Обласні

Найкращі фото Вінницької, Дніпропетровської та Донецької областей 2023 року

До вашої уваги підбірка переможців номінації «Найкраще фото регіонів України» у Вінницькій, Дніпропетровській та Донецькій областях. 

Вінницька область

Переможцем у Вінницькій області стало фото Хмільницького палацу, зроблене Віталієм Солодовником.

Хмільницький палац, або ж палац графа Ксідо — пам’ятка архітектури, збудована у 1911—1915 роках у місті Хмільник. Збудований у двох різних стилях: зі сторони річки Буг — ренесансний замок з баштами у кутках, що виглядає як фортеця, а парадний фасад з колонадою над головним входом — у стилі класицизму.

«Це одна з найкращих світлин цієї пам’ятки, якщо не найкраща. Оригінальний ракурс безумовно вигідно представляє пам’ятку у навколишньому середовищі», — відзначила Наталія Шестакова, членкиня журі конкурсу.

Фото представляє вид з річки Буг на «замкову» частину палацу. Світлина пам’ятки вперше перемагає у обласній номінації.

У списку пам’яток Вінницької області 4086 об’єктів культурної спадщини, 1908 (46%) — проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2023 року 23 учасники та учасниці завантажили 678 фото 276 пам’яток з області (фото 14 завантажено вперше). За весь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подало 245 осіб.

Дніпропетровська область

Найкращою світлиною Дніпропетровської області 2023 року став знімок городища біля села Башмачка, зроблений Олександром Мальоном.

Андрій Чекановський, член журі конкурсу, описує світлину як «зразкове документально-довідкове фото для енциклопедії».

Городище Башмачка — пам’ятка археології національного значення. Розташоване за 3 кілометри від берега річки Дніпро, на північно-східній околиці села Башмачка, на мисі лівого берега балки.

Це одне з трьох укріплень черняхівської культури залізної доби, датоване кінцем ІІІ—IV століттям. У межах укріпленої частини археологи виявили залишки заглиблених і наземних будівель, вогнищ, викладених з каменю, а за межами кам’яних стін відкрили гончарний горн. За припущеннями, Башмацьке городище могло бути резиденцією місцевого князя, адже поблизу на могильнику знайшли курганне поховання «князівського» рангу, яке датують 290—390 роками.

Яна Тимошенко, членкиня журі, відзначила якісні технічні характеристики знімку: «Гарно передана пам’ятка та її просторове розташування. Приємна колористика та світлопередача». 

Фото цього городища вперше представляє Дніпропетровську область.

На сьогодні у списку пам’яток Дніпропетровської області 9084 об’єктів, 1564 з яких (це 16% від загальної кількості) проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2023 року 23 учасники завантажили 1017 фотографій 166 пам’яток регіону (фото 8 з яких проілюстровано вперше). За весь час фото культурної спадщини Дніпропетровської області подавало 283 конкурсантів. 

Донецька область

Найкращою світлиною Донецької області журі обрали фото Всесвятського храму, місто Бахмут. Автор — Олександр Захаров.

Журі відзначило унікальність та історичну цінність світлини, яка зафіксувала знищені і саму пам’ятку, і її середовище.

Для Олександра мотивацією до участі стало бажання завантажити останні фото зі свого дому Бахмута: «Я хотів завантажити останні фото пам’яток з мого дому, яких вже немає, адже зараз там все можна відносити до розділу “зруйноване”».

Всесвятський храм — українська православна кам’яна церква, збудована у 1893 році у Бахмуті. Побудована на місці колишньої першої цвинтарної дерев’яної церкви XVIII століття. Після Другої світової війни була зачинена до 1990-х років. Тоді провели реставрацію і відновили богослужіння. Знищений росіянами після початку повномасштабної війни.

Примітка організаторів: Статті про Всесвятський храм ще немає у Вікіпедії, запрошуємо виправити це!

Робота Олександра Захарова, яку він зробив 2016 року, стала першим зображенням цього храму, завантаженим у рамках конкурсу. Знімок цієї пам’ятки також вперше представляє Донецьку область як найкраще фото регіону.

У конкурсних списках пам’яток Донецької області 9625 пам’яток, 1275 (13%) з яких проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2023 року 17 учасників завантажили 398 світлин 161 об’єктів (зображення 56 завантажено вперше). За весь час проведення конкурсу, фото спадщини Донецької області подавало 254 учасники. 

Для підготовки публікації використано матеріали за статей Вікіпедії «Хмільницький палац», «Городище Башмачка», «Бахмут».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *