Лицар Ворона та повітроплавання

Вороновицький палац
Автор фото — Posterrr. Ліцензія CC-BY-SA-4.0, з Wikimedia Commons

У номінації «Найкраще фото Вінницької області» перемогла фотографія палацу у Вороновиці, автором якої є користувач Posterrr.

Вороновиця — селище міського типу Вінницького району Вінницької області України. Розташоване поблизу невеликої річки Воронки — притоки Південного Бугу. Перша згадка про Вороновицю зустрічається у писемних джерелах за 1391 рік. В той час у Вороновиці нараховувалось 110 осель. Вороновиця належала знаменитій шляхетській русинській родині Вороновичів, які походили від лицаря Ворони. Вороновиця згадується в письмових джерелах також як Воронове Городище. В середині XVIII століття Вороновиця стає власністю Михайла Горохольського. У родині Горохольських вона була ще сто років. З 1869 по 1876 р. палацом управляв Олександр Можайський, винахідник першого у світі літака Можайського.

Палац є історичною й архітектурною пам’яткою садибної архітектури доби класицизму. Стилістика будівництва запозичені із італійської архітектурної доби Андреа Палладіо — палаци з легко вигнутими бічними крилами. Схема палацу — головний об’єм палацу з портиком та фронтоном, який доповнюється бічними галереями, що закінчуються павільйонами. Автором проекту був архітектор Лоренц Гедон.

Палац був збудований коштом Францішека Грохольського протягом 1770 — 1777 рр. Триповерховий об’єм палацу є центром композиції маєтку. Він розташований на найвищому пагорбі місцевості. Після революції 1917 року головний корпус палацу та праве крило були перебудовані. У багатьох залах стіни були покриті мозаїкою, в деяких шовком чи атласом. У приміщенні є 43 кімнати. Збережені історичні інтер’єри круглої та овальної зали.

Позаду палацу та по боках був закладений парк, спереду був газон. Головна липова алея йшла півколом. Друга алея йшла від озера. Разом з парком був закладений і овочевий город та ділянка фруктового саду, що було звичним в сільських садибах 17-18 ст. При палаці існували господарські споруди і козацькі стайні на 100 коней. Неподаліку від палацу був костьол, також збудований коштом Франциска Горохольського.

За часів СРСР частка приміщень використовувалась як школа, частка — як музей історії авіації. Сьогодні тут розташований державний музей історії авіації та космонавтики України.

Палац Грохольських (пізніше — Можайських), 18 ст.
Одне із конкурсних фото «Вікі любить пам’ятки 2012»
Автор фото — Investigatio. Ліцензія CC-BY-SA-3.0, з Wikimedia Commons

Використано матеріали зі статті «Вороновицький палац» у Вікіпедії.

2 thoughts on “Лицар Ворона та повітроплавання

 • 21/11/2014 о 19:15
  Permalink

  Щось я геть заплутався із принципом вибору найкращого фото по регіону 🙂

  Виходить, що для обласних номінацій не обирають серед фото, що потрапили до кращої сотні, а створюють окреме журі?

  Відповідь
  • 21/11/2014 о 19:19
   Permalink

   Сотня — то шорт-лист, з якого вибирали десятку. По частині регіонів були додаткові раунди

   Відповідь

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *