022 році стала робота Костянтина Кулакова із зображенням кладовища в Йосафатовій долині поблизу міста Бахчисарай. Цей родовий караїмський цвинтар також відомий, як Балта-Тіймєз, що у перекладі з кримськотатарської означає «Сокира не торкнеться». Наразі ця памʼятка теж перебуває на тимчасово окупованій території.
«Цікава пейзажна фотографія з хорошою деталізацією, різкістю та рівномірним освітленням. Добре вибраний час зйомки без різких тіней. Зафіксовані об’єкти культурної спадщини — караїмське кладовище в Криму, яке є рідкісними і маловідомими», — прокоментувала цю світлину членкиня журі Яна Тимошенко.
Ця пам’ятка вперше стала найкращою у своєму регіоні. У попередні роки АР Крим представляли Іллінська церква, Ханський палац, Генуезька фортеця та інші.
У списку пам’яток АР Крим знаходиться 4175 об’єктів, з яких за час проведення конкурсу сфотографовані лише 963, тобто 23%. У 2022 році конкурсанти та конкурсантки завантажили 144 фотографії 37 пам’яток. З них 5 — завантажені вперше.
Користувач:Костянтин Кулаков не активував свою пошту у вікіпроєктах, а тому у організаторів немає можливості зв’язатися з переможцем. Будемо вдячні, якщо користувач напише організаційному комітету на wlm@wikimedia.org.ua.
Ці та інші світлини, відзначені у конкурсі 2022 року, можна переглянути на Вікісховищі за посиланням.
Для підготовки публікації використано матеріали за статей Вікіпедії «Деркульський кінний завод», «Хотинська фортеця», «Балта-Тіймєз».