Історії учасниківПереможціСпецномінації

Олексій Бухало: вчитися та експериментувати. Інтерв’ю з переможцем спецномінації «Відео»

Представляємо вашій увазі інтерв’ю з Олексієм Бухалом, відео якого посіли перше та друге місця у спеціальній номінації «Відео» 2022 року.

Немає опису світлини.
З дозволу автора

Запитання організаторів «Вікі любить пам’ятки» (ВЛП): Розкажіть про себе. Чим займаєтеся?

Олексій Бухало (ОБ): Я — журналіст. Майже 20 років працював на Рівненській обласній державній телерадіокомпанії, яка у 2019-ому внаслідок реформи стала філією Суспільного. До реформи був автором циклу історико-краєзнавчих програм «Так було». Програма стосувалася минулого Рівного та області, пам’яток краю та відомих людей, пов’язаних з ним. Траплялися і загальноукраїнські теми.

Немає опису світлини.
З дозволу автора

ВЛП: Цікаво, розкажіть про програму трохи більше. Які програми запам’яталися особливо?

ОБ: Якщо говорити про успіх, то багато переглядів отримали програми про Волинську трагедію, [радянського диверсанта часів Другої світової війни] Миколу Кузнецова, архітектурну пам’ятку – Козацькі могили, про польські костели, які зараз, на жаль, перетворилися на руїни, зокрема у Тучині, Тайкурах. Також про дерев’яні церкви Волині

До речі, люди дивуються, коли розповідаєш, що на Волині наприкінці XVIII століття не було жодного православного храму. Справді, на заході України, в тому числі Рівненській та Волинській областях, що були тоді частиною Речі Посполитої, внаслідок церковної реформи, дерев’яні храми належали виключно греко-католицькій церкві. Один з них продемонстрував поєднання західної та східної цивілізації; його архітектура зовні була православна, а іконостас всередині прикрашали ангелочки, декор та інші елементи, характерні для католицьких костелів. Складно було усвідомити, що дерев’яні церкви XVIII століття, яких так багато на Волині, візуалізовують місце України між Азією і Європою про яке так багато полюбляють говорити політики. 

З 2016 року паралельно із “Так було” готував матеріали для BBC Україна. Наприклад, передача про Пересопницьке Євангеліє і 3-хвилинне відео про рукопис для BBC Україна. Одна з останніх програм стосувалася Голодомору. У ній розповідалося про те, як українці, що проживали на Рівненщині, яка входила до другої Речі Посполитої, організовували акції підтримки, закликали міжнародні організації, передавали їжу людям на східну частину України.

Немає опису світлини.
З дозволу автора

ВЛП: Чому вирішили долучитися до конкурсу «Вікі любить пам’ятки» та спецномінації «Відео»?

ОБ: Вирішив отримати додатковий фідбек для своїх робіт, які, до речі, монтував власноруч. За фахом я історик та викладач англійської мови, журналістиці і документальній режисурі вчився самотужки – з книг та статей західних авторів. Зараз, коли переглядаю перші роботи, стає смішно. Та й коли переглядаю ті роботи, що виграли на конкурсі — також бачу моменти, які можна переробити на краще, але це нормально.

Коли закрили “Так було”, став ведучим суспільно-політичної програми. Паралельно захопився зйомками з дрона. 

Аби такі відео захоплювали, просто літати довкола споруди високо, як це може здатися, замало. Потрібно якнайближче “підбиратися” до об’єкта, вибирати цікавий ракурс, скласти траєкторію руху зверху-знизу-збоку. Це небезпечно та непросто, але я люблю вчитися. 

До повномасштабного вторгнення літав майже щоденно. Десь читав, що це як навчитися керувати автівкою: для відточення майстерності треба відлітати певну кількість часу. До речі, вперше взяв дрон у Вільнюс на зйомки фільму про Костянтина Острозького.

ВЛП: Розкажіть, будь ласка, детальніше про історію Вашої подорожі та зйомку відео, які посіли призові місця.

 

 

 

ОБ: Коли знімав відео про Свято-Миколаївський Городоцький монастир була гарна погода, тому з’явилася ідея погратися з відблисками сонця від куполів. Мені пощастило, хоч і не відразу. Робив кілька дублів: з першого разу не вийшло, бо сонечко відбилося не так, як хотілося, потім був другий, третій дубль і нарешті вийшло так, як запланував! 

До Почаївської Лаври їздив в інших справах. Але була гарна засніжена зима, тому вирішив зняти відео для колекції. 

 

 

Костел Святого Лаврентія в Тайкурах  знімав у суботу. До речі, саме так любив проводити вихідні – у мандрах і з пультом управління дроном у руках. 

Напередодні шукав інформацію в польських джерелах, адже там багато маловідомої інформації про пам’ятки. В інституті вивчав польську, тому мова не була проблемою. 

Отже, відзнімав, змонтував та опублікував відео на своєму каналі YouTube.

ВЛП: Про які ще пам’ятки хотілося б більше розказати?

ОБ: В мене була така мрія — облітати дроном і дослідити 7 чудес України. Гадаю, після перемоги, зможу повернутись до свого задуму. 

До речі, деякі з об’єктів уже опрацював: Софіївка, Хотинська фортеця, Чернівецький національний університет.

А ще запам’яталася фортеця у Кам’янець-Подільському. Готував про неї матеріал для ВВС Україна. Тоді мені пощастило познайомитися з докторкою наук Ольгою Пламеницькою, яка досліджувала фортецю ледь не протягом 20 років. До того цим займалася її мама. Вона розповіла багато цікавого і я це виклав у статті. Тоді ще не мав дрона, тому планую повернутися до Кам’янець-Подільського знову.

ВЛП: Які емоції Ви відчували, побачивши своє ім’я серед переможців спецномінації «Відео»? Чи переглядали відео інших переможців, учасників?

ОБ: Я не сподівався, це було неочікувано. Коли переміг, розказав близьким, вони привітали. До цього, я не вигравав у подібних конкурсах.

Звичайно, подивися роботи інших призерів. Сподобалося відео із Свято-Успенською Лаврою в Святогірську, яка була знята під вечір. Цей період, як і ранішні години, вважаються кращими часовими проміжками для фільмування. 

 

Також сподобалося відео «Акерманська фортеця, Білгород-Дністровський». Обидві пам’ятки запам’яталися своєю цікавою архітектурою.

ВЛП: Чи плануєте долучитися до конкурсу в наступному році?

ОБ: Думаю, що так. [Зараз літати дроном не можна, але] маю величезний архів робочих матеріалів, відзнятих раніше. Влітку планую їх змонтувати та опублікувати.

ВЛП: Які б поради та/або побажання дали новачкам та учасникам [на період, коли зйомка дроном буде дозволена в Україні]?

ОБ: Зйомки дроном — ризикована справа, яка ще й потребує професійних режисерських знань  — розуміння, що таке композиція, чергування планів, правила монтування тощо. Ти ризикуєш розбити дрон, бо завжди хочеться зняти гарні плани або деталі. 

Тож, коли приїжджаєте на локацію, уважно огляньте територію, щоб знати де є перешкоди – будинки, гілля дерев, лінії електропередач. Розрахуйте за допомогою дрона на якій висоті небезпека. 

Раджу новачкам шукати крупніші плани, підлітати ближче до пам’яток, не боятися, але постійно пам’ятати про небезпеку.

ВЛП: Що, на Вашу думку, найважливіше в зйомці якісного відео пам’ятки?

ОБ: Потрібно чітко розуміти, що ти хочеш отримати та чи можеш це зробити. Підготуватися, пошукати та почитати матеріал про пам’ятку. 

Для зйомки треба вирахувати розташування сонця у певний період доби, де вийдуть цікаві ракурси. 

Головне, вчитися і не боятися експериментувати.З відео Олексія Бухала можна ознайомитися на його каналі YouTube. Команда організаторів конкурсу «Вікі любить пам’ятки» бажає творчих успіхів та цікавих проєктів!

Для контексту:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *