АнонсиСпецномінації

«Елементи екстер’єру» — нова спеціальна номінація конкурсу «Вікі любить пам’ятки» 2023

Уперше в українській частині міжнародного конкурсу «Вікі любить пам’ятки» відбудеться спеціальна номінація «Елементи екстер’єру». Вона присвячена світлинам, які зображують елементи зовнішньої частини будинків, які є об’єктами нерухомої культурної спадщини України: двері, вікна, маскарони тощо.

File:4 Mateika Street, Lviv (05).jpg

Екстер’єр. Елемент зовнішніх дверей. Будинок № 4 на вулиці Матейка у Львові. Фото © Aeou, CC BY-SA 4.0. Якісне фото вікісховища

Пам’ятки змінюються з часом — стіни зносяться, перемальовуються, маскарони не реставруються, а просто збиваються, старі двері та вікна, які перестали зберігати тепло або втратили вигляд — змінюються на металопластикові… Ці відносно невеликі зміни у житті пам’ятки варто теж задокументувати. А якщо є світлини з давніших — доремонтних часів — зібрати їх, як потенційні джерела для реставрації чи відтворення старовинних, оригінальних зовнішніх елементів. Так в Україні набувають поширення ініціативи зі збереження та реставрації окремих елементів екстерʼєру (#ФранківськЯкийТребаБерегти, Тисячі дверей Одеси, Старі двері (Тернопіль), Дерев’яне мереживо Чернігова тощо). 

Мета спеціальної номінації «Елементи екстер’єру» — привернути увагу та зібрати під вільною ліцензією фотографії елементів зовнішньої частини будівлі (такі як двері, вікна, скульптурні прикраси тощо) пам’яток різних років з різних куточків України. Учасники часто фотографують тільки загальний вид будівлі, а для докладного документування пам’ятки потрібно мати детальні світлини елементів екстер’єру.

Як і для інших номінацій конкурсу, подавати потрібно лише світлини пам’яток української культурної спадщини за конкурсним списком фотозмагання. Список складається з понад 95 тисяч пам’яток нерухомої історико-культурної спадщини з усіх регіонів України, в тому числі Криму.

Зверніть увагу: у спеціальній номінації «Елементи екстер’єру» діють загальні обмеження для конкурсу, тобто світлини повинні бути зроблені до 30 червня 2023 року включно. Єдиним винятком є спецномінація «Інтер’єри».

Як взяти участь

  1. Перейти на сторінку спецномінації у Вікіпедії.
  2. Створити або увійти у свій акаунт у Вікіпедії (при реєстрації треба вказати дійсний e-mail).
  3. Знайти пам’ятку у конкурсних списках. У кожної пам’ятки є власний ідентифікатор (ID).
  4. Завантажити фото пам’ятки прямо з переліку: знайдіть у списках рядок із потрібним об’єктом, і в останній колонці натисніть на посилання «[Завантажити фото]» або «Завантажити ще фото».
  5. Під час завантаження не забудьте вказати, що подаєте фото на спецномінацію «Елементи екстер’єру», вибравши «Так» у випадному меню біля запитання «Чи бажаєте подати фото на спецномінацію “Елементи екстер’єру”». Якщо забули вказати, напишіть про це Організаційному комітету за адресою wlm@wikimedia.org.ua, вказавши назву свого облікового запису у Вікіпедії.

Ви також можете подавати відео елементів екстер’єрів, вимоги вказані тут. Журі спецномінації «Відео» окремо відзначить авторів найкращого відео з елементами екстер’єру пам’яток.

Скриншот конкурсних списків, звідки можна вантажити світлини на спецномінацію

За результатами спецномінації журі визначить та нагородить авторів десяти найкращих фото елементів екстер’єру, десяти авторів найкращих серій фото та найактивніших учасників.

ЧаПи

Чому на спеціальну номінацію «Інтер’єри» можна завантажувати поточні світлини (зроблені після 30 червня 2023 року), але не можна на спецномінацію «Елементи екстер’єру»?

Організаційний комітет вважає, що небезпека для учасників залишається — люди з фотокамерами чи телефонами, які знімають елементи будівлі, ще й під час конкурсного періоду, у жовтні, коли знову можуть початися масові обстріли інфраструктури, наражатимуться на підвищену небезпеку. Фотографування ж інтер’єрів відрізняються тим, що це складно зробити без чіткого дозволу жителів чи власників будівлі, а також складно зафільмувати щось важливе з військової точки зору. Оргкомітет сподівається, що учасники не будуть намагатися обійти правила та обмеження, наражаючись на небезпеку.

Що саме вважати елементами екстер’єру?

Двері, вікна, маскарони та інші елементи зовнішнього убранства будівлі, які є постійними для пам’ятки — не тимчасові конструкції. 

А можна подавати відео екстер’єрів?

Так, але його будуть оцінювати в окремій спеціальній номінації «Відео», вимоги вказані тут. Автора найкращого відео екстер’єрів пам’яток буде відзначено окремо.

Що робити, якщо помилково вибрали подати фото на цю спеціальну номінацію?

Нічого страшного, як тільки ви це виявили, напишіть нам на wlmwikimedia.org.ua чи у соцмережах. Бажано вказати назву вашого облікового запису чи посилання на саме фото, що потребує виправлення, і вкажіть, що саме потрібно виправити. Також ви можете виправити це самостійно — для цього потрібно відредагувати опис файлу з помилкою, вилучивши код {{WLM2023-UA-exterior}}

Відповіді на інші ЧаПи можна прочитати тут.

Для натхнення декілька фотографій з елементами екстер’єрів пам’яток:

File:7 Malaniuka Square, Lviv (05).jpg

Екстер’єр. Будинок № 7 на площі Маланюка у Львові. Фото © Aeou, CC BY-SA 4.0. Якісне фото Вікісховища

File:Uzhgorod Synagogue 2015 G2.jpg

Екстер’єр. Ужгородська синагога. Фото © George Chernilevsky, суспільне надбання. Якісне фото Вікісховища

File:20 Ruska Street, Lviv (36).jpg

Екстер’єр. Елемент дверей. Будинок № 20 на вулиці Руській у Львові. Фото © Aeou, вільна ліцензія CC BY-SA 4.0. Якісне фото Вікісховища

File:2 Dudaieva Street, Lviv (07).jpg

Екстер’єр. Вікна будинку № 2 на вулиці Дудаєва у Львові. Фото © Aeou, вільна ліцензія CC BY-SA 4.0. Якісне фото Вікісховища

Для контексту: 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *