Новини / News

1 вересня почнеться конкурс 2015 року: Крим та інші зміни

ВЛП у КримуТиждень тому, 21 серпня 2015 року, ми запустили опитування думки серед учасників конкурсу — попередніх років, а також потенційно зацікавлених брати участь у ньому зараз — щодо доцільності проведення української частини незважаючи на те, що паралельно буде проводитися російська частина конкурсу. Адже без учасників конкурс не буде можливим.

Повідомлення про опитування було розіслано на сторінки обговорення усім користувачам, які вантажили фотографії в українських частинах конкурсів «Вікі любить пам’ятки» та/чи «Вікі любить Землю» усіх попередніх років. Це майже 3 тисячі користувачів. Також його було опубліковано на блогах ГО «Вікімедіа Україна» та «Вікі любить Землю», у соцмережах Facebook та Twitter. Всього 109 відповідей було отримано. Взяли участь конкурсанти, користувачі, які допомагали зі списками, партнери, організатори, члени журі тощо. 7 (6%) вперше планували брати участь цього року. Тільки 4 (майже 4%) із опитаних не брали участі у конкурсі взагалі, і не планували брати цього року. 91 (83%) — конкурсанти попередніх років. За 4 роки ними було завантажено світлини 14750 пам’яток (38708 файлів). Серед конкурсантів попередніх років за проведення української та міжнародної частини конкурсу висловилося 69 (76%), ними було завантажено світлини 11944 пам’яток (80% серед опитаних), що становить 30713 (79%) файлів.

Думки про те, як діяти у цій ситуації, були такі:

 • проводити українську частину конкурсу як у попередні роки (національний та міжнародний етапи) — 83 (76%);
 • провести окремий конкурс по Криму разом із російськими організаторами (фотографії Криму будуть оцінюватися українським журі і йти в українській квоті) — 8 (7%);
 • провести окремий конкурс по Криму разом із російськими організаторами (Крим буде мати окреме журі, окрему квоту на міжнародному етапі) — 7 (7%);
 • не брати участь у міжнародній частині — 1 (<1%);
 • не проводити українську частину конкурсу, зокрема проводити різні заходи для привернення уваги ЗМІ та спільноти до проблеми участі пам’яток Криму в російських списках — 8 (7%);
 • бойкотувати «російський» конкурс до завершення окупації України — 1 (<1%);
 • не проводити українську частину в Криму, бо це частина Росії — 1 (<1%).

Зважаючи на ці результати, оргкомітет вважає, що проводити українську частину конкурсу потрібно і на часі. Бойкот не вирішує ситуації, адже у разі перемоги фотографії із Криму чи Севастополя на російському національному етапі, ця фотографія потрапляє на міжнародний етап із підписом «Крим, Росія».

Разом із тим, оргкомітет планує звернення до юристів Фонду Вікімедіа щодо правомірності використання НП «Вікімедіа РУ» бренду Вікімедіа, а також до міжнародного організаційного комітету.

Participating_Countries_WLM_2015
Карта країн-учасниць «Вікі любить пам’ятки 2015». Автори — Cirdan, Yiyi, Effeietsanders (ліцензія CC0 1.0)

З оновленим регламентом української частини конкурсу 2015 року можна ознайомитися тут. З найважливіших змін цьогорічного видання конкурсу:

 • конкурсний період триватиме із 1 по 30 вересня, як у більшості країн-учасниць;
 • роздільність (добуток довжини на ширину фотографії в пікселях) має становити не менше, ніж 0,5 МПкс для участі в конкурсі, і більше 2 МПкс — для номінацій за найкраще фото.
Володимирська вул., 22
Будинок прибутковий Управління Києво-Софійського митрополичого дому (Київ, Володимирська вул., 22). Автор фото — Сарапулов (ліцензія cc-by-sa-3.0)

Найбільша зміна для визначення переможців у номінації «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток» — світлини пам’яток, для яких до початку конкурсу відповідно до відомої нам інформації не було жодної ілюстрації на Вікісховищі (та/чи в україномовній Вікіпедії), отримують коефіцієнт рівний 2 (для кожної пам’ятки). Ті, що раніше були сфотографовані — 1. Таким чином ми сподіваємося зробити більший акцент на пам’ятках, які раніше не були сфотографовані. Бот, який вставляє зображення у списки, не буде працювати протягом конкурсу, адже ця пам’ятка повинна зараховуватися усім користувачам, що її завантажать, не важливо 1 вересня чи 30 вересня. Відповідно «білі плями» у списках відповідатимуть пам’яткам із вищим коефіцієнтом за ілюстрацію.

Старий Крим, мечеть Куршум-Джамі
Старий Крим, месеть Куршум-Джамі. Автор фото — Сергій Криниця (Haidamac) (ліцензія cc-by-sa-3.0)

Із найприємнішого — продовжуючи традицію спецномінацій за аспектами нашої багатогранної культури — ми оголошуємо спеціальну номінацію «Кримськотатарські пам’ятки в Україні». Далеко не повний список ми готували ще у вересні 2014 року, але тоді нам так і не вдалося знайти ні партнерів, ні журі.

До початку конкурсу ще є трохи часу. Якщо Ви можете допомогти нам поліпшити цей список, або можете долучитися до організації якось по-іншому — напишіть на wlm-ua AT wikimedia.org.

Мечеть Юхари-Джамі
Мечеть Юхари-Джамі. Автор фото — Екатерина Борисова (ліцензія cc-by-sa-3.0)

PS. Стаття про Юхари-Джамі з’явилася у рамках конкурсу статей про «Пам’ятки України: Крим», який триває до 31 серпня 2015 року включно. Фотографію було завантажено під час проведення української частини фотоконкурсу 2012 року. Дякуємо!

42 thoughts on “1 вересня почнеться конкурс 2015 року: Крим та інші зміни

 • Сповіщення: Підсумки в номінаціях за найбільшу кількість сфотографованих пам’яток | Вікі любить пам'ятки

 • Івано-Франківськ 26-101-0135 (Вул.Короля Данила, 8) – освітлинена невірним фото. Фактично фото пам’ятки 26-101-0443

  Відповідь
 • 51-101-0447 – невірні фото. Розміщені фото будинку 7, а не 7-А. Будинок 7-А червоний на 4 поверхи.

  Відповідь
 • Перекладати автоматичним перекладачем, звичайно, швидше, але якість ніяка 🙁
  01-119-0251 Пропиляний входу в нижній сад, 1912 р. – ВХІД
  01-119-0252 Адміністративне завдання НБС, 1938 р. – Адміністративна БУДІВЛЯ

  Відповідь
   • Анатолій Гончаров

    Там в оригіналі було «Пропилен входа нижний сад» і «Административное задание НБС», тож перекладач небагато спотворив. Наразі виправлено.

    Відповідь
 • Доброго дня! Якщо зображення пам’ятки вже раніше було завантажене (але на фото інший будинок з іншою адресою), то зараз буде рахуватись, що я завантажую фото пам’ятки, якої раніше не було, чи ні?

  Відповідь
  • Доброго дня! Якщо раніше було неправильно вказано, то треба виправити його (і воно не рахуватиметься). Підкажіть, про яку пам’ятку мова?

   Відповідь
   • В списку пам’яток невірні фото для
    12-101-0170
    12-101-0008

    Невірне фото для 12-101-0029, на фото вул. Ширшова 6, а не Харківська 6

    Відповідь
 • Подивіться, яких найбільше пам’яток, що не мають фотографій? Правильно, пам’ятки загиблим. Я минулого року нафоткав найбільшу кількість пам’яток навіть з коефіцієнтом 1, серед яких багато було могил (але менше половини). Що сказали при підрахунку? “Окрім того, сфотографувати 400 могил на кладовищі значно легше, ніж поїздити по різних куточках країни і пофотографувати пам’ятки там. Тому перше місце розділимо з іншими учасниками (http://wikilovesmonuments.org.ua/quantity-results/)”

  Який підхід буде цього року, коли за могили, що не мають фото, будуть давати ще й по 2 бали?

  Я вважаю, що Вікі – це енциклопедія, яка має мати фото до ВСІХ пам’яток. Для цього і конкурс проводиться. Якщо є список, то будьте ласкаві, виконувати правила. А не вирішувати що простіше сфоткати, а що – складніше. Або вкажіть конкретно, яке фото не відповідає дійсності.

  Відповідь
 • Доброго вечора! Щодо списків м. Миколаїв:

  48-101-0033 – Будинок, в якому у 1904 – 1907 р.р. мешкав Ф. Я. Кон вул. Шевченка, 20 — вірна адреса: Шевченка, 23, що, до речі, зазначено у вікістатті про вулицю Шевченка

  48-101-0216 Свято-Миколаївська церква вул. Фалєєвська,4 – у списку проілюстрована зображенням церкви Різдва Богородиці (Лягіна, 10)

  48-101-0127 Житловий будинок XIX ст. Миколаїв вул. Громадянська, 11 – у списку проілюстрований будівлею на Громадянській, 16 (ID 48-101-0128)

  48-101-0111 Міське дівоче училище (2-га жіноча гімназія) II пол. XIX ст. вул. Адміральська, 24 проілюстроване зображенням гімназії на Нікольській, 34 (ID 48-101-0163)

  Відповідь
 • Nataliya Shestakova

  Доброго вечора. 2 запитання: 1. Питання з огляду на процес дерадянізації культурної спадщини: зараз у списках багатьох областей (особливо східних та південних) чимало пам’яток, пов”язаних із радянсько-революційним минулим та радянськими діячами. Чи будуть якимось чином корегуватись списки пам’яток для цього конкурсу (бо ж закон вже прийнятий) чи в майбутньому – бо фотогрфувати деякі з таких пам’яток просто об’єктив не піднімається. 2. Чи можна буде подавати пропозиції по списках пам”яток протягом конкурсного періоду (як щойно віднайдені) чи вже ці пропозиції можуть бути прийняті тільки для наступного року. Дякую за відповідь!

  Відповідь
  • ну чого не підіймається? у мене вже гарна добірка порожніх постаментів пам’ятників лєніну :)))

   Відповідь
   • Nataliya Shestakova

    О, порожні постаменти від пам’ятників Леніну я також люблю фотографувати – до речі, у багатьох містах їх дуже гарно та креативно розмальовують – окрім гербів – пейзажи, калина із житом, портрети Шевченка та його вірші і т.п. Але не всі постаменти інших кривавих діячів, нажаль, вже порожні, у списках пам’яток присутні пам’ятні дошки Дзержинському, Петровському, Орджонікідзе, Кірову, виступів Коллонтай, комітетів КПбУ, зборів радянських рад і т.п. Можливо, і корисно, щоб їх зображення залишились для історії… але називати їх пам’ятками і включати до офіційних списків пам’яток у час, коли руйнуються дійсні чудові архітектурні пам’ятки, багатьох з яких навіть немає на обліку і в переліку… здається все ж недоречним

    Відповідь
  • 1. Для нас важливим є чи їх було знято із обліку. І навіть тоді ці фото для нас будуть мати цінність (як вони її мають для Вікіпедії), тому краще б об’єктив піднімався 🙂 Не всі фотографії славлять. Фіксують. 2. Звісно можна подавати протягом конкурсу! Будь ласка 🙂

   Відповідь
 • Все ж нова система нарахування балів залишає деякі питання:
  1) Написано, що двома балами оцінюються фотографії пам’яток, зображення яких не було взагалі на Вікісховищі, а нижче говориться про наявність чи відсутність зображень з певним ID. Але ID проставлені до фотографій, які надіслані у рамках попередніх конкурсів, а на Вікісховищі можуть бути зображення цих пам’яток, які завантажені поза конкурсами. Тобто можлива ситуація, що кількість зображень з певним ID дорівнює 0, але на Вікісховищі є зображення цих об’єктів. То що ж береться за основу – ID чи будь-яке зображення даного об’єкту?
  2) Орієнтиром для кількості балів є наявність чи відсутність ілюстрації у конкурсних списках пам’яток. Але у списках ілюстрації взяті не обов’язково з конкурсних фотографій. При проведенні першого конкурсу таких взагалі не було, тому списки ілюструвались різними зображеннями з Вікісховища. Звичайно, ймовірність того, що на ілюстровані об’єкти ніхто за всі конкурси нічого не надіслав, мала, але не виключена.
  3) У зв’язку з відсутністю свободи панорами багато фотографій видаляють ще, навіть, під час конкурсу. Таким чином, у списках є чимало об’єктів з відсутніми зображеннями через те, що їх фотографії хоч і надсилалися, але були вилучені. Чи будуть ці об’єкти вважатись як несфотографовані і якою буде подальша доля завантажених фотографій цих об’єктів?

  Відповідь
 • Ще одне зауваження щодо застосування нової бальної системи оцінки невисвітлених пам’яток (на додачу до питань, які підняв Prymasal)

  Є проблема, що деякі пам’ятки, які фактично не мають на Вікісховищі дійсних зображень, проілюстровані (чи то помилково, чи то намірено) фотографіями інших пам’яток.

  От лише невелике (за кількістю пам’яток – всього 29 об’єктів) м.Сміла на Черкащині має аж 2 пам’ятки, які проілюстровані іншими пам’ятками.

  Наприклад будівля технічних класів (ID 71-105-0015) має фото повністю ідентичне ID 71-105-0017 – жіноча гімназія. Фактично на фото і є будівля жіночої гімназії. Справжня ж будівля технічних класів ховається за високим парканом військової частини

  Крім того, будинок поміщика Карпова (ID 71-105-0020) проілюстрований фотографією іншої пам’ятки – підготовчими класами гімназії (ID 71-105-0018). Незручність ситуації в тому, що невірне запощене фото – моє 🙂 І в чому і каюся, бо тоді не розібрався. Тепер вже вияснив, що в списках одрук (адреси Свердлова, 112 взагалі не існує), і мається на увазі будинок за адресою Свердлова, 47
  Міг би видалити його зі списків самотужки, але не знаю, чи це відобразиться на базах ID
  Поки що лиш відредагував опис і ID під самим фото

  Але важко собі уявити, скільки такої плутанини назбиралося по всій Україні за 3 попередні роки конкурсу…

  Відповідь
  • Анатолій Гончаров

   Якщо бачите неправильні фото, то потрібно вилучити зі списку і змінити (прибрати) ID в описі (якщо другу дію не зробити, то бот може знову додати це фото у список).

   Відповідь
  • навіть якщо виявити цей недолік зараз чи під час конкурсу, це вже добре буде. навпаки. мотивація виявляти проїзди, адже неправильне фото до цього автоматично означає, що Ваше фото є правильним і отримує вищий коефіцієнт

   Відповідь
 • Доброго дня! А до кого можна звернутись, щоб виправити помилки в списках пам’яток?

  Відповідь
  • Доброго дня! Можете у коментарях писати тут, щоб ми глянули

   Відповідь
   • 1.На фото у переліку – Башта Денна №8 та Башта Ляцька №9 мають однаковий вигляд. Дослідивши різні джерела, я більше схильна до того, що і там і там Башта Ляцька)) На єдине вірне твердження зовсім не претендую, інколи доволі важко розібратись що і де зображено можливо, я помиляюсь)
    2.В переліку є пам’ятка, яка має назву «Башта Папська № 12, в якій тричі був ув’язнений У. Кармелюк». Але, на самій пам’ятці є табличка, на якій сказано «Башта №11. За описом 1944 року вона звалась Папською або Юлія II….»
    3.Пам’ятка, яка у списку значиться як «Башта Ковпак № 11», має табличку з надписом «Башта №10. За описом 1944 року вона звалась Колпак».

    Відповідь
 • Ну і добре, що учасники опитування прийняли виважене рішення!
  Щодо мапи країн-учасниць. Невже Польща втомилася від конкурсу???

  Відповідь
 • Чудово що скоро розпочнеться конкурс, але є кілька запитань по новій бальній системі.
  1. “Бот, який вставляє зображення у списки, не буде працювати протягом конкурсу” – чи не краще булоб зробити зріз бази даних пам’яток на момент початку конкурсу і дозволити боту працювати?
  2. “адже ця пам’ятка повинна зараховуватися усім користувачам, що її завантажать, не важливо 1 вересня чи 30 вересня” – якщо один із конкурсантів вручну додасть фотографію, без участі бота, скажімо 10 вересня чи буде підвищий коефіцієнт в учасників які будуть завантажувати фотографії після 10-го числа? Чи врахує програма ці фото як такі які ілюструють дану пам’ятку вперше?
  3. Чи враховані ризики того що заради вищого коефіцієнту участники почнуть вантажити фотографії які зовсім не відповідають вказаній у списку пам’ятці? Хто і як цей процес буде контролювати? Ця проблема невідповідності була і у попередні роки також.
  4. Якщо пам’ятка вже проілюстрована, а під час конкурсу хтось із користувачів видалить зображення чи буде в подальшому така пам’ятка розцінюватися як так яка до цього ще не була жодного разу сфотографована?
  Наче все. Буду вдячний за відповіді.

  Відповідь
  • Дякуємо за запитання. Відповіді:

   1) таке можливо було б зробити, але якісь користувачі можуть приєднатися вже під час конкурсу, або не дуже вміти переглядати історію списків. Порожнє ж місце у списку простіше помітити й завантажити відсутнє фото. Таким чином будуть рівні умови;

   2) Програма якраз матиме дані зрізу бази даних на момент початку конкурсу. Тобто усім конкурсантам, які завантажать фото з ІД, яких не було станом на 31 серпня завантажено до Вікісховища/Вікіпедії, автоматично буде зараховуватися більше за фото таких пам’яток

   3) На жаль, цей ризик існував завжди. Чи це був один бал, чи буде два. Іноді це просто помилка (наші пам’ятки не завжди чітко підписані й інформація у наших же списках може бути не дуже актуальна). Відслідковувати можуть (найбільше) тільки самі учасники, оскільки вони найбільше мають даних

   4) Не певна чи зрозуміла питання. Станом на 31 серпня 23:59:59 бот проставить усі зображення із усіма ІД зі списків. Ці ІД будуть рахуватися із нижчим коефіцієнтом у кількісній номінації. Усі інші будуть рахуватися із вищим коефіцієнтом

   Відповідь

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *