Найкращі фото Полтавської, Тернопільської областей та Севастополя
Зустрічайте наступну трійку робіт фотоконкурсу, які стали призерами у своїх регіонах: Полтавській, Тернопільській областях та місті Севастополі.
Полтавська область
Найкращою світлиною Полтавської області за результатами оцінювання журі стала робота Вадима Постернака, на якій зображено Полтавський академічний театр імені Миколи Гоголя. Цю будівлю урочисто відкрили на ознаменування 100-річчя від дня народження Миколи Гоголя 7 листопада 1958 року.
Членкиня журі Надія Лиштва так прокоментувала цю світлину: «Фотографія гарна за освітленням, яке безпосередньо спрямовано на головний фасад театру та композицією. Прекрасно ілюструє пам’ятку архітектури, технічна якість на відповідному рівні. Вдало підібраний час фотофіксації».
Через відсутність в Україні «свободи панорами», чинне законодавство забороняє створювати та розповсюджувати зображення цього театру без дозволу автора. Спадкоємці архітектора Бориса Жежеріна, як одного із співавторів, надали відповідний дозвіл на цю будівлю його авторства, тому фотографувати та знімати їх можна, і можна також поширювати ці роботи під вільною ліцензією, за умови згадки автора (архітектора).
Фото цієї пам’ятки вперше стало найкращою світлиною Полтавської області. У попередні роки Полтавщину представляли Мгарський Спасо-Преображенський монастир, Більське городище, колишнє Жіноче єпархіальне училище та інші.
Список пам’яток Полтавської області налічує 3418 об’єктів, 1858 із них уже представлені світлинами у Вікісховищі (54 %). Минулого року учасники завантажили 157 фотографій 71 пам’ятки. З них світлини 8 об’єктів були завантажені вперше. За одинадцять років проведення конкурсу всього 255 учасників подали роботи на конкурс, а у 2022 — 16 авторів.
Тернопільська область
У Тернопільській області найкращою стала світлина Сергія Рижкова. На ній зображений Червоногородський замок, зведений на початку XVII століття за сприяння старости Червоногорода Миколи Даниловича. У першій половині XIX століття він був перебудований на палац.
«Автор фото впіймав чудовий стан природи, коли меандр річки Джурин оповив туман, а руїни Червоногородського замку та костелу наче той корабель серед океану», — поділився враженнями про світлину член журі Сергій Криниця.
Зображення цього замку вдруге стало найкращою світлиною Тернопільської області, попередню відзнаку фото цієї пам’ятки здобуло під час фотоконкурсу у 2015 році.
У списку пам’яток Тернопільської області є аж 4657 об’єктів культурної спадщини, за час проведення конкурсу сфотографовані вже 1808 (38%) пам’яток. У 2022 році конкурсанти завантажили 427 світлин 252 об’єктів, 9 з них — вперше. 29 учасників та учасниць подали свої роботи у 2022 році, а за всю історію конкурсу — 391.
Севастополь
Найкращим фото міста Севастополя у 2022 році стала робота Віталія Попкова із зображенням Базиліки у Херсонесі Таврійському. Ця базиліка була споруджена, ймовірно, в VI столітті на місці більш раннього храму, у X столітті вона була зруйнована, а у 1935 році — розкопана археологами. Робота була знята ще у травні 2010 року — Севастополь уже понад 9 років як тимчасово окупований, тож на конкурс переважно подаються роботи з пам’ятками міста з фотоархівів авторів до 2014 року.
Наталія Шестакова, членкиня журі, відзначила вдалу композицію роботи. Журі також зауважило, що наявне викривлення ліній та кольорів.
Світлина цієї памʼятки втретє стала найкращою у місті Севастополі, раніше це уже траплялося у межах конкурсів «Вікі любить пам’ятки» у 2021 та 2015 роках.
У списку пам’яток Севастополя знаходиться 672 об’єкти, з яких за час проведення конкурсу сфотографовані 440, тобто 65%. У 2022 році конкурсанти та конкурсантки завантажили 34 фотографії 17 пам’яток. 7 авторів подали свої роботи на конкурс минулого року, а за всю історію конкурсу — 133.
Ці та інші світлини, відзначені у конкурсі 2022 року, можна переглянути на Вікісховищі за посиланням.
Для підготовки публікації використано матеріали зі статей Вікіпедії «Полтавський академічний театр імені Миколи Гоголя», «Червоногородський замок», «Базиліка 1935 року».