Спецномінації

Спеціальна номінація конкурсу «Єврейська спадщина 2021»

Канадська недержавна організація «Українсько-єврейська зустріч» (UJE) уже четвертий рік поспіль підтримує спецномінацію «Єврейська спадщина» у рамках української частини міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки». За результатами відбору, автор(к)и найкращих світлин пам’яток будуть нагороджені призами.

Спеціальна номінація "Єврейська спадщина"

На території України ще залишилося багато пам’яток нерухомої єврейської культурної спадщини — переважно це синагоги та єврейські поховання. Зараз це занедбані руїни, що поросли чагарниками та мохом, а раніше у них вирувало життя, вони були культурно-релігійними центрами, кращими зразками своєї епохи. Загалом, період Другої світової війни та роки радянської окупації негативно вплинули на збереження єврейських архітектурних споруд. Синагоги переоблаштовували під виробничі приміщення, склади, або просто залишали у напівзруйнованому стані. Випасання худоби на територіях кіркутів (єврейських кладовищ) стало звичним явищем.  У самій лише Тернопільській області збереглося близько півсотні таких об’єктів. Частина з них поступово перетворюється на руїни, решту перебудували до непізнаваності…

Мацева, Старе єврейське кладовище, Маріуполь, Донецька область

Із пам’яток, які найкраще збереглись на Тернопільщині —  Стара синагога у Чорткові, збудована у XVII столітті. Будівля зведена у центральній частині міста, зараз це територія медичного коледжу. У 2018 році синагогу передали єврейській громаді. А синагогу в Гусятині, ренесансну будівлю у мавритано-готичному стилі, називають однією із найкрасивіших в Україні. У 70-х роках минулого століття там відкрили  краєзнавчий музей, але споруда почала руйнуватися через помилки допущені при реставрації, тож зараз перебуває у занедбаному стані.

Дуже важливо ще сьогодні долучитися до збереження цих пам’яток, їх фотографування, поширення інформації про їхню історію та теперішній стан. Основними об’єктами для зйомки у межах спеціальної номінації є синагоги та єврейські цвинтарі, незалежно від стану їхнього збереження, сучасного використання чи охоронного статусу. Також можна фотографувати й завантажувати світлини житлових будівель, пам’ятних знаків діячам та подіям тощо.

Синагога, 19 століття, Короп, Чернігівська область

По завершенні конкурсу минулого року ми провели опитування серед наших переможців та призерів, щоб дізнатися про їхню мотивацію.

Історик, журналіст і краєзнавець Дмитро Полюхович, один із переможців спеціальної номінації «Єврейська спадщина 2020» розказав, що давно досліджує «юдаїку, як одну зі складових історії та культури України», і навіть його «перша самостійна краєзнавча експедиція, у віці 7 років, була саме на старий єврейський цвинтар, що на другому кінці […] містечка Городок».

Марія Бурчинська, учасниця з Києва, зауважила:

«Архітектурними перлинами багатьох міст і містечок є єврейські синагоги, але, на жаль, в більшості випадків вони знаходяться в руйнівному стані. Ці споруди могли б бути архітектурною окрасою і туристичною принадою міст».

А Андрій Сніжок, учасник із Ніжина, написав, що він «завантажив фото синагоги в Коропі, [надіючись] привернути увагу до аварійного стану цієї пам’ятки архітектури». Богдана Кащук, одна з наймолодших учасниць минулого року, розповіла, що «навіть не здогадувалась, що в […] місті [Івано-Франківськ] є так багато пам’яток пов’язаних з єврейською культурою».

Тоді як Андрій Марусов, учасник із Маріуполя, займається цим ґрунтовно, він нагадав, що:

«У 2021 році виповнюється 80 років від початку Голокосту на теренах УкраїниІ взяв участь, щоб вшанувати внесок єврейської громади в розвиток рідного міста; привернути увагу до жахливого становища і єврейського кладовища, і мацев, та згодом їх врятувати; ознайомити усіх охочих з єврейською культурою та історією»

Для участі у спецномінації складено список пам’яток нерухомої культурної спадщини, який можна переглянути за посиланням: jh.wlm.photo. Щоб взяти участь:

  1. відкрийте сторінку відповідної області;
  2. знайдіть потрібний об’єкт у списку;
  3. натисніть «Завантажити фото» чи «Завантажити ще» навпроти об’єкта у колонці справа. 

У списку зараз понад 800 об’єктів, але він далекий від завершення і буде доповнюватися протягом конкурсу. Якщо маєте відомості про об’єкти нерухомої єврейської культурної спадщини — надсилайте інформацію на електронну адресу організаційного комітету wlm @ wikimedia.org.ua. 

Зверніть увагу, що світлини об’єктів, які мають офіційний охоронний статус, також візьмуть участь в основних номінаціях конкурсу; об’єкти без офіційного охоронного статусу будуть відзначені лише в межах цієї спецномінації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *