ПереможціРезультати

Цукровий палац

Шарівський палац
Автор фото — Сергій Рижков. Ліцензія CC-BY-SA-4.0, з Wikimedia Commons

У номінації «Найкраще фото Харківської області» перемогла фотографія палацу в смт Шарівці Богодухівського району Харківської області, автором якої є Сергій Рижков.

Будівництво палацу було розпочато у II чверті XIX ст. і проходило у декілька етапів до 1911 року. Реконструкція виконана за проектом громадського інженера Карла Шольца.

Фасади будівлі виконані з використанням романо-готичних форм архітектури. Палац має складну конфігурацію у плані, витягнутий більш ніж на 150 м. Парадний вхід, вестибюль та зал — вітальня («блакитний зал») розташований між двома восьмигранними баштами. На першому поверсі розташований двосвітловий «хоровий» зал з двома виходами на широкі балкони — тераси на рівні другого поверху. У баштах улаштовані виходи на оглядові майданчики.

В оздобленні інтер’єрів використані дерев’яні панелі, різні деталі, вітражі, тематичний і орнаментальний стінопис. У всіх кімнатах встановлені печі, облицьовані кахлями, в парадних приміщеннях — комини. Стіни і стеля вестибюля оздоблені дубовими панелями. Двосвітловий зал палацу має найбільш представницький вигляд: комини, канельовані пілястри коринфського ордеру, плафон «хорового» залу розписаний дрезденськими майстрами. Також збереглися бра, виконані з бронзи. Роботи по оздобленню інтер’єрів проводила московська фірма «Шольц».

Комплекс парадних будівель займає підвищену ділянку у північній частині садиби. Зі східного боку розміщені службові двори — кінний, скотний, гараж, електростанція, оранжерея. Парк охоплює палацову частину з півночі, сходу і півдня.

Основне місце у ансамблі належить палацу, орієнтованому головним фасадом на південь. До нього примикає регулярний терасний сад, зв’язаний з парковими алеями і доріжками. Усі господарчі будівлі, парадні ворота, будинок садівника, другі ворота садиби мають єдине архітектурне рішення.

Цікаво, що палац у Шарівці ще називають «цукровим». І не тільки через білий колір стін. 1881 року його купив цукровий «король» Леопольд Кеніг. За однією із легенд він наказав засипати улюблену гору своєї дружини цукром, коли тій захотілося літом покататися на санчатах 😉

Цей палац належить до найстаріших пам’яток палацово-паркової архітектури України. Ним опікується управління містобудування та архітектури Харківської облдержадміністрації. За радянських часів і до 2008 року тут був туберкульозний санаторій. Були повідомлення у пресі, що палац планують реставрувати під державну резиденцію. Але аж 2014 року палац було передано у комунальну власність, хоча про нового власника інформації ще нема. Прикро, але садибі загрожує загибель, оскільки паркове господарство біля палацу запущене, елементи декору палацу руйнуються…

Використано матеріали зі статті «Шарівський (парк)».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *