Новини / News

Найбільший фотоконкурс у світі Wiki Loves Monuments оголосив переможців 2020 року

«Вікі любить пам’ятки» — найбільший фотоконкурс світу, який у 2020 році пройшов водинадцяте. Цього разу понад 7600 учасників із 51 країн подали на конкурс понад 230 тисяч фотографій пам’яток. Свої роботи конкурсанти завантажили під вільними ліцензіями у Вікісховище, звідки їх можна використовувати, наприклад, для ілюстрування статей Вікіпедії. 

У кожній з країн-учасниць національне журі обрало найкращі фото, які змагалися на міжнародному етапі. У підсумку перемогу здобули 15 робіт, які представляють культурну спадщину 11 країн. Пропонуємо переглянути їх усі.

Перше місце 
Церква Святого Івана, Сорол, Іран. Фото: Farzin Izaddoust Dar, CC BY-SA 4.0.

Знімок вірменської католицької церкви в селі Сорол (провінція Східний Азербайджан, Іран) журі оцінило найвище, відзначивши гармонію культури й природи на фото. З їх слів, здається ніби церква плавно рухається засніженим простором. 

Переможний знімок фотограф Фарзін Ізадуст Дар зробив наступного дня після хуртовини і завантажив на конкурс, оскільки «всі мають це побачити».  

Друге місце
Монастир Русану, Метеора, Греція. Фото: Alexis Alexandris, CC BY-SA 4.0.

На другому місці — фото монастиря Русану, одного з Метеорських православних монастирів, розташованих у Центральній Греції. Автор світлини Алексіс Александріс зазначив, що на знімку вдалося зафіксувати «форми скелі, що містять у собі щось божестенне, та атмосферу екстазу і таємничості».   

Третє місце
Касба Алжира. Фото: Abdelatif Nour, CC BY-SA 4.0.

Те, як поєдуються різні покоління, минуле й майбутнє, привернуло увагу журі в роботі Абделатіф Нур. Фото зроблене у Касбі — фортеці в старій частині Алжира.

Четверте місце

Соруш Явадіян пропонує поглянути на Базар Вакіль у місті Шираз на півдні Ірану крізь вікно на даху споруди. Щоб отримати потрібний кадр, автору знадобилося кілька днів. 

Базар Вакіль, Шираз, Іран. Фото: Soroush Javadian, CC BY-SA 4.0.
П’яте місце

Уже близько 70 років збудована в 15 столітті цитадель Кайтбея в єгипетській Александрії є музеєм. Те, як Самар Камель Ельдін Мохамед Фараг показав інтерес туристів до пам’ятки та оживив фото, принесло роботі п’яте місце. 

Цитадель Кайтбея, Александрія, Єгипет. Фото: Summer Kamal Eldeen Mohamed Farag, CC BY-SA 4.0.
Шосте місце
Вежа Wilder’s Folly, Англія. Фото: Mark Edwards, CC BY-SA 4.0.

Вежа Wilder’s Folly («Глупство Вайлдера») в англійському графстві Беркшир була збудована у 1768 році. Це романтичний жест Генрі Вайлдера, що вирішив збудувати споруду, яку можна було б одночасно бачити з його власного дому і з дому його майбутньої дружини Джоан Тойтс. Журі відзначило таємничість фото, якої вдалося досягти завдяки ретельно продуманій композиції та проблискам сонячного світла.

Сьоме місце
Собор святого Георгія, Алеппо, Сирія. Фото: Mohammad Abo Helal, CC BY-SA 4.0.

«Я хочу, щоб світ побачив, що Сирія не є країною війн», — розповів Мохаммад Або Хелаль, який проїхав 400 кілометрів зі свого дому в Дамаску до Алеппо, щоб зробити цю світлину. Знімок показує релігійне різноманіття міста, де поруч розташовані Собор святого Георгія та мечеть Тавхід..

Восьме місце
Махтеш Рамон, пустеля Невед, Ізраїль. Фото: Gilad Topaz, CC BY-SA 4.0.

Під час подорожі разом із родиною Джилад Топаз помітив адвективний туман у «кратері» Махтеш Рамон. Зафіксувати це явище він вирішив за допомогою дрона. «Технічна майстерність використання довгої витримки, завдяки якій хмари на фото нагадують водоспад, неймовірна. Це робить пейзаж особливим», — відзначили в журі. 

Дев’яте місце
Храм Santuário Dom Bosco, Бразиліа. Фото: Francisco Willian Saldanha, CC BY-SA 4.0.

Франциско Вілліан Салданья захоплюється фотографуванням архітектурних форм і ліній, що часто є непоміченими. Як-от на знімку, що посів дев’яте місце. Це вікна в храмі Santuário Dom Bosco у столиці Бразилії, яку у 1963 році збудували за проєктом архітектора Карлоса Альберто Невеса на честь покровителя міста Святого Івана Боско.

Десяте місце
Мечеть Джаме, Хамадан, Іран. Фото: Hossein Rounasi, CC BY-SA 4.0.

Кілька років тому професійний фотограф Хосейн Рунасі вирішив зробити панорамні фото міста, де він народився. У мечеті Джаме, зображеній на світлині з 10-го місця, він провів годину, фотографуючи пам’ятку. «Бездоганна композиція, незважаючи на те, що фото є панорамним. Світло й людина за столом створюють унікальний сюжет», — вважають у журі конкурсу.

Одинадцяте місце
Музей Гейра-Андерсона, Каїр, Єгипет. Фото: Mohamed Wardany, CC BY-SA 4.0.

Мохамед Вардні професійно займається фотографією вже протягом сорока років. На його переможному знімку зображений художній музей Гейра-Андерсона. Споруда є одним із найбільш збережених зразків житла, яке будували в Каїрі у 17 столітті.

Дванадцяте місце
Мечеть Абу Дулаф, Самарра, Ірак. Фото: Omar Hussain Ali, CC BY-SA 4.0.

Узимку 2019 року Омар Хусейн Алі із групою фотографів вирушив з Багдаду до Самарри, де сфотографував Мечеть Абу Дулаф. Пам’ятка була збудована в 9 столітті, її особливістю є спіральний мінарет. Зі слів журі, композиція світлини запрошує глядача пройти крізь ворота й піднятися мінаретом до неба. 

Тринадцяте місце
Муніципалітет П’єтрапертоза, Італія. Фото: Teodoro Corbo, CC BY-SA 4.0.

Щоб дістатися до до місця, звідки відкривається такий краєвид на П’єтрапертозу, фотограф Теодор Корбо звернувся по допомогу до друга, який водить позашляховик. «Дорога була непроста, але вартувала того. Ми не могли помовити й слова від захвату… Ця світлина має для мене справді велике значення, оскільки це моя земля і я завжди хотів побачити цю місцевість в сніжну пору», — розповів Корбо. 

Чотирнадцяте місце
Месопотамські болота, Ірак. Фото: Ahmed Abdulameer lazim, CC BY-SA 4.0.

Із цим фото Ахмеду Абдуламіру Язіму допомагали ще троє фотографів, які підсвічували зсередини очеретяний будиночок. Месопотамські болота були найбільшою водно-болотною екосистемою Західної Євразії, але постраждали через засуху. Один із членів журі зауважив, що фото зображає спадщину на межі зникнення.

П’ятнадцяте місце
Храм Feng Tien, Цзяї, Тайвань. Фото: Ching-Tzu Liu, CC BY-SA 4.0.

Цим фото святкового дійства біля храму Feng Tien в місті Цзяї Чінг-Цу Ліу прагне познайомити світ зі релігійною культурою Тайваню. Журі зауважило, що світлина є чітко ілюструє того, як пам’ятка оживає завдяки спільноті, що мешкає довкола та взаємодіє з нею.

Читайте також:

One thought on “Найбільший фотоконкурс у світі Wiki Loves Monuments оголосив переможців 2020 року

  • З п’ятдесяти країн світу в п’ятнадцять фіналістів входять десять з Близького Сходу. П’ять переможців з Ірану та Іраку. Я не маю нічого проти фотографів і цих країн, але дивлячись на результати фінальної частини конкурсу в мене виникають сумніви в об’єктивності та безсторонній роботі суддів. Можливо конкурс потрібно перейменувати у: Вікі любить Близький Схід?

    Відповідь

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *