АнонсиСпецномінації

Спецномінація «Єврейська спадщина» 2019

Фото станом на серпень 2012 року. У травні 2019 року через дощ стався масштабніший обвал однієї із кутових опор будівлі, що загрожує повною руйнацією пам’ятки…

У рамках української частини міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» оголошуємо спеціальну номінацію «Єврейська спадщина». Партнером спецномінації є ініціатива «Українсько-єврейська зустріч» (UJE).

Україна багата на пам’ятки єврейської культури. Це частково пояснюється тим, що наші народи контактували ще з часів Київської Русі, а частково — активною політикою антисемітизму, яку провадила Російська імперія. 1791 року Катерина II видала указ, яким вперше було визначено «смугу постійної осілості єврейського населення», де євреї мали проживати компактно і з обмеженнями на пересування, і більшість території нашої сучасної держави опинилася у цих межах. Відповідно до даних Всесвітнього єврейського конгресу, «єврейська спільнота в Україні — четверта за розмірами у Європі й одинадцята у світі»[1]. Однак, розміри спільноти не дозволяють дбати про збереження усіх культурних пам’яток, і стан пам’яток єврейської культури потребує привернення уваги громадськості через проведення заходів та втілення проектів. Наприклад, у травні 2019 року обвалилася синагога у Підгайцях — пам’ятка архітектури національного значення, споруджена наприкінці XVI — на початку XVII століття[2]. Можна тільки уявити, який стан тих пам’яток єврейської культури, які навіть не мають офіційного охоронного статусу…

Очікуємо, що основним об’єктом зйомки будуть синагоги та єврейські цвинтарі, але заохочуємо також фотографувати будівлі, де жили відомі діячі та митці — Хаїм Бялик, Голда Меїр, Шолом-Алейхем та інші.

Cписок пам’яток, які пропонуються для участі у спецномінації, можна переглянути за посиланням: «Вікіпедія:Вікі любить пам’ятки/Єврейська спадщина». Він доповнюватиметься впродовж конкурсу.

Список містить об’єкти культурної спадщини, які мають офіційний статус пам’яток в Україні (наприклад, та сама синагога у Підгайцях), і ті, що не охороняються державою (наприклад, старе єврейське кладовище (окописько) в смт Солотвин Богородчанського району Івано-Франківської області). Пам’ятки, що не мають офіційного статусу, відзначатимуться лише в межах цієї спецномінації і не братимуть участі в основній частині конкурсу.

Переможцями стануть автори найкращих фото за оцінками спеціального журі. Переможці отримають призи від партнера спецномінації.

Про партнера:

Метою ініціативи «Українсько-єврейська зустріч» (UJE) є «поглибити розуміння широти, складності й розмаїття українсько-єврейських взаємин впродовж сторіч із перспективою на майбутнє». Більше можна прочитати на сайті ініціативи: https://ukrainianjewishencounter.org/uk/ 

Див. також: Підсумки спецномінації «Єврейська спадщина 2018»

57 thoughts on “Спецномінація «Єврейська спадщина» 2019

 • Аніськов

  Табір смерті «Мертва петля» для єврейського населення Вінницька обл. Тульчинський район с. Печера.

  Відповідь
  • ID 99-052-4306. Уже на наступний рік (правда, вантажить можна й без конкурсів))))

   Відповідь
 • Аніськов

  Не включено:
  Синагога. Одеська обл. Білгород-Дністровський вул. Ізмаїльська, 44
  (це друга Синагога, стара знаходиться через перехрестя вул. Єврейська, 29)

  Відповідь
  • Додано до списків, ID 99-511-0301. Але, як вже писала нижче, це на майбутнє…

   Відповідь
 • Можно ли сегодня ещё добавить по Мариуполю? Первый молитвенный дом еврейской общины (конец XVIII-начало XIXв.в.). В то время еврейская община только создавалась и была так мала, что просто не могла построить синагогу.

  Відповідь
  • А яка адреса? Додано об’єкт ID 99-141-2309. На жаль, змогла зробити це тільки зараз. Тож це вже більше на майбутнє…

   Відповідь
 • Аніськов

  Не включено:
  смт Летичів Хмельницка область
  Єврейський старий цвинтар
  1 км на схід від смт. Летичів (у бік Вінниці)

  Відповідь
  • На жаль, у мене останні кілька годин не було доступу до інтернету. Об’єкт ID 99-682-3006 додано, але це вже більше на майбутній конкурс…

   Відповідь
 • Качуровська

  73-101-0321 Єврейський Народний Дім (арх. Т. Левандовський) 1907-1908 рр. Чернівці пл. Театральна, 6

  Відповідь
 • Качуровська

  В Мурованих Курилівцях по вулиці Соборна старі єврейські будинки. Є фото.

  Відповідь
 • Качуровська

  В Ужгороді – меморіальна дошка Раулю Валленбергу за адресою вул. Волошина 32

  Відповідь
 • Качуровська

  В Ужгороді – меморіальна дошка Раулю Валленбергу. Один з найвідоміших людей, які рятували євреїв у роки Голокосту. Врятував життя десятків тисяч угорських євреїв. Праведник світу. По материнській лінії Валленберг був нащадком одного з перших представників єврейської громади Швеції.
  На його честь названа вулиця в Мукачево.

  Відповідь
 • Не включено:
  Музей Шолом-Алейхема
  вулиця Велика Васильківська, 5А, Київ

  Відповідь
  • Дякуємо, додали до списку спецномінації: ID 99-803-8202

   Відповідь
  • сам музей знаходиться в новобудові, яка не дуже підходить під поняття спадщини.
   Деякі експонати – так.

   Відповідь
   • Музей у приміщенні, яке було на місці оригінальної будівлі. Тож це все ж важливо документувати

    Відповідь

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *