РезультатиСпецномінаціїСтатистика

«Єврейська спадщина»: підсумки спеціальної номінації 2021 року

Кожного року із 2018 ми визначаємо найкращі світлини єврейської культурної спадщини України у спеціальній номінації. Для конкурсу 2021 року оцінювання у цій номінації повинне було початися тільки наприкінці лютого 2022 року, і тому суттєво затрималося. Утім, зараз ми готові оголосити переможців спеціальної номінації «Єврейська спадщина» 2021 року.

На конкурсі 2021 року конкурсні списки пам’яток єврейської нерухомої культурної спадщини (і ті, які мають охоронний статус, і ті, які державою не захищаються) становив уже майже 900 позицій. У спецномінації взяли участь 57 авторів, які завантажили 1238 фото, де представлені 209 об’єктів, із яких 105 — без охоронного статусу. На конкурс 2021 року світлини 63 об’єктів було завантажено вперше. Учасники подали світлини об’єктів із 22 регіонів України.

До журі спеціальної номінації «Єврейської спадщини» ввійшли: Річард Найпл (Нью-Йорк) — вікіпедист; Майкл Піл (Лондон) — фотограф, вікіпедист; Алла Снурнікова (Івано-Франківськ/Рішон-ле-Ціон) громадська діячка, філологиня-перекладачка, експертка з маркетингу та розвитку бізнесу, економістка.

Перше місце

Найкращою роботою у спеціальній номінації «Єврейська спадщина» стала аерофотографія Катерини Поліщук із видом на Харківську хоральну синагогу, зроблена у січні 2021 року. Це пам’ятка архітектури та містобудування місцевого значення, зведена 1912 року. Синагога претендує на статус найбільшої в Україні та другої за величиною в Європі після будапештської. Алла Снурнікова зауважила про «цікавий ракурс в перспективі».

Друге місце

Світлина авторства Сергія Онькова із зображенням хоральної синагоги ортодоксальної громади євреїв-ашкеназі в місті Ужгород, зроблена у серпні 2021 року, посіла друге місце. Це пам’ятка архітектури місцевого значення, зведена 1904 року. З 1957 року приміщення використовує Закарпатська обласна філармонія. Сергій зазначив, що його мотивувало до участі у спецномінації те, що «(…) мав цікаві знахідки, до того відсутні у списках і на фото у Вікіпедії». Алла Снурнікова відзначила «вдале кадрування світлини».

Друге місце також посіла робота Сергія Хом’яка із зображенням руїн синагоги у Великих Мостах Львівської області, зроблена у липні 2021 року. Це пам’ятка архітектури місцевого значення, заснована незадовго до або після 1900 року. Сергія мотивувала можливість перемогти, і його загалом «цікавить історія єврейського народу». 2021 року він брав участь у соціально-історичному фотопроєкті «Синагоги Львівщини».

Третє місце

На третьому місці опинилися одразу чотири роботи — три роботи Сергія Хом’яка та одна світлина Олександра Мальона.

Ці дві світлини Сергія Хом’яка показують інтер’єр та екстер’єр пам’ятки архітектури національного значення — Жовківської синагоги. Будівництво завершили в 1698 або в 1700 році. Будівля перебуває в аварійному стані та потребує реставрації. Самі світлини було знято у травні 2021 року.

Алла Снурнікова відзначила, що фото з інтер’єром, це — «філософська світлина: поєднання простору та історії, ґратів та повітря, історії та сучасної цегли», а робота із зображенням екстер’єру вразила як «асиметрична симетричність життя».

Фото інтер’єрів Великої синагоги Дрогобича авторства Сергія Хом’яка, зроблене у вересні 2021 року, теж посіло третє місце. Це пам’ятка архітектури місцевого значення, зведена протягом 1842—1865 років. Алла Снурнікова відзначила її «класичну вишуканість».

Аерофото руїн хоральної синагоги Маріуполя по вулиці Георгіївська, 18, авторства Олександра Мальона, теж посіло третє місце. Об’єкт не охороняється державою, розмови про отримання статусу почалися тільки у лютому 2022 року… Поточний стан будівлі — невідомий. Алла Снурнікова прокоментувала, що це — «історичне фото. Напевно вже і цього периметру не залишилось, але вікна дивляться в світ».

Активні учасники

Серед найактивніших учасників 2021 року є:

  • Мачуленко Олена Іванівна (фото 46 об’єктів)
  • Постернак Вадим Дмитрович (фото 27 об’єктів)
  • Dmitry Glazunov (фото 21 об’єкта)
  • Потупчик Михайло Валентинович (фото 13 об’єктів)
  • Оньков Сергій Миколайович (фото 11 об’єктів)
  • Шнайдер Євген Петрович (фото 11 об’єктів)
  • Бєсєдін Олег Вадимович (фото 10 об’єктів)
  • Хом’як Сергій Зенонович (фото 10 об’єктів)
  • Сарапулов Микола Георгієвіч (фото 9 об’єктів)
  • Ярмоленко Дмитро Вікторович (фото 7 об’єктів)

Переможці отримають дипломи та сувеніри від канадської недержавної організації «Українсько-єврейська зустріч» (UJE) та ГО «Вікімедіа Україна» і проєкту «Вікі любить пам’ятки».

Ще кілька світлин пам’яток єврейської спадщини представлені нижче. Вибір цих світлин — на суб’єктивний смак авторів допису для демонстрації різних видів об’єктів та регіонів України.

Олена Мачуленко, багаторічна учасниця конкурсу та неодноразова переможниця, сказала, що її мотивувало до участі те, що «єврейська спадщина так само частина нашої історії. За часів Союзу багато було знищено, зараз відроджується».

Вадим Постернак прокоментував так: «кожного року намагаюсь брати участь в цій спецномінації та доповнюю списки невідомими пам’ятками. Щоправда 2021-й рік видався скупим на поїздки малими містечками, тож і вклад у конкурс був скромний».

Михайло Потупчик, якого мотивує «популяризація культурної спадщини», вважає, що потрібно документувати пам’ятки єврейської культури, бо «цей пласт культури в Україні вже зникає».

Олег Бєсєдін написав про свою мотивацію, що він «фотоаматор, фотографую багато і не перший рік. Ділитися це приємно). [А] Історія і наша спадщина мене цікавить вже давно».

Дякуємо усім учасникам, журі та нашим незмінним партнерам, канадській недержавній організації «Українсько-єврейська зустріч» (UJE), які терпляче чекали результатів цієї спеціальної номінації. Результати 2022 року будуть вже цього тижня.

Для підготовки статті використані матеріали з Вікіпедії: «Харківська хоральна синагога», «Синагога (Ужгород)», «Синагога (Великі Мости)», «Синагога (Жовква)», «Велика синагога (Дрогобич)», «Хоральна синагога Маріуполя».

Для контексту:

2 коментарі до “«Єврейська спадщина»: підсумки спеціальної номінації 2021 року

    • Ми дуже сподіваємося провести конкурс цього року теж — у вересні чи жовтні. Підписуйтеся на наші соцмережі, щоб знати про це!

      Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *