Різне

Конкурсні світлини потрапили до друкованого видання

16 листопада у Державні науковій архітектурно-будівельній бібліотеці ім. В. Г. Заболотного відбулася презентація серії бібліографічних покажчиків «Малі міста України». У виданні вміщено бібліографічну інформацію про всі малі міста України, історичні довідки про місто, а для ілюстрування використано світлини фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки».

Покажчики є результатом соціально-бібліотечного проекту «Історія малих міст України», ініційований працівниками ДНАББ ім. В. Г. Заболотного у 2008 р. під егідою Міністерства регіонального розвитку та будівництва України. Джерельною базою стали матеріали фондів ДНАББ ім. В. Г. Заболотного.

Основною метою проекту організатори визначили активізацію науковців, громадськості, місцевого населення до вивчення історії архітектури, будівництва і культури малих міст, архітектурних пам’яток, збереження історико-архітектурної спадщини малих міст України, що нині є актуальною проблемою.

Відповідно до Закону України «Про затвердження Загальнодержавної програми розвитку малих міст» статус «малого міста» мають населені пункти, чисельність населення яких не перевищує 50 тис. осіб. Таких міст в Україні, відповідно до статистичних даних станом на 1 січня 2011 р., налічується 369, що складає близько 81% від загальної кількості міст держави. У малих містах мешкає близько 14% від загальної кількості населення країни та близько 20% від населення усіх міст.

Протягом проекту на матеріалах бібліотечного фонду проводились дослідження історико-архітектурних, природно-географічних особливостей малих міст України, особистостей (архітекторів, художників, скульпторів, археологів, діячів культури, краєзнавців та ін.), життя або діяльність яких пов’язані з досліджуваними малими містами.

«Загалом, наша бібліотека частково жила цим проектом останні 9 років — певним чином, ми знаходили мотивацію продовжувати роботу, бо бачили, що цей проект приносить користь малим містам. Ідея звернутися до Вікімедіа Україна щодо ілюстрування наших покажчиків була запропонована краєзнавцем Володимиром Дмитруком, який працював із нами над проектом. І нам здається, що з цього вийшла цікава співпраця», — коментує Галина Войцехівська, директорка ДНАББ.

16-17 листопада відбувся завершальний етап проекту «Історія малих міст України» (2005-2017) у форматі форуму-фестивалю «Малі міста України», у якому взяли участь делегації від областей і малих міст України. Захід проходив у форматі зустрічей із фахівцями, панельних дискусій, обговорень, обміну досвідом та презентацій. Як і планувалось, було представлено серію бібліографічних покажчиків, згрупованих за адміністративно-територіальними одиницями (областями). У виданнях вміщено бібліографічну інформацію про всі малі міста України, що супроводжується короткою історичною довідкою про місто та фотоілюстраціями місцевих пам’яток.

Коли на початку року до нас звернулася пані Галина Войцехівська із запитанням чи можна використати фото із конкурсу для ілюстрації покажчиків, ми щасливо відповіли, що звісно ж можна. Принцип Вікіпедії (і вікіпроектів) такий, що матеріали розміщуються під вільною ліцензією — себто їх можна вільно поширювати, змінювати, використовувати з будь-якою метою, в тому числі комерційною, за умови згадки автора. А точніше —посилання на світлину, зазначення автора та ліцензії фото. Але наша  відповідь “звісно ж можна” не є такою простою на практиці. Знайти усі фотографії усіх пам’яток за усі роки конкурсу якогось конкретного міста —доволі хитра задача для користувача Вікісховища», — коментує Наталя Тимків, співорганізатор конкурсу «Вікі любить пам’ятки».

Усього у 25 покажчиках 1413 ілюстрацій, 963 з них — це фото, подані на фотоконкурс  у різні роки.

«Для пошуку фотографій усіх пам’яток за усі роки конкурсу якогось конкретного міста потрібно було написати програму, яка б виводила всі ці світлини як галерею, і тоді їх можна було б переглядати й відбирати, які цікавлять (приклад). Також, посилання на бажані файли часто виявлялись дуже довгими, і не дуже добре дивилися б друкованими. Тож мені довелося написати простеньку програму, щоб перетворювала ці посилання на короткі. Врешті, копіювати вручну автора та ліцензію потребувало б багато часу для кожної фотографії, то ж програма виводила і це у тому вигляді, яке ви бачите у покажчику. І з такого повторення кроків для кожного міста, що мало світлини у нашому проекті, складалася наша співпраця із ДНАББ», — говорить Ілля Корнійко, один з організаторів конкурсу та автор онлайн-інструменту для оцінювання конкурсних фото.

Нагадаємо, що за 6 років фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» в Україні, до Вікісховща було завантажено близько 200 000 фото 27 000 об’єктів, що охороняються в Україні, багато з них є складно доступними та маловідомі. Оргкомітет фотоконкурсу буде радий допомогти знайти необхідний ілюстративний матеріал й авторам інших освітніх чи довідкових видань про культурну спадщину країни.

Публикувахте от Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В.Г. Заболотного в Петък, 17 ноември 2017 г.

Приклад сторінки з ілюстрацією, покажчик Волинської області.

Оглянути серійне виданя можна буде 9 грудня на церемонії нагородження переможців конкурсу.

Про проект на сайті ДНАББ 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *