ПереможціСпецномінації

Переможці спеціальної відзнаки «Визначні місця Харкова» 2023

Удруге у межах української частини міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» вручаємо спеціальну відзнаку «Визначні місця Харкова». Представляємо переможців та результати.

2023 року на спеціальну відзнаку «Визначні місця Харкова», яка проводиться за ініціативи Молодіжної ради при Харківському міському голові, подали роботи 19 авторів. Вони завантажили 1103 світлини, на яких зображено 257 пам’яток міста. Всього у конкурсних списках нерухомої культурної спадщини Харкова — 1263 об’єкти.

Цьогоріч учасників оцінюють у двох категоріях: «Пам’ятки, що збереглися», «Руйнація пам’яток». Також, найбільш продуктивних конкурсантів окремо визначають за активність «Активність».

До журі відзнаки ввійшли: фотограф Андрій Харламов, документальний режисер і фотограф Олексій Єрошенко, а також оператор-відеограф та волонтер Євгеній Романенко.

«Руйнація пам’яток»

У цій підтемі журі оцінювали фотографії памʼяток на території Харкова, які зазнали пошкоджень внаслідок російського вторгнення.

Перше місце

Перше місце посіло фото «Магазину» — історичної будівлі на майданіі Конституції, яка постраждала від ракетного удару 2 березня 2022 року. Автор світлини — Михайло Тітаренко. Він зробив її 28 березня 2022 року. 

«Мені дуже подобається геометричність, рівність, контрасти та сенс цього фото. Як монументальне нагадування. Для мене це одна з найкращих світлин, бо в ній відчувається баланс, історія, шрами міста, що простягаються вглиб його історії», — Андрій Харламов, член журі.

Михайла Тітаренко до участі спонукала любов: «Мене мотивувала любов до Харкова, його історії і спадщини, можливість хоча б на фото зберегти улюблені місця, які так безжально руйнує росія. Це фото я зробив у березні 2022 року після російського обстрілу самісінького центру мого рідного міста. На ньому колишня необарокова будівля шорного та металевого магазину «Пономарьов та Рижов» 1894 року будівництва. Завжди проходячи повз неї до війни я милувався її красою, колонами, цікавими маскаронами з левами і людьми, які обвалилися після терористичного акту. На жаль, будівля досі не законсервована, як і більшість інших зруйнованих харківських пам’яток».

Олексій Єрошенко, член журі, додав, що: «фото сповнене розчарування від наслідків воєнної агресії Російської Федерації. Але при цьому памʼятка зображена монументально, даруючи надію, що вибиті вікна, пошкоджений фасад та зруйновані перекриття лише тимчасове явище в житті цієї будівлі».

Михайло Тітаренко вже не вперше бере участь у конкурсі. Він завантажив на конкурс 2022 року понад 3600 фото.

Друге місце

Журі відзнаки присудили друге місце роботі Альони Андреєвої — знімок Будинку наркомпраці від 20 січня 2023 року.

«У Харкові багато пам’яток архітектури зазнали руйнації, і я вірю, що обов’язково наше місто відновиться і стане ще красивішим. І тоді ми зможемо поглянути, якою була ця архітектура, та якою вона стане, як місто регенерується. А також фото — це наша історія, яку ми будемо передавати дітям та онукам», — прокоментувала Альона Андреєва.

Будівля була пошкоджена в результаті російського ракетного обстрілу 2 березня 2022 року.

«Спустошені стіни та руїни передають важкі випробування, через які проходить місто. Дві людські фігури, які, проходячи повз, дивляться на зруйновану будівлю, підкреслюють відчуття втрати», — зазначив Олексій Єрошенко.

Третє місце

Фото Прибуткового будинку товариства «Росія», або ж Палац праці, зняте 18 червня 2022 року. Авторка — Наталія Ластовець, активна редакторка Вікіпедії, колишня членкиня правління ГО «Вікімедіа Україна».

«У мене були світлини мого міста — Харкова. Навіть невеличке відео з руйнуваннями. Нічого екстраординарного, але ж вони справді можуть бути корисними. Це те, що я не можу забути, не можу пробачити і хочу, навіть після відновлення цих будинків, щоб про злочин пам’ятали», — розповіла Наталія Ластовець про свій шлях у конкурсі 2023 року.

Цю будівлю, як і багато інших пам’яток, пошкодив російський ракетний обстріл 2 березня 2022 року.

«Внутрішній двір цього прибуткового будинку на початку повномасштабного вторгнення став символом незламності Харкова, слугуючи декорацією навіть для весільних фотосесій. Фотографія, зроблена ще до того, як двір прибрали від уламків, стає свідком важливого історичного періоду», — прокоментував Олексій Єрошенко.

«Пам’ятки, що збереглися»

У цій підтемі журі розглядало фото памʼяток на території Харкова, яким вдалося вціліти та зберегти свій первинний вигляд, незважаючи на повномасштабне вторгнення.

Перше місце

Перше місце у підномінації посіло фото дзвіниці харківського Успенського собору, авторства Михайла Тітаренка.

«Для мене це фото про легкість, мирне життя, вільність Харкова і його людей, про наповнене світлом місто», — ділиться своїми враженнями Андрій Харламов.

Олексій Єрошенко, член журі, зазначає, що «довгофокусним об’єктивом фотограф добре передає дух та велич дзвіниці Успенського собору на тлі міської панорами».

Минулого року інше фото дзвіниці авторства Михайла Тітаренка посіло третє місце у номінації «Визначні місця Харкова». До цього фото цієї пам’ятки перемагало як найкраще фото Харківської області 2019 року, а інше увійшло в топ-10 переможців конкурсу «Вікі любить пам’ятки» 2021 року, посівши 2 місце.

Примітка: ракетна атака росіян 2 березня 2022 року зачепила собор, та не зруйнувала його повністю. Конкурсна робота датована 16 жовтня 2022 року.

Друге місце

 

Фото садиби на вулиці Міхновського, зроблене користувачем Lystopad 24 вересня 2017 року, посіло друге місце. Зображення цієї пам’ятки вперше зайняло призове місце в одній з номінацій конкурсу «Вікі любить пам’ятки».

Андрій Харламов, член журі: «Це дуже виразний архітектурний кадр, він повністю відповідає темі конкурсу — чудовий приклад архітектурної пам’ятки міста».

Автор вже не вперше бере участь у фотоконкурсі. «У мене було бажання популяризувати харківські пам’ятки, оскільки вони щодня перебувають під загрозою знищення росіянами», — розповів Lystopad про свою мотивацію участі у конкурсі.

«Вдало підібраний час і ракурс. Освітлення увиразнює архітектурні елементи. Темне небо надає фотографії атмосферу та створює характерну колірну гамму», —- зауважує Олексій Єрошенко

Примітка: Садиба розташована у Основ’янському районі Харкова, який часто обстрілюється. Та даних про руйнувань будівлі, на щастя, не знайшли.

Третє місце

Третє місце — фото Благовіщенського собору, створене Альоною Андреєвою.

«Фотографка доречно використала простір навколо Благовіщенського собору та вміло композиційно розташувала центральний обʼєкт. Світлина виражає особливість цього місця», — прокоментував Олексій Єрошенко.

Фото Благовіщенського собору вже двічі представляли Харківську область у обласній номінації в 2013 та 2016 роках. Також, фото собору посіло третє місце у номінації «Визначні місця Харкова» у 2022 році.

Примітка: Благовіщенський собор постраждав під час обстрілу 23 січня 2024 року. Серйозно пошкоджені вітражі, проте сама будівля не зруйнована.

«Активність»

Цього року журі також відзначило найактивніших завантажувачів якісних робіт:

1-ше місце — Альона Андреєва

2-ге місце — Михайло Тітаренко

3-тє місце — Lystopad

Альона Андреєва, переможниця у цій підтемі, розказала про свою мотивацію так: «Хочу, щоб більше людей знали про наше місто і поглянули на нього моїми закоханими у Харків очима».

Усі переможці отримають дипломи та брендовані сувеніри конкурсу «Вікі любить пам’ятки», а перші місця у кожній підтемі також одержать призи від Молодіжної ради при Харківському міському голові.

Світлини-переможці з цього допису та інші роботи, відзначені у конкурсі 2023 року, можна переглянути на Вікісховищі за посиланням.

Читайте також: 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *