Монастир над Латорицею

Миколаївський монастир (Мукачеве, Закарпатська область)
Автор фото — Максим Присяжнюк. Ліцензія CC-BY-SA-4.0, з Wikimedia Commons

У номінації «Найкраще фото Закарпатської області» перемогла фотографія Миколаївського монастиря. Автор фото — Максим Присяжнюк.

Миколаївський жіночий монастир ордену василіян розташований на Чернечій горі біля Мукачева. Згідно з усними переказами і передмовою до Мукачівської хроніки, монастир був заснований в XI столітті, але точний час заснування невідомий. 8 березня 1360 році князь Федор Корятович надав монастиреві поселення Бобовичі та Лаука. Тут князя й було пізніше поховано.

З 1491 року монастир над Латорицею був резиденцією закарпатських владик, які об’єднали все Закарпаття у так званій Мукачівській єпархії. Унаслідок постійних воєн між Габсбургами та Семигородськими князями у 1537 році Мукачівський монастир було зруйновано. За єпископа Василія І монастир знову було відбудовано. Відновлення монастиря проходило в 1538–1550 роки за допомогою австрійського імператора Фердинанда I.

У 1657 році монастир знову було зруйновано, на цей раз польським гетьманом Любомирським. З другої половини XVIII ст. почалося будівництво сьогоднішнього монастирського комплексу. З перенесенням єпископської резиденції до Мукачева 1751 року, Миколаївський монастир став осідком головного настоятеля василіян на Закарпатті та важливим відпустовим центром.

Теперішній кам’яний монастир був побудований між 1766 — 1772 роками, а велична церква у 1798 — 1804 роках. При монастирі збереглася цінна бібліотека (понад 6 000 рідкісних книг і рукописів) та архів.

У 1946—1947 роках, після утвердження Радянської влади у краї, Мукачівський монастир було повернуто православній церкві (Московський патріархат) і він став жіночою обителлю. Монастирську бібліотеку та архів передали в університетську державну бібліотеку в Ужгороді та в обласний архів Закарпаття. Монахині працювали у місцевих колективних господарствах, монастир намагалися декілька разів закрити, але його відстоювали.

Нижче подано це ж фото зі спокійнішими кольорами (було зауваження від членів журі щодо надмірної насиченості кольорів):

Миколаївський монастир (Мукачеве, Закарпатська область)
Автор фото — Максим Присяжнюк. Ліцензія CC-BY-SA-4.0, з Wikimedia Commons

Використано матеріали зі статті «Миколаївський монастир (Мукачеве)» у Вікіпедії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *