Спецномінації

Номінації, спецномінації та відзнаки «Вікі любить пам’ятки» 2023

Організація української частини міжнародного конкурсу «Вікі любить пам’ятки» має відмінності від інших країн. В українській частині є дві великі категорії номінацій — основні та спеціальні. Конкурс націлений на ілюстрування статей Вікіпедії, а отже, документування усього, що можна, є важливим принципом.

https://w.wiki/7dzF

Основні номінації

Основні номінації — це номінації, де беруть участь світлини, де зображені об’єкти нерухомої культурної спадщини України, які перебувають (чи перебували) на обліку держави як офіційні охоронні об’єкти. Дані для цих списків формуються на базі запитів до відповідних державних органів та органів місцевої влади.

Серед основних номінацій є:

 • група «якісних», де переможця визначає національне журі:
  • 10 найкращих фото, які будуть представляти Україну на міжнародному етапі;
  • по найкращій світлині у кожному із 27 регіонів України.
 • група «кількісних», де переможця визначають за кількістю набраних балів за завантажені світлини, які зображують пам’ятки (чим менш представлений об’єкт був у вікіпроєктах раніше — тим більше балів; чим більше різних об’єктів у внеску одного автора — тим більше балів сумарно тощо):
  • 10 авторів, які набрали найбільше балів загалом;
  • по одному авторові з найбільшою кількістю балів у кожному із 27 регіонів України;
  • 10 авторів, які набрали найбільше балів та вперше беруть участь у змаганні.

Це дозволяє мотивувати людей фотографувати не тільки ті пам’ятки, які є «фотогенічні» (Хотинська фортеця, Одеський оперний тощо), а й ті, які можуть ніколи не отримати шансу представляти Україну на міжнародному етапі. Ця мотивація також може спонукати людей вантажити одну-дві фотографії якогось об’єкта — цього досить для отримання балів. 

Спеціальні номінації

Оскільки основна частина офіційних державних списків формувалася ще за радянського періоду — значна частина об’єктів, які мали б бути у списках, так ніколи й не отримали офіційного статусу (або були розміщені у занадто комерційно привабливому місці, щоб цей статус отримати) — відповідно цілі пласти культурної спадщини не потрапляють у фокус — багато пам’яток культурної спадщини меншин, наприклад, вірмен, греків, євреїв, німців тощо. Тому у конкурсі також є спеціальні номінації, де можуть формуватися додаткові списки до наявних державних, часто — разом із партнерами. 

Такими спецномінаціями цього року є «Єврейська спадщина» та «Німецька спадщина», а також «Війна руйнує пам’ятки». Є спецномінації, де увага зосереджена на якихось аспектах пам’ятки — цього року це «Елементи екстер’єру», «Інтер’єри». Учасники часто обмежуються завантаженням загального виду будівлі, а для ілюстрування добротної статті у Вікіпедії потрібно було б знати, яке у неї вікно, двері, чи є маскарони… І що всередині залишилося від ліпнини. 

До речі, «Інтер’єри» — це єдина спецномінація, де можна вантажити світлини без обмежень за часом створення, тоді як у всіх інших випадках подані роботи мають бути створені до 30 червня 2023 року включно.

«Вікі любить пам’ятки» — онлайновий конкурс. Але електронні форми плівкових фотографій важливо мати для збереження, використання у статтях. Тому у конкурсі є спеціальна номінація «Фотоплівка».

Цього року також є особлива увага до регіонів, які дуже постраждали від повномасштабного вторгнення, і продовжують страждати. Тож у рамках відзнаки «Визначні місця Харкова» автори найкращих світлин пам’яток Харкова отримають додаткові призи.

Також окремо варто згадати спецномінацію «Відео» — хоча й незвичний формат для фотоконкурсу, але основна мета проєкту — все ж ілюстрування статей для Вікіпедії, а наявність відео із зображенням пам’ятки є важливою формою документування культурної спадщини.

Усього — вісім спеціальних номінацій:

Чи можна взяти участь у кількох одночасно? Так, можна; наприклад, можна подати світлину пам’ятки, яка охороняється державою (міститься в основних списках), яка є зразком єврейської та німецької культурної спадщини тощо. Оцінювання відбувається різними журі для основних номінацій та кожної із спеціальних номінацій.

Усі номінації та спецномінації перелічені тут: Вікіпедія:Вікі любить пам’ятки/Номінації

Якщо у вас залишилися запитання, перегляньте ще сторінку із Регламентом, ЧАПами чи напишіть організаційній команді на пошту wlm@wikimedia.org.ua   

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *